Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новооткрит надпис в Деултум разказва за един от първите управници на римската колония

Квинт Касий Модест отдал живота си в полза на града



Археолози откриха надгробен надпис на латински иезик, вграден в една о портите на римската колония Деултум. Съдържанието му разкрива възхода на един от първите управници на града - Квинт Касий Модест, съобщи проф. Людмил Вагалински. Той проучва със своя екип  късноантичната фортификация на римската колония.  

Надписът е най – старият надгробен надпис до сега намиран в некропола на колонията и той датира от края на I век след Христа. Той е много добре запазен, на латински е и дава конкретна информация за управлението на града.

„Съдържанието е твърде интересно и разкрива възхода на един от първите управници на колонията. Модест от секретар в местния сенат се издига до главен жрец на императорския култ. Бил е и главен магистрат. Отговарял е за преброяване на населението и отчитане на имуществото на гражданите, което се е извършвало на 5 години – това е отговорност, смятана за връх на административните длъжности в римските градове. Така той е достигнал до трите най - важни длъжности в града“, разказа проф. Людмил Вагалински.

Археологът коментира, че в тези времена заемането на високи постове носело много рискове и много от хората, предпочитали да живеят спокойно и кротко, а Модест отдал живота си на Деултум. Той служел достойно и всеотдайно на своята общност и спечелил уважение и добро име. Точно това личи от надписа, които управникът поръчал да бъде създаден приживе, воден от гордост и чувство за изпълнен дълг, след като отдал живота си за развитието и благоденствието на колонията.

Според проф. Вагалински местните жители са използвали надгробна плоча в изграждането на портите на колонията, 200 години след времето на  Модест, защото са били принудени на бързо да строят нова крепост. Най – вероятно те са бързали да се защитят от варварски нападения.

Работата по разчитане на надписа е на епиграфа д-р Николай Шаранков ( СУ "Св. Климент Охридски ).

Разкопките в Деултум ще продължат до средата на октомври, като екипът на проф. Вагалински работи за поредна година по проучването на фортификацията на римската колония.

Още два екипа очакват финансиране за да продължат с проучванията си в римската колония, която със сигурност може да разщкаже още интересни истории за хора и събития.  

повече може да чуете в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И най-знаковата дума за България през изминалата 2024-та е... Шенген

Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е "Шенген", сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. За нея са гласували 37 на сто от участниците в анкетата. Следват "дубайски шоколад" с 26 на сто и "санитарен кордон" с 24% от гласовете. Това се прави за четвърта поредна..

публикувано на 20.01.25 в 09:10

БЧК - Бургас реализира множество дарителски кампании в месеца на благотворителността

Областната червенокръстка организация в Бургас е  оказала хуманитарна помощ на над 47 хиляди души през изминалата 2024 година. Областната структура включва 143 дружества с над 5 хиляди членове и 110 доброволци. Девизът на червенокръстците е „Помагаме заедно с любов, вяра и доброта в името на човечността“. С дейността си те работят..

публикувано на 19.01.25 в 17:30

Какви са тайните на бразилския футбол и какво се крие зад карнавала в Рио де Жанейро?

Карнавали, музика, футбол …културата на португалоезичните държави ще бъдат пренесени в Бургас това лято. Интензивен курс по португалски език ще се проведе за учениците на морския град в края на юни. Летни курсове по португалски език ще се проведат в Бургас Но нека се отправим на виртуално пътешествие до Португалия и далечните брегове на..

публикувано на 19.01.25 в 13:00

Атанасовското езеро празнува имен ден на 18 януари

Атанасовското езеро празнува имения си ден на 18 януари. Традицията е вече 12-годишна. Организаторите от Зелена Странджа и Българска фондация Биоразнообразие са подготвили различни прояви.  От Зелена Странджа организират дълга разходка до кв. "Сарафово" покрай южната част на Атанасовското езеро.  По традиция от сдружението отбелязват Атанасовден със..

обновено на 18.01.25 в 10:01

Държавна агенция "Архиви" разказва в календар за вкусовете и и ароматите на времето

Календарът на Държавна агенция „Архиви“ за 2025 година разказва истории чрез снимки и рецепти от края на XIX и началото на XX в. Той е на тема „Вкусове и аромати на времето“. Всеки месец е представен с интересна снимка и рецепта от стари времена. Има описания за приготвяне на изтънчени ястия, но има и такива за по – обикновени, които често са..

публикувано на 17.01.25 в 18:00

Датата 25.05.2025 г. е хитът сред младоженците за брак в Бургас

Датата, която се очертава като хит тази година, е 25.05.2025 г. 12 са вече заявките заради съвпадението на еднакви числа. Денят е и неделя. Управителят на Общинското предприятие „Обредни ритуали“ Магдалена Карастоянова поясни: "Преди обяд ще има бракове на "Вардар", а в следобедните часове в Морското казино. Има заявки и за няколко изнесени..

публикувано на 17.01.25 в 16:05

Визуализация на мечтите в творческа работилница в Бургас

В най-романтичния месец на любовта, виното и мечтите Етно кафене и музей ще изненада жители и гости на града с едно различно събитие, съобщават от Община Бургас.  На 1 февруари от 14:00 часа всеки желаещ може да се присъедини към специална творческа работилница, която е насочена към визуално представяне на целите и мечтите за 2025 година.  Организатор..

публикувано на 14.01.25 в 09:35