Проф. д-р Пламен Павлов от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ ще изнесе днес лекция, посветена на 838 години от въстанието на братята Петър и Асен, с което се възстановява самостоятелното Българско царство. Лекторът е един от най-добрите познавачи на това събитие.
Той е автор на повече от 500 специализирани научни монографии, студии, статии и съобщения. Бил е директор на Агенцията за българите в чужбина в периода 1998 - 2002 г. Председател е на фондация "Васил Левски" и кръг "Будител". Изявен публицист, поет и общественик. Лауреат на орден "Св. св. Кирил и Методий" - I степен.
През есента на 1185 г. братята Теодор, останал в историята с царското си име Петър, и неговият брат Иван Асен, наричан от потомците „старият Асен“, поемат рискования път към свободата. През пролетта на следващата 1186 г. земите на „Хемус“ се превръщат в огнище на поредното освободително въстание. Първи се надигат българите около Анхиало (дн. Поморие) – територии, където от векове живее старо българско население. Благодарение на своята смелост, единство и силна политическа воля, нашите прадеди възобновяват погиналата през далечната 1018 г. своя независима държава. Двубоят с могъщата Ромейска империя съвсем не е бил лек и изпълнен с оптимистични прогнози – напротив! Византийската армия нанася тежки удари на въстаниците, а през лятото на 1186 г. император Исак Ангел дори успява временно да превземе Търново!
Едва ли някой в имперската столица, а и в тогавашна Европа е допускал, че само за четвърт век България ще се върне в "голямата политика". Нещо повече, ще надделее в безпощадния двубой с ромеите, ще разгроми победоносните рицари от Четвъртия кръстоносен поход, териториите й отново ще опират до три морета, и ще достигне величието на Симеонова България като първостепенен фактор в Югоизточна Европа.
Но каква е предисторията на въстанието? Кои са били братята Петър, Асен и Калоян? Кои са астенариите, които подбудили населението към въстание? На тези, а и на много други въпроси ще бъде отговорено по време на лекцията. Ще бъдат представени съвсем нови данни, които не могат да се намерят в учебниците по история.
Събитието е днес, 17 октомври от 17.30 часа в зала „Георги Баев“ на Културен център „Морско казино“ и се организира от Регионалния исторически музей и Община Бургас.
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..
За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От 20.02.2025 г. (четвъртък) до 20.05.2025 г. (вторник), се въвежда временна организация на движението в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.
По-високата цена от 2 лева на час ще намали потреблението на Синята и Зелена зона, основно в централната част на Бургас. Такова е становището на Пламен Димитров, управител на Общинско предприятие „Транспорт“. По думите му новата цена за платено паркиране ще ограничи автомобилния поток и ще освободи паркоместа. Според Мартин Кръстев от ПП-ДБ,..
Предложението за поскъпване на синята и зелената зона в Бургас от 1,30 на 2 лева влезе в комисиите към местния парламент и предизвика дебати . Докладната записка е на общинската администрация и предстои да бъде гласувана на заседанието на общинския съвет на 25 февруари. Мярката цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска..
Заради усложнената метеорологична обстановка и очакваните ниски температури, 19, 20 и 21 февруари 2025 г ще бъдат неучебни за всички училища и детски градини на територията на община Поморие, с изключение на тези в Поморие и Ахелой. Това обяви със своя заповед кметът Иван Алексиев. Целта е запазване живота и здравето на учениците от училищата и..
Обстановката на територията на община Бургас е нормална. Всички пътища са отворени и проходими при зимни условия, съобщават от Общината. Снегопочистващата техника е на терен и остава в готовност да реагира при необходимост. Градският транспорт се движи без затруднения и по разписание. За днес е обявен предупредителен оранжев код за опасно ниски..
Бургас се преклони пред паметта на Васил Левски , 152 години след неговата гибел . Заупокойна молитва бе отслужена от бургаското духовенство. Проведен бе и военен ритуал от представителни части от гарнизон Бургас. Десетки граждани, общественици, представители на институции, организации и политици отрупаха с венци и цветя..
Отпада ограничението за движение на тежкотоварни автомобили над 12 т по пътя Омуртаг–Котел в участъка Котел – Тича. Това съобщиха от Агенция "Пътна..
Опит за измама с името на общинския превозвач „Бургасбус“. Фалшива страница във фейсбук публикува реклами, които обещават на бургазлии карти за..
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението..