Причините, довели до бедствието в Царево, са свързани с метеорологичната обстановка на интензивни валежи, в комбинация с характерната география на района, която е предопределила посоката и скоростта на оттичане на водите. Това се посочва в доклада, подписан от инженер Петър Димитров, заместник-министър на околната среда и водите и председател на временната междуведомствената експертна комисия, създадена на 8 септември. Документът от 30 страници обобщава заключенията на метеоролози, експерти по архитектура, пътно строителство и гори.
Щетите от наводнението на 5 септември са предизвикани от валеж с екстремен характер, а повечето съоръжения са надвишили проектните си водни количества. Малките площи на водосборите в значителна степен са допринесли за формирането на големи по обем водни количества и бързото им оттичане до крайбрежните части. Друга съществена причина е инфраструктурата в района-мостови съоръжения, които не са оразмерени за настоящите хидро-климатични условия, се посочва в доклада.
Голямата концентрация на нерегламентирани постройки, каравани, фургони и други на територията на община Царево в земеделски земи, общинска, частна, държавна собственост и горска територия, както и огромното количество дъжд, е причина за пораженията в тези територии, подчертава документът.
Данните от изследването показват, че човешкият фактор също има съществен принос в случилото се-в двата водосбора, обект на анализ, това се свързва с разположението и характера на мостовите съоръжения. В дерето, в централната част при търговския обект, основната "ударна вълна" на оттичащите се води е поета от мостовото съоръжение. То е изиграло ролята на бент за дебрисните отломки, след който приливната вълна е разширила своя челен фронт до 300 метра ширина.
Получените данни дават основание да се допусне, пише в документа, че вторият мост в долния край на дерето, който е разрушен вследствие на вълната, е неправилно оразмерен и разположен спрямо геометрията на речното легло и прилежащата му топографска повърхност.
При къмпинг "Нестинарка", основният удар на вълната е посрещнат от моста на главния път Царево-Ахтопол, чийто отвор е широк 30 метра, а непосредствено преди него, по посока на течението, напречният профил на речното легло със заливните тераси показва ширина от 170 метра, което е довело до натрупване на много големи водни количества, под чийто напор фатално е повредено мостовото съоръжение.
Анализът от данните от проведените теренни проучвания на горските територии, дават основание да се твърди, че основна причина за бедствието е съчетанието от интензивни валежи и налични проблеми на наземната инфраструктура, четем още в докладът.
В извън урбанизираните територии се установява причинно-следствена връзка между издаваните от Басейнова дирекция "Черноморски район" в продължение на над 5 години предписания на Областна администрация-Бургас и тяхното неизпълнение поради неосигурено финансиране. Предвид, че деретата в урбанизираните територии на Община Царево са с осигурена проводимост преди 5 септември, може да се направи извода, че основната причина за настъпилото наводнение са интензивните валежи в района, обобщава докладът на междуведомствената комисия.
Какви коригиращи действия предлага документът?
Сред тях са възстановяване на метеорологичната станция в Царево и оборудване на всички станции в района с автоматични валежомери с минутен интервал на измерване, да не се допуска застрояване или къмпингуване в ниските части около реките, за да се запази хидравличната проводимост и човешките жертви при внезапно прииждане на високи води по реките и деретата. Спешно обследване и детайлно картографиране на всички водосбори, оттичащи се в населените места и курортните зони на юг от Приморско, създаване на прецизни цифрови модели на долните течения. Определяне на места за почистване на речните корита и други мероприятия, насочени към смекчаване на риска, ДНСК и кметът на Община Царево да предприемат действия по отношение на проверка на законността на постройки и строежи в заливаемите зони на реките и деретата и в случай на установена незаконност да предприемат последващи действия.
Предлага се изграждането на национална система за предупреждение за очаквани екстремни явления чрез изпращане на SMS в районите, където се очакват такива. Напомня се и за необходимостта от приемане на наредба за регулиране на свободното къмпингуване като се предлага контрола да бъде изцяло в правомощията на МВР.
Национално училище за музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ ще представи учениците стипендианти на Министерство на културата за учебната 2024/2025 година. Едногодишните стипендии се присъждат на даровити деца за спечелени призови места на национални и международни конкурси. Жителите и гостите на Бургас ще имат възможност да се..
Движението за всички превозни средства се ограничава до сутринта по пътя Слънчев бряг - Обзор, съобщават от Областната администрация. Настилката се обработва и почиства. Там има силен снеговалеж и силен вятър, уточняват от АПИ. Издърпват се закъсалите товарни автомобили. Обходният път е през Айтоски проход.
Три народни носии получи певческата група към пенсионерски клуб „Любен Каравелов“ в Бургас. Жестът бе направен от общинските съветници от групата на ГЕРБ – Ясен Проданов, адв. Елена Кокаларова и д-р Диян Господинов. Идеята за дарението се е зародила по време на посещение на двама от тях в пенсионерския клуб. „На тържеството по случай Бабинден се..
Планинските пътища в Сливенско са проходими при зимни условия, съобщават от Областно пътно управление. Няма затворени участъци от републиканската пътна мрежа. Затворен за зимата е общинския път Сливен – Селището – връх Българка. Общо 15 снегопочистващи машини работят на терен в областта. Навсякъде пътищата се опесъчават и обработват. Преминаването..
Безпроблемно, към момента, се извършва движението на територията на Ямболска област, няма населени места без ток и вода. Очаква се ситуацията да се усложни в късните вечерни часове и през нощта. Всички пътища от републиканската мрежа в Ямболска област са проходими при зимни условия. Никъде няма натрупана значителна снежна покривка, но заради..
Със свой указ президентът Румен Радев даде на Летище София името на Апостола на свободата Васил Левски, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Така официалното наименование на аеропорта става Летище "Васил Левски" - София. В края на миналата година от транспортното министерство съобщиха, че редица проучвания показват, че преименуването на..
Областният управител проф. Мария Нейкова изпрати искане до Министерство на регионалното развитие поземлен имот държавна собственост да бъде предоставен безвъзмездно на Община Созопол. Той е необходим за изграждане на техническа инфраструктура към проекта за нова автогара. Касае се за 1090 кв.м. с предназначение „за местен път“. Имотът е необходим..
Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и детска градина "Чайка",..
Областният управител проф. Мария Нейкова изпрати искане до Министерство на регионалното развитие поземлен имот държавна собственост да бъде предоставен..
Планинските пътища в Сливенско са проходими при зимни условия, съобщават от Областно пътно управление. Няма затворени участъци от републиканската пътна..