В Регионалния исторически музей – Бургас днес представиха как се вари ракия. Демонстрацията е част от поредицата събития, с които се представя българското нематериално културно наследство. В събитието се включиха и бургаски поети, които бяха поканени да напишат стихове за напитката.
Каквото и да си говорим за нея, тя за българина е национално питие. В миналото почти е нямало къща, в която да не се вари ракия. Производството й по нашите земи датира от най – стари времена.
Консумацията на спиртната напитка сред българите е факт, документиран още от края на 14 в. разказа директорът на Бургаския музей Милен Николов.
„Има данни да за употребата й в известие от турския пълководец Лала Шахин, който пише че при обсадата на София, българите са с мустаци и бради и обичат много вино и ракия. Днес някои учени смятат, че това сведение е късен фалшификат, но някои не приемат това твърдение. Преди няколко години прочутият български археолог проф. Константин Тотев откри в царската цитадела Трапезица фрагмент от керамичен съд с надпис, според който собственикът е пил „ракиня“.
В двора на етнографският музей Милен Николов представи автентичен ракиен казан на близо 30 години и обясни каква е технологията на получаването на спиртната напитка и как се прави хубава ракия.
„Все пак, поради особености на българското законодателство, няма да варим джибри, понеже в такъв случай попадаме под ударите на закона и рискуваме сериозна глоба. Мисля, да пиша на министър Асен Василев и да изпратя снимков материал, с което да му покажа, че ние в музеите извършваме някаква дейност, защото той иска доказателства за това, и ще го помоля да предприеме някакви законодателни мерки, с които все пак да се разреши варенето на ракия в двора на музея с цел представянето на тази стара българска традиция!“
Оригиналната демонстрация беше придружена и с дегустация, а на събитието присъстваха и бургаски поети, тъй като любимата напитка на българина от векове е извор на вдъхновение те направиха едно „блиц“ стихоплетство. Произведенията ще бъдат отпечатани от РИМ – Бургас в специална книжка. Като идеята е това събиране да стане ежегодно, а варенето на ракия да стане стимул за вдъхновена поезия всяка есен в двора на музея.
повече може да чуете в звуковия файл:Има ли съкровища в Сливенския край? В миналото много хайдути са бродили в района и много злато и оръжие има заровено. Най-известна е местността Злостен, котелско. За нея се носят какви ли не легенди - за Вълчан войвода и неговото несметно богатство, за монетарници и за хайдушки съкровища. Всичко това поражда и нуждата да бъде намерено. Много иманяри..
Родителите често се изправят пред дилемата как да изберат най-доброто за своите деца, особено когато става въпрос за облекло. Качествените детски дрехи не само изглеждат добре, но и осигуряват комфорт и издръжливост, важни за активния живот на малчуганите. Но как да разпознаем истински качествените стоки сред морето от опции на пазара? Нека..
Извънредният и пълномощен посланик на Унгария в България Миклош Борош през тази седмица специално посети Бургас, за да се включи в инициативата на Регионалния музей "Езикът на кухнята: дипломация, история, култура". Дипломатът е от една година в България. Той сподели, че любимият му сладкиш е с ванилов крем, като тестото му е доста подобно..
Първата коледна инициатива в страната тръгна от Бургас през 2007 година. Близо две десетилетия бургазлии обединиха усилия и настроение в украси на входове, блокове и общи пространства. Едномесечната кампания "Да украсим Бургас" е с краен срок 15 декември. Условието за участие е да се създаде атрактивна коледна украса и да се направи снимка или кратко..
След слабото начало на груповия лов на дива свиня в Странджа отчитат добър отстрел. За последните два излета ловците в ловното сдружение Малко Търново са повалили над 15 животни. В сдружението в граничния град членуват 14 ловни дружини. Както обикновено с откриването на сезона на 5 октомври ловците излизат в планината. Късметът им се..
С изложба и кулинарна демонстрация Унгария представи своята кухня и традиции в Етнографския музей в Бургас. Пълномощният й посланик Миклош Борош откри експозицията „Сладки посланици“. В посещението си той беше придружаван от директора на Институт Лист - Унгарският културен институт в София Сандра Мишкеди. Проявата е част от..
Една бъдеща звезда на модната индустрия представихме в предаването "Ева в неделя". Фатме Хасан е трети курс специалност "Мода" във филиала на НХА в Бургас. Наскоро тя се нареди сред победителите в международния конкурс "CROPS" на Feeric Hub. Тази година конкурсът събра 204 модни илюстрации на 34 студенти от 16 университета и 8 държави...