Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рибарският бранш настоява за държавна помощ

| обновено на 04.10.23 в 08:50

Рибарският бранш настоява за спешна държавна помощ за сектора. От Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ГИШ са изпратили писмо още в началото на месец септември до премиера, министрите на земеделието, екологията и отбраната. В него те посочват, че браншът е засегнат както от военните учения в Черно море, така и увеличаването на защитените зони. „Причините се наслагват. Една от тях е постоянното увеличение на зоните по Натура 2000 и на този етап няма никакви планове, в които да бъдат разписани компенсации за рибарите, които имат ограничения. Какви ограничения има? Не е ясно законодателството. Кои уреди са разрешени? Няма много голяма яснота какво можем да правим в тези зони по Натура 2000. Освен тези зони, се правят и защитени зони за някои местообитания. Ние разбираме ситуацията, искаме да запазим природата и ресурса, но се оказва, че са прекалено много големи са зоните по Натура 2000 и сега се увеличават още“, коментира председателят на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГФИШ Йордан Господинов.

Очаква се да бъдат обособени и нови зони за изграждането на ветропаркове в морето, с което също ще се намали обхватът на дейността на рибарите. „За това водим отделна кореспонденция. Никой не ни обръща внимание. Сформирана е някаква група да комуникира как да се изградят ветропарковете в морето и никой не се сеща, че има една социална група наречена български рибари. Ние не знаем в тези полета какво ще се прави, как тези полета ще повлияят на миграционните пътища на рибите, които пристигат, защото част от тях пристигат през Босфора. Ние ги ловим, когато са тук. Отделно от това има местни видове, които живеят в тези ареали, където ще се изграждат зоните – калкана, попчетата, сафрида“, посочи Господинов. Той допълни, че по първоначална информация тези зони попадат в типичните риболовни полета. Едно от тях се намира на границата на страната с Турция. Промяната на климата също се отразява на улова на рибарите.

В Директивата, която касае сектора, е описано по какъв начин и при какви условия рибарите могат да бъдат финансово компенсирани. „Това са отстраняване и компенсиране на щети, причинени от неблагоприятни климатични събития, които могат да бъдат приравнени за природни бедствия. Цъфтежът на планктона от какво се причинява? Причинява се от азотните торове, които идват с подпочвените води. Тези азоти повишават ph на морето. Морето прави определен цъфтеж. Цъфтежът на планктон създаде определени видове. В момента в Черно море има една нова гребеновидна медуза, която се храни с хайвера на цацата. Отделно от това се променя температурата, забелязва се промяна на теченията, промениха се миграционните пътища на рибите“, обясни Господинов.

Според него решение на проблема на сектора може да се намери не с протестни действия, а с конструктивен диалог с институциите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво е бъдещето на рекламата в туризма?

Социалните мрежи са модерното място за реклама дори и в туристическия бранш. Тематичен форум за дигиталните услуги, които могат да предложат хотелите в страната, се проведе в Бургас. Присъстваха представители на администрацията, туристическия сектор и маркетинг експерти. Не се залага достатъчно на маркетинга в сектора, стана ясно..

публикувано на 03.04.25 в 16:00

Министър Мирослав Боршош: България има всички условия да бъде целогодишна туристическа дестинация за немския пазар

Потенциалът на България да се утвърди на германския пазар не само като лятна морска дестинация, но и като място за културно-исторически, здравен, еко и спортен туризъм, бяха основните акценти в среща, която проведоха министърът на туризма Мирослав Боршош и главният управител на Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) Соня Миклау...

публикувано на 03.04.25 в 08:39

БАК настоява за спиране на източването на големите язовири и осигуряване на вода за поливане

За нормално протичане на поливния сезон настояват от  Българската аграрна камара. Според нейни представители той е застрашен, тъй като водата от язовирите се ползва за производство на електроенергия. От организацията настояват за спешни мерки и заплашват с протестни действия. В изготвена декларация очертават проблемите и част от решенията им. Даваме..

обновено на 01.04.25 в 16:55

Повишават се минималният и максималният осигурителен доход

От днес се повишават минималният и максималният осигурителни доходи. Минималната база за начисляване на социалните осигуровки вече е 1077 лева, включително за самоосигуряващите се, земеделските стопани и тютюнопроизводителите, а максималната е с ръст от 350 лева и достига 4 130. Новите параметри са част от тазгодишният бюджет на Държавното обществено..

публикувано на 01.04.25 в 08:05

Последен ден за ползване на данъчна отстъпка

Днес изтича срокът за плащане на данъка върху доходите на физическите лица с 5% отстъпка от сумата за довнасяне. Такова задължение имат хората, които не са заявили пред платеца на дохода, че искат и през четвъртото тримесечие на миналата година да им бъде удържан налогът авансово.  За да се възползват от тази възможност, трябва до..

публикувано на 31.03.25 в 09:30

Министър Боршош: Започва работа по създаването на туристическа полиция

Министърът на туризма Мирослав Боршош даде заявка в Бургас, че започва работа по създаването на туристическа полиция. В морския град той се срещна с представители на институциите и кметове, за да провери подготовката на Южното Черноморие за Лято 2025. Официалното откриване на туристическия сезон за Черноморието ще бъде с плажно парти на 31 май..

публикувано на 30.03.25 в 17:39

С водна арка бяха посрещнати първите туристи за сезона на Летище Бургас

С водна арка и сувенири за спомен на бургаското летище бяха посрещнати първите чуждестранни туристи по Южното Черноморие. Самолетът беше пълен, със 183 – ма души на борда, и пристигна от полския град Краков. Сред пътниците имаше и много украински граждани. В празнична атмосфера ръководството на летище "Бургас" посрещна първите туристи по Южното..

публикувано на 30.03.25 в 15:45