Голяма част от описаната схема за заобикаляне на санкциите описана в доклада за "Лукойл Нефтохим" на неправителствени организации е била известна, каза премиерът Денков:
"Нашето правителство вече предприе мерки. Това е да се повишат значително данъците, които трябва да плаща "Лукойл", за да може да намалят свръхпечалбите, които са цитирани в този материал и съответно от една страна да намалят средствата, които влизат в Руската федерация за водене на войната, а от друга страна да се повишат средствата, които влизат в българския бюджет. Това е, което може да се направи. Всъщност вече е направено".
"Това е тема, различна от темата как чрез прехвърляне от един в друг танкер или чрез вкарване с фалшиви документи в други държави "Лукойл" заобикаля съответните регулации. Но това не е в правомощията на българското правителство да се справя с него", добави Денков.
Премиерът подчерта, че всичко, което е свързано с информация по отношение на действията на "Лукойл", винаги е било на разположение и няма нещо, което да е скрито:
"Има директива всяка една страна членка да създаде координационен механизъм, който да следи за това дали се нарушават санкциите. Когато влязохме в правителството се оказа, че няма движение в тази посока, нямаше механизъм създаден. Започнахме да го създаваме преди месец, месец и половина, така че вече е в подготовка", заяви Денков и посочи, че нямаме наказателни състави, които да са свързани с нарушаването на санкциите, така че самото регистриране на нарушението да доведе и до съответните наказания.
Премиерът обясни, че това е процес, който не е започнал досега, но затова е имало разговор и с правосъдния министър да се подготвят състави, които да могат да бъдат включени в Наказателния кодекс, ако някой нарушава санкциите.
"Това е новото", уточни той.
Борбата с корупцията вече се превръща и в борба за запазване на демокрацията и придобива нови по глобални измерения. Каза премиерът Николай Денков след срещата си в София с Европейския главен прокурор Лаура Кьовеши.28 заведения, магазини и хотели, работещи в зимните ни курорти, не са отчитали продажбите си коректно. Това установиха данъчните инспектори на НАП при масови проверки в най-посещаваните курорти Банско, Разлог, Добринище, Баня, Боровец, Смолян и Пампорово. Нарушенията, които са разкрили фискалните инспектори, са неиздаване на касови бележки,..
Два излета за наблюдение на птици край Атанасовско езеро организира тази събота инициативата Bird Walks. Началото е в 9 и 11.30 часа на укритието за наблюдение на птици на Атанасовско езеро, в посока кв "Сарафово". Всеки тур е с продължителност около 2 часа. Нужно е предварително записване, тъй като интересът е голям, казва Страхил Пеев. Наричат..
КТ "Подкрепа" започва подписка за връщане на "клас прослужено време" на държавните служители. Тя ще бъде препратена до всички синдикални структури. Както променихме заплащането на нощния труд, така ще се опитаме да върнем класа, обясни председателят на бургаската структура Иван Костадинов. Част от служителите, които са засегнати, работят в НОИ, Бюрото..
Безплатна платформа помага на малки семейни ферми и земеделски производители да стигнат до потребителите. Както и обратното, хората от даден район да знаят близо до тях откъде могат да си купят директно качествени и вкусни български продукти. Това предлага „Роден Дар“ . Инициаторите са трима приятели, обединени от идеята да създават лесен път на..
Близо половината от чужденците, които идват у нас - 46-47%, влизат с цел туризъм . Две трети от обема се падат на морските курорти и пропорциите ще се запазят. Това каза пред БНР Иван Грошев, председател на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм. По думите му, за предстоящия летен сезон има добри новини на пазар Германия на фона на..
Сред най-важните задачи за 2025 година пред Община Поморие е приемането на Общия устройствен план. Дългогодишната сага е пред приключване. Кметът Иван Алексиев очаква стратегическия документ за развитието на общината да е факт до края на годината: " В момента е качен на официалния сайт на МОСВ. Всеки може да се запознае и да пусне своето становище,..
"11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър. 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за ножицата в..
КТ "Подкрепа" започва подписка за връщане на "клас прослужено време" на държавните служители. Тя ще бъде препратена до всички синдикални структури. Както..
Безплатна платформа помага на малки семейни ферми и земеделски производители да стигнат до потребителите. Както и обратното, хората от даден район да..
Два излета за наблюдение на птици край Атанасовско езеро организира тази събота инициативата Bird Walks. Началото е в 9 и 11.30 часа на укритието за..