Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След третото издание на инициативата "Светилник"

Химни ще имат още училища в Бургас, Сливен и Ямбол

Автор:

"Музикаутор" и партньорите дават старт на третото издание на инициативата „Светилник 2023/2024: И мойте песни все ще се четат“. То се провежда под патронажа на Министерството на културата и на Министерството на образованието и науката и предвижда създаването на химни за училища от осем града на страната.

За изминалите 2 издания на инициативата творци и музиканти написаха и записаха химни на 13 училища.

Сред съмишлениците и партньорите на инициативата са и Българското национално радио и Народния театър „Иван Вазов“.

При откриването на учебната година в 112-о училище 900 деца са пели новия си химн, отбеляза като пример за въздействието на проекта и музикалните отличителни песни Иван Димитров, изпълнителен директор на „Музикаутор“:
„Музиката е изключително силен инструмент за изпращане на послания и човек може да носи смисъла им през целия живот. Вярвам, че „Светилник“ ще носи светлина за българските деца и в бъдеще. Подкрепата от партньорите е ср4ед най-силните мотивации да продължим инициативата.“


▲ Милен Митев и Иван Димитров в студиото на БНР-Радио София

„Отговорността на БНР като обществена медия в най-силна степен се проявява към децата - подчерта генералният директор на медията Милен Митев. – Образователната система понесе доста удари в годините на прехода. Има нужда работещите да възвърнат самочувствието си за приноса който имат към обществото, както и да се подобри атмосферата в тези институции. Там децата не само учат различни предмети, те се формират като личности. Написване на училищни химни е страхотна и устойчива идея.“

Димитров уточни, че в настоящата творческо-образователна кампания ще бъдат създадени химни за училища в общините Бургас, Варна, Велико Търново, Русе, Сандански, Сливен, Ямбол и София.

Кандидатстването от страна на школата за участие в инициативата е до 20 октомври.

До края на ноември т.г. трябва бъдат избрани и сформирани творческите екипи.

Следва репетиции на децата от съответните училища, звукозапис и създаване на клип от студенти в НАТФИЗ.

Песните емблеми на школата трябва да са готови през май 2024 година.

Предвижда се на финала – през юни, да има голям концерт, на който училищата да представят своите химни.

Чуйте разговора на Невена Николова.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатна платформа по математика в помощ на бургаските ученици

Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и Национално външно оценяване по математика в 4 и 7 клас. Платформата е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин, разказват създателите й. Кои са те как..

публикувано на 17.02.25 в 10:30
Комисията по заетост в Бургас утвърди Държавния план - прием за 2025/2026 г.

149 са паралелките за прием на ученици след седми клас в Бургаска област

В Бургаска област за следващата учебна година се предвиждат 149 паралелки след 7 клас, с 8 по-малко от миналата година .  В тях ще могат да продължат обучението си 3 799 ученици, които са с близо 200 по-малко в сравнение с година назад. Запазва се тенденцията към увеличаване на STEM профилите и професиите, показва приетия план-прием за учебната..

публикувано на 14.02.25 в 13:00

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област. За следващата учебна година се предвиждат 44 паралелките за осмокласници, броят на децата остава почти без промяна, стана ясно по време на обсъждането държавния  план-прием за учебната 2025 – 2026 година.   За следващата учебна година от просветното министерство са отпуснали..

публикувано на 14.02.25 в 12:30

Единадесетокласници посетиха Апелативния съд в Бургас

Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..

публикувано на 11.02.25 в 16:30

Тодор Тодоров: 40% от децата играят тото на матурата по математика след 7-и клас

Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия , която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите..

публикувано на 11.02.25 в 11:00

Търсят се доброволци за второто издание на Фестивала на роботиката FIRST LEGO League в Бургас

На 12 и 13 април Бургас отново ще бъде домакин на най-големия фестивал за LEGO роботика в света - FIRST® LEGO® League Challenge, който ще се проведе в Конгресния център и се организира от Център за творческо обучение и Община Бургас. Търси се енергична и вдъхновена група доброволци, с които събитието да стане незабравимо за всички участници и гости...

публикувано на 10.02.25 в 13:17

Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония

Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от  Националното космическо общество  в САЩ. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди ученици с над 1600 проекта от 11 държави. Проект на нашите..

публикувано на 10.02.25 в 08:48