Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реновират сградата на Стария съд в Поморие, превръщат я в Дом на културата

Стария съд в Поморие ще се превърне в „Дом на културата и традициите". Това предвижда проектът по Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ ИПП между България и Турция 2021-2027.  Одобрено е подаденото проектно предложение на Община Поморие за реновиране на сградата. Проектът ще се изпълни съвместно с  Агенцията за развитие на Тракия в Къркларели, Турция и в партньорство с НЧ „Просвета 1888“ гр. Поморие.

Тя ще служи като културен център за съвместна работа, популяризирайки наследството на региона и предлагайки пространство за сътрудничество между регионите на Поморие и Къркларели.


Проектът включва виртуална реалност в сградата, която ще позволи на посетителите да изживеят обиколки и маршрути, показващи  атракциите на трансграничния регион чрез VR очила.

„По тази програма реализирахме и проекта за реконструкция на бившия Пионерски дом, сега Дом на изкуствата. Тази прекрасна сграда, в съчетание със сградата на Стария съд – бъдещият Дом на културата и традициите, Народно читалище  „Просвета“ и Градската художествена галерия ще оформят център на културата и духовността в сърцето на Поморие. Изключително радостен съм от факта, че Община Поморие е в челната тройка за оценка сред всички подадени проекти и с една от най-добрите концепции за развитие.“

В най-кратки срокове предстои общините с одобрените концепции да кандидатстват за финансиране с пълните си проектни предложения, което ще позволи до средата на следващата година да започне реалното им изпълнение.

„Това е първата покана по програмата за трансгранично сътрудничество България-Турция 2021-2027, но Община Поморие вече има готовност да кандидатства и в предстоящата втора покана, която ще бъде в областта на околната среда, озеленяване и изграждане на паркове, като са съобразени с изискванията на новия европейски Баухаус, който обединява културното и творческото измерение с Европейския зелен пакт, с цел въвеждане на устойчиви иновации в ежедневието.“, допълни кметът Алексиев.


По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Земеделски стопани от Болярово бяха запознати с промените в нормативната уредба и сроковете

Земеделците бяха запознати  с промените в нормативната уредба и актуални срокове по Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и в правилника за прилагането му. „До 1  март е срокът в който Министърът на земеделието и храните съгласува предложените от директорите на областните дирекции “Земеделие“ списъци със свободните пасища, мери и..

публикувано на 17.02.25 в 13:30

Зимен ски базар за деца тази неделя в Ченгене скеле

Зимен ски базар за деца ще се проведе тази неделя в Бургас. Той ще се случи в паркинг зоната към културно-туристическия комплекс „Ченгене скеле“. Негови организатори са дамите от Coworking Family Burgas. Акцент на събитието ще бъде размяната на детски зимни дрехи, ски екипировка, ски, шейни, кънки и сноуборд принадлежности, ски оборудване, ски..

публикувано на 17.02.25 в 12:30

Започва цялостно обновяване на административната сграда на Община Болярово

Със символична първа копка започват  строително-ремонтните дейности по обновяване на административната сграда на Община Болярово. Те се реализират с проект за подобряване на енергийната ефективност на сградата. Ремонтните дейности трябва да приключат в рамките на 4 месеца. Проектът е финансиран от Националния план за възстановяване и..

обновено на 17.02.25 в 09:01

Две бургаски училища днес са в онлайн режим заради авария

Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и детска градина "Чайка", учениците на двете училища ще учат днес в онлайн режим.  Детска градина "Чайка" разполага с достатъчно отоплителни уреди и ще продължи да работи. Фирмата, отговаряща за поддръжката на централата работи..

обновено на 17.02.25 в 08:33
Архив

22 машини обработват пътищата в Бургаска област, няма затворени участъци

22 снегопочистващи машини обработват пътищата в Бургаска област.  Сняг в момента вали в общините М. Търново, Карнобат и Айтос. Заснежени участъци има и по АМ "Тракия". Пътната настилка е мокра, видимостта е добра. Няма затворени пътища в региона, информираха от Областното Пътно управление в Бургас. На проходите "Шипка" и "Република"..

публикувано на 17.02.25 в 08:16

Организират благотворителна изложба - базар "Мартеници за Петя и Петя" в Несебър

Сдружението на занаятчиите и творците в Несебър организират поредно благотворително събитие, този път то е под надслов „Мартеници за Петя и Петя“. Целта е да се помогне на две деца, които са с детска церебрална парализа и имат нужда от денонощна грижа и рехабилитация, разказа председателят на организацията Надежда Трифонова: "Петя Желева е..

публикувано на 16.02.25 в 17:30

"Един Процент Промяна" - сдружението, което помага да се случва Добро

"Един Процент Промяна" е сдружение за хора, които искат да правят добрини в България и които са готови да случват осезаема промяна в обществото. Вече близо 10 години дейността им доказва, че доброто го има и то се случва около нас. 7 души стоят за дейността на тази организацията, която всеки месец подкрепя различна кауза. Над 200..

публикувано на 16.02.25 в 17:00