Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван от Казанлък живее втори живот след съдова операция в УМБАЛ Бургас

Момент от операцията и моделирането на стента
Снимка: УМБАЛ Бургас
69-годишен мъж от Казанлък живее втори живот след уникална за Бургас съдова операция. Благодарение на нея кръвта му е пренасочена така, че да избегне няколко запушени участъка и да достигне до всички органи. Това е възможно с помощта на специална протеза, ръчно моделирана от съдовите хирурзи. Операцията е извършена от екип лекари на Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас с ръководител проф. д-р Валентин Василев съвместно с  д-р Никола Колев от Клиника по Съдова хирургия на ВМА.
 Иван Димитров е насочен към УМБАЛ Бургас от Казанлък  с преценка, че случаят му е твърде сложен. Диагнозата е хронична артериална недостатъчност на крайниците. Двата крака са почти без кръвоснабдяване – сини, подути, болезнени и студени, със сериозен риск от ампутация. Иван е страстен пушач – основната причина  за тежкото му състояние, както и дългият стаж  на професионален шофьор.
За да възстановят кръвоснабдяването, съдовите хирурзи в УМБАЛ Бургас правят феморо-поплитеален байпас вляво. Левият крак е вече затоплен и неболезнен, но мъжът започва да се оплаква от болка в корема, която продължава към гърба.
Скенерът установява аневризма (разширение) на коремната аорта. Това е най-голямата артерия, по  която  кръвта достига до множество органи. Диаметърът й е повече от 6 см, при нормални 3. Изследването открива и тромб, прикрепен към стената. Състоянието е спешно, защото застрашава снабдяването на органите с кислород. Вариантите са два: тежка отворена операция с разрези през корема или миниинвазивен достъп през бедрените артерии. Второто е в пъти по-щадящо за пациента, но по-трудно за изпълнение поради това, че аневризмата обхваща и бъбречните артерии.
 Процедурата включва имплантиране на специален стент-графт, който обаче е необходимо да бъде моделиран допълнително заради засягането на бъбречните артерии от аневризмата.  След предварително детайлно 3D оразмеряване оперативният екип прави прецизни отвори на местата, през които трябва да преминат бъбречните артерии, за да може през тях да се запази кръвоснабдяването на двата бъбрека. „Анатомичното разположение на бъбреците е индивидуално при всеки пациент. Затова точността е изключително важна. Иначе  трябваше да извършим отворена операция на пациента и да реимплантираме бъбречните артерии ръчно, което е изключително тежка травма за пациента и може да доведе до тежки и необратими последствия – бъбречна недостатъчност. Но вместо пациента, предпочетохме да моделираме самата протеза“, обясни проф. д-р Валентин Василев. Вариантът да чакат протезата да бъде моделирана фабрично отпада, защото операцията е спешна и пациентът не може да чака с дни.
Но има и друго предизвикателство – пристенният тромб на аневризмата е толкова голям, че позволява преминаването само на една част от стента и така възниква рискът единият крайник да остане без кръвоснабдяване. Решението е кръвта да бъде пренасочена от единия към другия крак с т.нар. crossover bypass. Два дни по-късно е извършен допълнителен феморо-поплитеален байпас на десния крак, с което напълно е възстановено кръвоснабдяването и на двата крака. 
Реално при този пациент се изгражда нова система на кръвоснабдяване. „Представете си, че имате централен водопровод в един жилищен блок. Някъде по етажите има запушвания и няма как водата да достигне до част от апартаментите. Правят се байпаси и водата тръгва по нови тръби. Така най-просто можем да обясним какво правим ние, но в човешкото тяло и при това безкръвно“, обяснява проф. Василев. Извършено звучи като чудо, особено на фона на тежките и травмиращи операции в предишните десетилетия, но е напълно възможно с днешните медицински достижения и уменията на хирурзите. Операцията е извършена изцяло по Здравна каса, без никакви разходи за пациента.
Днес Иван Димитров се възстановява в Клиниката по съдова хирургия и споделя, че се чувства много добре и е благодарен на целия екип на Клиниката. Прави упражнения, постепенно раздвижва краката и вече може да ходи. Но се колебае дали да продължи да пуши, или да откаже цигарите завинаги. 
Случаят му ще бъде представен в научно издание, тъй като е един от малкото в страната. Годишно в България се правят не повече от 10 подобни операции.

По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Момченце на 11 месеца почина в бургаска болница

11-месечно момченце от Поморие е починало в бургаската областна болница. Детето е постъпило  на 19 юли  в тежко състояние, потвърдиха от УМБАЛ Бургас. Настанено е в отделението по реанимация. Въпреки усилията на лекарите то е издъхнало два дена по-късно. Преди да се влоши и да постъпи в болница детето е било имунизирано.   Назначена..

обновено на 23.07.25 в 12:10

От началото на годината: 8 болни от хепатит в Ямболско и един смъртен случай

До 28 юли ще продължи кампанията за безплатно тестване за хепатит В и С в ямболската здравна инспекция. В едно от най- големите предприятия в града служителите и работниците ще имат възможност да се изследват на място. Тестовете са безплатни, анонимни и без предварително записване и могат да се направят между 9 и 16 часа, уточни директорът на..

публикувано на 22.07.25 в 16:10

Превалутирането на някои лекарства може да затрудни фармацевтите

Бургаските аптеки се притесняват пот превалутирането на реимбурсираните лекарства, които се поемат от НЗОК. Според  председателят на регионалния съюз на фармацевтите Любима Бургазлиева трябва в позитивния лекарствен списък на касата да се добави графа за цени в евро, а не фармацевтите да преизчисляват. "Цените са публикувани в позитивния..

публикувано на 22.07.25 в 12:05

Вместо "домове на ужасите", болниците могат да полагат грижа за възрастните

Лидерът на КОД и съпредседател на десен съюз Синя България д-р Петър Москов е в Бургас, за да обсъди с представители на здравните заведения мерки за качествена и професионална дългосрочна грижа за възрастните хора с медицински потребности. Според д-р Москов решението е болниците да поемат тази грижа, а за целта не са нужни допълни средства в бюджета,..

публикувано на 21.07.25 в 16:38

Започва безплатно тестване за хепатит В и С

От днес започва информационна кампания и безплатно тестване за хепатит В и С в цялата страна, съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването (МЗ), организатор на инициативата. Кампанията и изследването, които са организирани по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли, ще се осъществяват чрез регионалните здравни инспекции.   В..

публикувано на 21.07.25 в 09:00

Започва ваксинацията на момичета и момчета срещу HPV по новата програма

Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..

публикувано на 18.07.25 в 17:30

НС: Болниците отново ще имат лимити за дейностите, плащани от НЗОК

Болниците отново ще имат лимити за дейностите, плащани от Здравната каса, реши окончателно Народното събрание. Тази поправка в  Закона за здравното осигуряване беше прокарана от ГЕРБ в последния момент и приета от управляващото мнозинство заедно с промяната, която предвижда Здравната каса вече да има двама подуправители. Според приетите текстове..

обновено на 17.07.25 в 16:09