Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След каква възраст да посетим ревматолог за костната си плътност?

Д-р Казмин: Има ли симптоми - вече е късно, „тихият крадец“ по-агресивен към жените

Снимка: rawpixel.com on Freepik

Все още остеопорозата се диагностицира късно, едва когато настъпи фрактура, най-често в областта на бедрото, предмишницата и гръбнака. Това води до болки и инвалидизация, подчертават лекарите от Отделението по ревматология в УМБАЛ Бургас, насочвайки вниманието на обществото към това опасно заболяване, наричано „тихият крадец“, защото протича без симптоми и се открива късно. Конкретният повод е отбелязването на Световния ден за борба с остеопорозата, който тази година бе на 20 октомври. 

Остеопорозата представлява намаляване на костната плътност, костите стават крехки и чупливи и могат да се увредят дори при незначителни травми. 

„Ужасът е в това, че появят ли се симптомите - вече е късно. Заболяването засяга по-често жените, но не само. На първо място всяка една жена 4 години след менопауза, независимо от начина, по който е навлязла в този период трябва да следи костната ни плътност. Също всяка жена след 65-годишна възраст поне веднъж годишно трябва да си измерва костната плътност. В групата попадат и всички пациенти, които страдат от хронични възпалителни и от онкологични заболявания - те трябва също да си мерят костната плътност“, посочи началникът на отделението д-р Иван Казмин.

Тази година мотото на  Международната фондация за остеопороза е „Да изградим по-здрави кости“. Ето и петте лесни стъпки, които можете да следвате, за да намалите риска от остеопороза:

Стъпка 1. Хранете се със здравословна за костите храна- мляко и млечни произведения за калций; месо, риба, пиле, ядки за протеини; Витамини Д, К2, Магнезий, Цинк.
Стъпка 2. Физически активност за по-здрави кости и мускули.
Стъпка 3. Поддържайте здравословно телесно тегло чрез проследяване на Индекса на телесната маса
Стъпка 4. Не пушете тютюн и избягвайте злоупотребата с алкохол
Стъпка 5. Вземайте предвид личните рискови фактори- намаляване на ръста, генетична предразположеност, налични възпалителни, метаболитни и ракови заболявания както и лекарствата, които приемате, менопауза.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева

Министър Кондева: Броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти

През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа  все още не е навлязъл в пика си...

публикувано на 23.11.24 в 10:10

Забраняват износа на лекарство за недоносени деца, заплащано от НЗОК

Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина.  Лекарството се използва за..

публикувано на 22.11.24 в 13:56

УМБАЛ Бургас с призив към младите жени– изследвайте се безплатно за рак на маточната шийка

Зрелите жени са по-активни в скрининговата програма на Министерството на здравеопазването за безплатни прегледи и изследвания за рак на шийката на матката. Това констатира Медицинският център на УМБАЛ – „Св. Николай Чудотворец“ месец и половина след старта на кампанията. Безплатните профилактични прегледи по програмата са насочени към жените в две..

публикувано на 22.11.24 в 12:05

В УМБАЛ Бургас спасиха живота на жената, намушкана в ръката

В Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас спасиха живота на жена, намушкана в ръката при битов скандал. Пострадалата пристига в болницата в късния следобед вчера, в дежурството на съдовия хирург д-р Радослав Шишков. Прегледът показва дълбока рана до китката, тъканите са срязани до костта, заедно с артерията, а пациентката бързо губи кръв. Д-р..

публикувано на 21.11.24 в 14:54

Всяко пето дете пуши цигари

Момичетата по-често посягат към цигарите отколкото момчетата, почти всяко пето дете е настоящ пушач в страната, съобщиха днес от бургаската здравна инспекция. В България  34,5 % от населението на възраст над 20 г. са ежедневни пушачи Това са предварителни данни от проведеното през 2020 г. Национално проучване на факторите на риска за здравето на..

публикувано на 21.11.24 в 12:07

В Бургас измерват безплатно състоянието на зависимост към цигарите

Бургас ще отбележи Международния ден без тютюнопушене като се присъединява към Националната кампания под мотото: „Месец без никотин. Изборът е твой!“. Здравната кампанията ще се проведеот 10:30 до 13:00 часа на площад „Тройката“. При лошо време, мероприятието ще бъде във фоайето на Културен дом НХК, уточняват организаторите. Партньори на Община Бургас..

публикувано на 21.11.24 в 08:00

Увеличават местата за безплатните прегледи за атеросклероза в УМБАЛ Бургас

Осигуряват допълнително места за безплатните прегледи за атеросклероза в държавната болница в Бургас поради засиления интерес, заяви началникът на Клиниката по съдова хирургия проф. д-р Валентин Василев. Кампанията започна в понеделник и ще продължи две седмици , като става ясно, че часовете вече са запълнени: „Поради..

публикувано на 20.11.24 в 08:10