С премиера на филм и изложба от рядко показвани снимки, документи и лични интервюта, в Сливен тази вечер ще отбележат 130 години от рождението на поетесата Елисавета Багряна. С филма "Животът, който исках да бъде поема" и с експозицията "Елисавета Багряна – вечно търсеща и вярна на себе си" , ще покажем силната връзка на голямата поетеса с града ни, който я вдъхновяваше, и когото наричаше моят роден град. Ще прозвучат любими нейни музикални произведения и песни по нейни стихове, изпълнени от най-известните български певци“, - каза за РСЗ по повод тематичната творческа вечер, авторката на сценария на филма Росица Петрова.
В изложбата са включени писма, снимки и документи, предоставени от родственици на поетесата, някои от първите й публикации, рисунки и рядко показван портрет на "Вечната и святата" от художника Димитър Подмолов, дългогодишен директор на Художествената гимназия в Сливен. Портретът е уловил не само красотата, но и силния дух и талант на поетесата от 20-те години на 20 в., смятат организаторите.
Филмът "Животът, който исках да бъде поема" е по идея и сценарий на д-р Росица Петрова, с участието на актьорите Елена Петрова и Христо Христов Симеонов, режисьор е Христо Симеонов, а продуцент е Регионална библиотека "Сава Доброплодни".
„Филмът стъпва на интервюта и спомени на самата Елисавета Багряна, след 9-ти септември за нея настъпва изключително труден период, докато е "реабилитирана" от новата власт, която се възползва от нейния огромен талант и известност. Тя е превеждана на 30 езици в много страни по света, добре познато име с много лични контакти, самата тя превежда най-известните световни поети…
Възхищението и злобата я съпътстват през целия й живот – обявена за буржоазна поетеса, близка до царя, върху нея ляга обвинението, че е могла да спаси поета Никола Вапцаров през 1942 г., укоряват я, че живее далеч от сина си…" Тези важни, но много болезнени и тежко преживяни моменти от Елисавета Багряна са само маркирани във филма“, признава Росица Петрова.
Новата власт скоро “преосмисля“ отношението си към известната поетеса. "След трите поредни предложения от 1942 до 1945 и в края на 60-те години за Нобелова награда за литература, когато политически интриги и колегиална завист ѝ препречват пътя към световното признание за литература, тя с гордост и достойнство подминава личните обиди и нападки. Никой друг български творец след Пенчо Славейков не е имал толкова големи и реални шансове да спечели отличието! Елисавета Багряна е била добре позната в Швеция, имала е и много лични контакти в поетичния свят, известни са били и добрите й качества като преводачка.." , със съжаление завършва директорът на регионалната библиотека в Сливен.
Началото на Творческата вечер, посветена на Елисавета Багряна, по повод 130 години от нейното рождение, е в 17:30 ч. в зала "Сливен".
В звуковия файл, чуйте интервюто с директора на РБ "Сава Доброплодни" Росица Петрова:
Документалният филм "Жестокият път" тръгва по кината от днес. Той разказва за един велик български моменти - изкачването на връх Еверест през 1984 година по най-смъртоносния маршрут. Христо Проданов, Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков правят опит, равносилен на лудост, покорявайки Еверест по този път,..
Тино се готви да пусне непринудено създадена нова песен, в която му партнира изгряващ талант, от който, по думите му, „извира музика“. Партньорът на Тино в новото парче е Роби. Двамата се познават от доста време и дори са съседи. Премиерата на „Налей“ е на 22 април, а дни преди това Тино разкри подробности за парчето в новия брой на предаването Мюзик..
Национално училище за музикално и сценично изкуство "Проф. Панчо Владигеров" ще открие на 23 април традиционната годишна изложба на ученици от специалности "Рекламна графика" и "Сценичен костюм". Началният час е 17. Експозицията е разположена в залата на Дружество на художниците – Бургас и съдържа над 60 творби от различни жанрове, представящи..
Едвин Сугарев ще представи новата си книга в Бургас. Изданието е със заглавие "Тезей в лабиринта". Премиерата ще се състои на 23 април от 18:00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека, и се реализира с партньорството на Община Бургас и Издателска къща „Знаци“. Входът за събитието е свободен. Стихосбирката събира нови, непубликувани досега..
Австрийският културен форум в България е партньор в организацията на две изключителни събития, част от програмата на Национална изложба на цветя „Флора“ Бургас. Събитията ще бъдат част от откриването на юбилейното 40-то изложение на 26 април. Пианистът Симеон Гошев ще изнесе солов концерт в 11:00 ч., а след него ще бъде открита изложбата „Мощта на..
С авторски концерт с детски творби на проф. Борислава Танева ще завърши второто издание на Младежкия музикален фестивал „СОЛиСиМи“ в Бургас. Събитието ще се състои на 18 май от 19:00 часа в залата на Културния дом на нефтохимика и ще обедини талантливи млади изпълнители, професионални музиканти и съмишленици на професор Танева в един пъстър..
Тино се готви да пусне непринудено създадена нова песен, в която му партнира изгряващ талант, от който, по думите му, „извира музика“. Партньорът на Тино..
С авторски концерт с детски творби на проф. Борислава Танева ще завърши второто издание на Младежкия музикален фестивал „СОЛиСиМи“ в Бургас. Събитието..