Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Севдалина Турманова пред "Детско царство" за Деня на християнското семейство

| обновено на 21.11.23 в 12:41
Снимка: личен архив

Семейството е ценност без аналог. Това заяви професор Севдалина Турманова за предаването "Детско царство" на БНР-Бургас. Форматът, насочен към деца и родители, е съвместна продукция на общественото радио и едноименната театрална формация към Центъра за подкрепа на личностното развитие. Професор Турманова е патрон на конкурса "Аз имам дарба", който центъра провежда. В предаването, посветено на Деня на християнското семейство, тя сподели:  


"Семейството е смисъл, място, в което получавам и давам любов. Моето семейство е моето всичко извън работата, имам прекрасен съпруг, любими син и дъщеря. Те са моята сила да продължавам да работя.  
Винаги се опитвам да прекарам време с тях. Празникът на християнското семейство е ден, в който отдаваме почит на всички тези ценности. Пожелавам на всички  да празнуват този празник не само един ден в годината, а да го чувстват през всички 365 дни, в които живеем с любимите си хора!"

Водещите Ванеса и Григор върнаха заместник-ректора на Университет "Проф. Асен Златаров" към детството и времето на мечтите. Професор Турманова разказа, че като ученичка е пишела стихове, които са дори публикувани в местен вестник. Била е част от кръжок по художествено слово, пяла е в училищния хор, играла е баскетбол. "Сбъднала съм повечето от мечтите си. Като малка исках да лекувам, да се занимавам с научни изследвания, да гледам под микроскоп, да търся нови и нови научни открития и в последствие сбъднах тази мечта. Занимавам се точно с наука-преподавам на студенти, обучавам студенти и докторанти", посочи професор Турманова и пред аудиторията на "Детско царство" и сподели история от своето детство:

"Пакостите не бяха моята сила-аз бях доста послушно дете, но си спомням един случай. Не обичах да ходя на детска градина, бях доста обгрижвано и обичано дете. За мен беше от голямо значение да прекарвам повече от времето си в домашна среда. Не обичах да спя в детската градина и един ден успях да се измъкна и да се върна при любимата ми баба. Като ме видя, тя ме хвана за ръчичка и ме върна обратно в детската градина. Тогава си помислих, че ме е предала и бях доста разстроена, но сега от позицията на голям човек знам, че тя е направила най-доброто за мен. Баба имаше специално място в сърцето и в живота ми. Тя ме научи на дисциплина, тя ме научи да плета, да меся питка и още куп полезни неща в живота ми. Тя ми четеше много приказки и възпита в мен любов към книгите."

Професор Севдалина Турманова е заместник-ректор на Университет "Проф. д-р Асен Златаров" Регионален представител е на Българска академия на науките за Бургас и областта с близо 30-годишен трудов стаж във висшата образователна система. Автор е на над 100 научни публикации. Председател на Общински съвет– Бургас в мандат 2019-2023 г.. В момента е общински съветник.

Предаването "Детско царство" се излъчва всяка неделя от 8 часа в ефира на БНР-Бургас.

Повече чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арменски специалитети в етнокухнята на бургаския музей

Пред многобройна публика в двора на Етнографския музей днес бе направена демонстрация на арменска кухня. Събитието е част от инициативата Етнокухня на регионалния музей и е свързано с проекта „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. В него Църковното настоятелство към Арменската апостолическа православна църква „Сурп Хач“ е партньор на..

обновено на 25.06.24 в 15:43

Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас

Голям Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас, спазвайки традицията. Деца и възрастни минаха през него три пъти за здраве.  Вярва се, че на този ден от годината слънцето свети и топли по един особен начин, а магическата сила на билките е най-силна рано сутрин.  Затова и преди първите лъчи на..

публикувано на 24.06.24 в 15:31
Ченгене скеле

От Ченгене скеле: Политиците или рибарите лъжат повече?

В южните части на Бургаския залив има местност, където морето се врязва между тръстиките край малка рекичка. Това е "Циганският залив". Името е старо и носи спомена за годините, когато на това място са се разтоварвали кораби с въглища. Това място сега е рибарското селище Ченгене скеле. То води началото си от седемдесетте години на ХХ век,..

публикувано на 24.06.24 в 12:02

Студентите от специалност „Моден дизайн“ показаха креативност и артистичност

Артистични и провокативни облекла представиха студенти от специалност „Моден дизайн“ към бургаския филиал на художествената академия. Проектът „Мода без граници“ показа нетрадиционния подход на младите хора към модата и наученото в академията – преплитане на материи, асиметрични форми и специални техники. За годишното модно ревю разказва един от..

публикувано на 24.06.24 в 11:27

Палеофест ще се проведе в Бургас следващия уикенд

От 28 до 30 юни Бургас става център на палеонтологията в България. Националният природонаучен музей при БАН, Регионалният исторически музей в Бургас и Община Бургас са организаторите на първия по рода си научен фестивал – ПАЛЕОФЕСТ.  Това събитие ще запознае широката публика с чудесата на палеонтологичната наука и най-новите открития със световно..

публикувано на 23.06.24 в 12:37

Велизара Карайотова, която не си поставя граници в модата

15-годишната Велизара Карайотова от Бургас спечели първо място на състезанието „Ревю в кутия“. В проекта на Асоциацията на българските модни дизайнери се включиха 150 ученици и студенти от цялата страна. Велизара е най-малката участничка в конкурса. Именно поради тази причина, наградата която спечели - участие в курс по моден дизайн в..

обновено на 23.06.24 в 11:08
архив

Канят на Яньовден в странджанското село Стоилово

По стара традиция и тази година ще бъде отбелязан Еньовден в Странджа. В региона празникът се нарича Яньовден. Програмата ще е в два дни - 23 и 24 юни и ще се проведе в местността „Чадъра“ над село Стоилово, съобщи Мария Патронова, ръководител на дирекция „Култура, образование и спорт":  "Програмата ще започне в неделя, 23 юни от..

обновено на 23.06.24 в 06:56