Повишена заболеваемост от остри респираторни инфекции сред деца и ученици отчитат лекари в Бургас. При усложнения се стига до бронхити и пневмонии, чието лечение често изисква хоспитализация. Зачестили са и случаите на ковид сред подрастващите, отбелязват педиатри.
Второ педиатрично отделение на университетската болница в Бургас в момента е запълнено на около 90%. Настанените деца са с инфекции на горни и долни дихателни пътища, предимно от детските градини и началните класове, обясни началникът му д-р Хрипсиме Каспарян.
„Пристигат с температури, кашлици, хреми, лекувани амбулаторно и като не се повлияят се стига до усложнения – бронхити и пневмонии и при нас, в болница. Това е обичайно в есенния период, когато температурите започнат да падат и децата се застояват повече в затворени помещения – училища, детски градини, което е причина да се повиши заболеваемостта“
Добре е още при първите симптоми на инфекция да се посети личния лекар, да се започне лечение със симптоматични и антивирусни препарати и да се ограничават контактите.
„Ако детето си остане вкъщи на постелен режим, да се гледа с повече течности, чайове, витамини може нещата да не се усложнят.“
За профилактиката д-р Каспарян препоръчва колкото може повече време навън и по-малък престой в затворени помещения. За да се изгради навреме имунитет тя съветва още:
„Сега е времето, когато трябва да се направи противогрипната ваксина, за да може да се изгради имунитет, защото се очаква тази зима да има по-сериозна епидемия от грип тип А "
Повишение на положителните проби на Ковид-19 сред децата, чакащи за хоспитализация, отчитат още лекуващите.
Повече чуйте в звуковия файл:
Ремонт и модернизация на детското отделение предстои в общинската болница „Св. Иван Рилски“ в Елхово. За дейностите са необходими над половин милион лева, като по- голямата част вече са осигурени по съвместен проект с община Бургас. Детското отделение на елховската болница разполага с 10 легла, като тук се приемат пациенти и от населени..
Нямаме притеснения за обезпечаване с кадри на бъдещата многопрофилна болница в Царево , категоричен е кметът Марин Киров. Тя трябва да е готова до три години . Ще разполага с до 60 болнични легла, реанимация, различни отделения, включително хирургия и хемодиализа. Вече е подписан договора, с който общината продаде свой терен за..
Бургас се присъединява към инициативата по повод Световния ден за превенция на инсулта – 29 октомври. В България именно инсултът е водещата причина за смърт и инвалидизация. Тревожно е, че все повече хора в активна и млада възраст попадат сред засегнатите. Инсултът настъпва неочаквано и действа унищожително, но знанието за симптомите и навременната..
В ход е националната кампания #ЕдноИзречениеЖивот. Тя отправя послание, че разпознаването на първите признаци на инсулт и навременната реакция могат да спасят човешки живот . Неин организатор е Асоциацията за инсулт и афазия, а поводът е днешния световен ден за борба със заболяването. Председателят на организацията Дорина Добрева поясни: „Ако..
Кметът на община Царево Марин Киров и представител на дружеството „Наму Инвест“ ООД подписаха договор за продажба на общински недвижими имоти – земя и стара сграда. Сделката е сключена без търг и конкурс, като инвеститорът поема ангажимент да събори съществуващата опасна постройка за своя сметка и да изгради на нейно място многопрофилна болница за..
УМБАЛ Бургас изписа 12-годишно дете, пострадало при падане от електрическа тротинетка. Животът му вече е извън опасност, а възстановяването ще продължи у дома. Семейството му благодари на всички екипи в болницата, както и на Йордан Йорданов – случаен минувач, оказал първа и решаваща помощ. „Абсолютно всички – от Спешно отделение, Реанимация,..
Медици от УМБАЛ Бургас участват активно в национални и международни научни форуми през есенния сезон. Болницата отчита участие на свои специалисти с доклади и изследвания в различни области на медицината. Екипът по ревматология представи четири доклада на научни конференции и участва в Световния конгрес по мускулно-скелетни заболявания в Рим...
Ремонт и модернизация на детското отделение предстои в общинската болница „Св. Иван Рилски“ в Елхово. За дейностите са необходими над половин милион..