Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологическа находка:

Сребърен френски грош откриха в средновековния град Русокастро

Подобни монети са изключителна рядкост за Балканите

При проучването на монументална крепостна стена в средновековния български град Русокастро е открита нова ценна находка – сребърен грош (торнезе), отсечен в кралство Франция. За съжаление, малка част от монетата липсва, но точно в тази липсващата част присъства елемента, от който може да стане ясно кой владетел я е отсякъл – в случая археолозите се двоумят дали е крал Луи IX или крал Луи Х. Монетата е отсечена в град Тур, откъдето произлиза и името й.

Подобни монети са изключителна рядкост за Балканите.

Крал Луи IX е канонизиран като светец, и е известен като Луи Свети. Той управлява Френското кралство в периода 1226-1270 г. С ярко изявена нравственост, този френски крал прави огромно впечатление в Европа и Близкия изток. През 1244 г. заболява тежко, и дава обет ако се излекува, да стане кръстоносец. Той спазва обета и до смъртта си организира Седмия и Осмия кръстоносни походи. По време на последния, при обсадата на Тунис, крал Луи Свети умира, може би от тиф. Това е първия канонизиран френски владетел.


Крал Луи Х е син на крал Филип IV Хубави. Умира млад, едва на 26 години, през 1316 г. Известен е с прякора си „Вироглавия“, понеже често е действал под въздействие на емоциите си, не на здравия разум. Първата му жена е обвинена в изневяра, осъдена е и умира в замъка Шато Гаяр. Впоследствие се жени за принцеса Клеманс Унгарска. Луи Вироглави е известен с неговата харта за отмяна на крепостничеството във Франция, според която всеки крепостен може да се откупи и стане свободен. Негово дело е и връщането на евреите във Франция, прогонени от баща му през 1305 г.

Новооткритата френска монета в Русокастро поставя въпроса за динамичните процеси при различни търговски операции при средновековието в източната част на Балканите, при което очевидно са участвали и сребърни френски монети. Другото обяснение за присъствието на тази монета в Русокастро е свързана с директен достъп на посетители или жители на града с френска сребърна валута.

Разкопките на средновековния български град Русокастро се изпълняват от Регионален исторически музей – Бургас, и са финансирани от Община Камено и Министерството на културата на Република България.


По публикацията работи: Стефка Бакърджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Колко струва в България подготовката за Halloween

Между няколко лева до няколко десетки лева струват артикулите, свързани с отбелязване на Halloween.  Денят на Вси светии, познат с въпроса "пакост или лакомство", става все по-популярен у нас, а търговската мрежа от повече от месец е изпълнена със "страшни оферти" – от бонбони и чипсове, на чиито опаковки са изобразени характерните за деня тикви,..

публикувано на 31.10.24 в 12:42

Експонати от Археологическия музей в Созопол участват в престижна изложба в САЩ

Четири артефакта от Археологически музей – Созопол ще бъдат представени в изложба в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати. Тя е под надслов „Древна Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“. В нея участват 14 музея с над 15 предмета, като 90 % от тях са български. Откриването ще е на 3 ноември...

публикувано на 30.10.24 в 14:41

Пикълбол - спортът, който става все по-популярен

 Пикълболът е сравнително нов спорт, който събира все повече последователи. Той представлява смесица от тенис на корт, бадминтон и тенис на маса, но крие много ползи за човешкото тяло, посочи Атанас Чепаков от бургаския клуб "Вангуард". "Този спорт не е така натоварващ и може да се практикува от хора на всякакви възрасти, няма ограничения и не се..

обновено на 30.10.24 в 12:51

Деца се включиха в открит урок по шах

Десетки деца от СУ "Христо Ботев“ и ДГ „Слънце“ в Камено участваха в открит урок по шахмат. Събитието се състоя пред сградата на общинската администрация и бе част от националното шахматно турне "Асеневци".  Децата се обучаваха в шахматни тактики, бързина на мислене, концентрация и креативност при намирането на правилните ходове. Многократният..

публикувано на 26.10.24 в 11:52

Църквата "Св. Димитър Солунски" в Айтос посреща празника си с нова икона на светеца (снимки и видео)

Църквата “ Св. Димитър Солунски“ в Айтос, която е на 180 години, ще посрещне храмовия си празник на 26 октомври с нова икона на светеца – воин. Той е закрилник на града и айтозлии празнуват на Димитровден. Решението за това е взето на заседание на Общинския съвет през 1994 г. и е свързано с юбилейната 150 годишнина от създаването на..

публикувано на 26.10.24 в 08:30

Карнавално шествие със светещи кукли тази вечер в Сливен

Шествие с 4-метрови светещи карнавални кукли, клоунада и цирково шоу предстои тази вечер в Сливен. Града е поредната спирка на пътуващото издание на Фестивала за улични изкуства 6Fest и е част от програмата на общината за отбелязване празника на града – Димитровден.  Колоритни и причудливи атракции ще радват жителите и гостите на Сливен тази вечер..

публикувано на 25.10.24 в 16:17

Въртим стрелките на часовника с час назад в събота срещу неделя

Предстои поредното преместване на стрелките на часовниците. Това ще се случи в нощта на 26 октомври (събота) срещу 27 октомври (неделя). Тогава връщаме часовника с час назад и по този начин ще спечелим един час сън. Това ще се случи в 4:00 часа през нощта. Тоест 4:00 часа става 3:00 часа. Промяната на времето е в изпълнение на Директива..

публикувано на 24.10.24 в 07:20