В Регионалния исторически музей – Бургас днес представиха как се вари ракия. Демонстрацията е част от поредицата събития, с които се представя българското нематериално културно наследство. В събитието се включиха и бургаски поети, които бяха поканени да напишат стихове за напитката.
Каквото и да си говорим за нея, тя за българина е национално питие. В миналото почти е нямало къща, в която да не се вари ракия. Производството й по нашите земи датира от най – стари времена.
Консумацията на спиртната напитка сред българите е факт, документиран още от края на 14 в. разказа директорът на Бургаския музей Милен Николов.
„Има данни да за употребата й в известие от турския пълководец Лала Шахин, който пише че при обсадата на София, българите са с мустаци и бради и обичат много вино и ракия. Днес някои учени смятат, че това сведение е късен фалшификат, но някои не приемат това твърдение. Преди няколко години прочутият български археолог проф. Константин Тотев откри в царската цитадела Трапезица фрагмент от керамичен съд с надпис, според който собственикът е пил „ракиня“.
В двора на етнографският музей Милен Николов представи автентичен ракиен казан на близо 30 години и обясни каква е технологията на получаването на спиртната напитка и как се прави хубава ракия.
„Все пак, поради особености на българското законодателство, няма да варим джибри, понеже в такъв случай попадаме под ударите на закона и рискуваме сериозна глоба. Мисля, да пиша на министър Асен Василев и да изпратя снимков материал, с което да му покажа, че ние в музеите извършваме някаква дейност, защото той иска доказателства за това, и ще го помоля да предприеме някакви законодателни мерки, с които все пак да се разреши варенето на ракия в двора на музея с цел представянето на тази стара българска традиция!“
Оригиналната демонстрация беше придружена и с дегустация, а на събитието присъстваха и бургаски поети, тъй като любимата напитка на българина от векове е извор на вдъхновение те направиха едно „блиц“ стихоплетство. Произведенията ще бъдат отпечатани от РИМ – Бургас в специална книжка. Като идеята е това събиране да стане ежегодно, а варенето на ракия да стане стимул за вдъхновена поезия всяка есен в двора на музея.
повече може да чуете в звуковия файл:Гарантира ли високата цена изключителен вкус или по-скоро е отражение на статус? При луксозните алкохолни напитки стойността често се крие не само в качеството, но и в тяхната история, произход и емоционалния заряд, вложен в създаването им. Когато избираме питие, не само външният вид на бутилката, но и съставът му са от ключово значение, за да си..
За поредна година Общинският исторически музей – Средец ще се включи в инициативата Европейска нощ на музеите тази събота. Това е най-значимата общоевропейска музейна изява по повод Международният ден на музеите – 18 май, професионален празник на музейните работници по инициатива на Международния музеен съвет (ICOM). Музеят е подготвил..
На 16 май 2025 г., ПГСАГ "Кольо Фичето" ще отбележи по един различен начин своята 65-годишнина. През целия ден в Експозиционен център "Флора" и в пространството около него, училището ще представя по атрактивен начин своите специалности. Оттам отправят специална покана към всички родители на седмокласници, да видят и да се запознаете с практическото..
В Сливен предстои първото освобождаване в природата на птици от вида брадат лешояд, който е символ на природозащитата в България. Това ще стане на 17 май, събота, на крепостта „Туида“ и e част от програмата на Община Сливен за Европейската нощ на музеите. Инициативата е насочена към културното обогатяване на хората, устойчивото развитие на туризма и..
За поредна година Регионалният исторически музей в Бургас ще се включи в отбелязването на Европейската нощ на музеите на 17 май (събота). Всички събития в програмата са с вход свободен от 18.00 до 00.00 ч. Ще бъдат представени 6 изложби и ще се проведет съпътстващи събития, съобщи директорът на музея Милен Николов: " В..
Нова атракция ще привлича туристи в Бургас. Близо до остров „Св. Анастасия“ започна изграждане на подводен парк . Инициативата е на сдружение „Приятели на морето“. Първите експонати бяха потопени на дъното на морето от техни доброволци с помощта на плаващ кран. Това са автомобилите ГАЗ-13, известен повече като „Чайка“ и радио релейна станция..
Заради дъжда откриването на Фестивала на зелениката се отлага за утре, съобщават организаторите от ПП"Странджа".Това ще стане в Българи в 10.00 ч. на площада в селото. И двата предложени маршрута ще се състоят. Това е 21-во издание на фестивала. Основните организатори на събитието освен парка, тази година са община Царево и "Зелени..
В Сливен предстои първото освобождаване в природата на птици от вида брадат лешояд, който е символ на природозащитата в България. Това ще стане на 17..
За поредна година Общинският исторически музей – Средец ще се включи в инициативата Европейска нощ на музеите тази събота. Това е..
На 16 май 2025 г., ПГСАГ "Кольо Фичето" ще отбележи по един различен начин своята 65-годишнина. През целия ден в Експозиционен център "Флора" и в..