Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"След всяко правителство - ново назначаване. Ако падне правителството - ново заснемане"

Има ли дюни фантоми край къмпинг "Каваци - Север"?

Снимка: БГНЕС

Собственици на имоти, които попадат в района на къмпинг "Каваци – Север" в непосредствена близост до плажната ивица, заведоха дела срещу МОСВ. Те оспорват процедурата от поредното, четвърто обследване на територията за наличието на пясъчни дюни. През последните две години 3 експертни комисии излязоха с 3 различни становища по казуса.

Първо там бяха констатирани 786 квадратни метра пясъчни дюни, втората комисия установи, че територията на пясъчните дюни е 4 пъти по-голяма, а 6 месеца по-късно и ново правителство назначи 3-а комисия, която намали границите на дюните до 11 410 кв. метра.

Настоящият министър на околната среда и водите Юлиян Попов отиде на място с поредната комисия от експерти, която също извърши обследване на терена.

Целта на последното проучване беше да определи окончателно границите и вида на пясъчните дюни. В работната група, която направи обследването, са включени експерти фитоценолози и експерти по брегова геоморфология. Те трябва да предложат изменение на одобрената през март тази година Специализираната кадастрална карта.

"Дюните са особен казус по принцип. Очевидно те се местят и това създава проблеми със собственици, с картиране и т.н. Духа вятър, те се местят. Не сте ли гледали филми за Сахара? Това е динамичен феномен", каза преди 2 месеца пристигналият на място на къмпинг "Каваци Север" министър на околната среда и водите Юлиян Попов.

Близо 15 са собствениците на терени в обследвания район, който ту има, ту няма пясъчни дюни. Гергана Димитрова представлява собствениците на 2 дка земеделска земя, неполивна, 10-а категория. Според Общия устройствен план на Созопол, приет през 2016-а година, мястото е предвидено за почивна база и други дейности. Преди година Гергана Димитрова внася искане в Регионалната екоинспекция за становище с цел промяна на Подробния устройствен план на района. Получава отрицателно становище. То е оспорвано в съда, а магистратите задължават екоинспекцията да направи оценка на земята. Собствениците започват нова процедура и пак получават отказ, с аргумент че се подготвят изменения на Специализираната кадастрална карта от 2015-а година, според която в района пясъчни дюни няма.

Илюстративна снимка: БГНЕС

Тук вече започва сагата - идва една комисия и казва има дюни, но са малко, идва втора комисия и установява, че дюните заемат значителна част от територията. Назначава се трета комисия и хоп, дюните отново изчезват. Какво показват резултатите от последното обследване и доколко законно е то.

"Още 2016 г., когато са правили ОУП, не е имало право да се прави ново заснемане, защото по закон трябва да са минали 10 години. В момента тече четвърто заснемане. Тези четири заснемания по закон не трябва да ги има, защото последното е било 2015-а. Първо заснемане трябва да има 2025-а", коментира пред БНР Гергана Димитрова.

През юни вече има входирана заповед за изменение на приетата през март карта, отбелязва още Димитрова. По думите ѝ, в резултат на четвъртото поредно заснемане "99% има тотална промяна на картата" и в момента с дюни се оказват всички имоти, с изключение на eдин имот, които "непрестанно са в дела с много от собствениците".

Тя твърди, че "умишлено не излизат никъде нещата" и ако не ровят "с познати и връзки", няма как да се доберат до тази информация.

"Толкова бързо искат да се случват нещата и толкова потайно."

"След всяко правителство - ново назначаване. Ако падне правителството - ново заснемане. Затворен кръг – по един-два пъти в годината ново заснемане", обобщава картината Гергана Димитрова. Така всеки един от собствениците се оказва възпрепятстван да прави каквото и да е.

С дюни или без дюни, цялата процедура по извършването на последното обследване на къмпинг "Каваци – Север" ще бъде оспорена в съда.

Един от експертите, участвали в последната комисия - доц. д-р Красимир Стоянов, преподавател в Югозападния университет, е написал в становище до министерството и областната управа в Бургас, че картата, изработена в края на месец август тази година, не е обективна и не пресъздава достоверно реалната обстановка.

"Ще се съдим. С МОСВ е назначено дело, все още дата няма. Те нямат право да има четвърто заснемане. Искаме четвъртото заснимане да бъде спряно", подчертава Гергана Димитрова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БНБ: Шест възпоменателни монети ще бъдат отсечени догодина, но вече с номинал в евро

Шест възпоменателни монети ще бъдат отсечени догодина – първата година, когато България ще членува в еврозоната, става ясно от предварителната програма на БНБ. Ликът на Свети Иван Рилски ще ни гледа от възпоменателна монета с номинал 100 евро. Следващите две години трябва да излязат 11 възпоменателни монети, пише в предварителната монетна програма на..

обновено на 13.07.25 в 17:43

Турско издание популяризира Южното ни Черноморие

България е единствената чуждестранна дестинация, представена в лятното издание на турския всекидневник Milliyet – едно от най-влиятелните медийни издания в страната, информират от Министерството на туризма.  То, заедно с Националното туристическо представителство в Истанбул популяризират Южното Черноморие като предпочитано място за почивка сред турските..

публикувано на 12.07.25 в 12:55

Как бензиностанциите ще ни показват цените в лева и евро?

Заради техническа невъзможност на колонките на бензиностанциите, както и на големите табели няма да има цени в левове и евро от август. В касовите бележки обаче платената сума в двете валути ще бъде посочена. На всяка бензиностанция ще трябва да мине техник , да направи ъпгрейд и да сложи новия фискален принтер, обясни за БНР Светослав..

публикувано на 11.07.25 в 15:30

Необичаен подводен парк привлича гмуркачи край остров Света Анастасия

В акваторията на остров Св. Анастасия се разгръща фееричен спектакъл: на 18 метра под повърхността на Черно море се извисява православен параклис , а срещу него е паркирала съветска "Чайка"  с хромирани решетки. В непосредствена близост пък се очертава силуетът на военен  ЗИЛ-157 , а когато се доближите до кабината се изправяте очи в очи..

публикувано на 10.07.25 в 17:00

Безплатен микробус ще превозва туристи до културните обекти в Поморие

През летния туристически сезон в Поморие започва безплатен превоз с микробус до културно-историческите обекти в града. Услугата ще се предлага всеки вторник и четвъртък, като микробусът тръгва в 15:00 ч. от спирката пред Общината. Маршрутът започва от Тракийската куполна гробница, където туристите могат да закупят комбиниран билет за всички обекти, и..

публикувано на 10.07.25 в 15:30

Зона "Голдън гейт" разширява терминала за заминаващи на летище Бургас

Ново пространство се открива на летище Бургас днес. То е изградено към терминал „заминаващи“ и увеличава капацитетът на зоната с 220 квадратни метра или над 40%. Зоната се казва „Голдън гейт“. Тя е новата голяма инвестиция в подобряването на инфраструктурата на терминалите направена от немската фирма концесионер на летището. Нови технологии, зелени..

публикувано на 10.07.25 в 15:18

В Синеморец очакват средства от държавния бюджет за ремонт на улици

В Синеморец очакват средства от държавния бюджет за ремонт на улиците, които бяха разрушени от наводнението преди две години. Градоначалникът на община Царево работи в тази насока, заяви кметът на селото Костадин Диков. Става въпрос за сума от почти един милион лева, с които разрушените от бедствието улици трябва да се ремонтират. Но до този..

публикувано на 10.07.25 в 11:45