Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ДДС-то на първо четене: Без ставка за брашното, 9% за ресторантите и облагане на бакшишите

Снимка: БТА

На първо четене мнозинството в Народното събрание прокара промените в закона за данъка върху добавената стойност, внесени от правителството. Остава нулевата ставка за хляба и брашното до средата на следващата година. Ниската ставка от 9 % се удължава за ресторантьорите до края на 2024 година. На първо четене минаха спорните мерки за облагане на бакшишите и възможността стока да се плаща само срещу издаден касов бон.

В пленарната зала промените минаха с гласовете на некоалицията ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, но със заявката за съществен ремонт между двете четения. От ПП-ДБ защитиха промените в закона за ДДС, като изтъкнаха, че те са превантивна мярка срещу злоупотреби. Председателят на Бюджетната комисия и депутат от ДПС Йордан Цонев обаче окачестви част от мерките като екзотични.

"Кои са тези екзотични мерки, ще видите преди второ четене, когато ние ще предложим да отпаднат. Част от тях са неприемливи за почти цялото Народно събрание", подчерта той.

ГЕРБ също се обяви за мерки, с които да се изсветли икономиката, но даде ясно да се разбере, че предложението за неплащане на стока, ако не бъде издаден касов бон, няма да намери подкрепата им.

"Подобна мярка смятаме, че няма да проработи", каза Теменужка Петкова. 

Опозицията масово се противопостави на измененията. Оспориха нулевото ДДС за хбява и брашното да е само до средата на следващата година. Оспориха отнемането на ниската 9-процентна ставка за туризма. Категорично се обявиха срещу облагане на бакшишите и предложението за касовия бон. 

"Залагат се едни кухи приходи, които няма да ги има, но за сметка на това ще излезете и ще теглите нови заеми", каза Цончо Ганев от "Възраждане".

На първо четене мнозинството прокара още всички заплати да се изплащат по банков път, да се използват пост-терминали в заведенията за хранене и развлечения, повишаване на минималните осигурителни прагове, въвеждане на патентен данък за юридически лица и софтуер, одобрен от НАП, за който Людмила Петкова - директор на Дирекция "Данъчна политика" в Министерството на финансите, обясни: 

"Това както казах, е софтуер, който е разработен, и идеята е Националната агенция за приходите да има достъп до цялото счетоводство на данъчно задълженото лице".

За да бъдат прокарани промените в закона за ДДС, трябва да бъдат подкрепени и на второ четене в пленарната зала.

"Възраждане" обвини управляващите, че ще повишат всички данъци. Депутатът Цончо Ганев коментира предложения от правителството пакет от данъчни закони: 

"В общи линии, това, което се предлага от правителството, е обратно на това, с което влязоха в парламента. Вдигане на данъци - с това започват и с това свършват. Като започнем с вдигане на данъци по отношение на най-големите фирми в България, и минем през това, че с вдигането на данъчната оценка на имотите, всеки един от нас ще започне да плаща чувствително по-голяма такса "смет", и разбира се, годишния данък за съответния имот".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Евтим Милошев: По Черноморието има предложения за всекиго, дори за най-капризните

По Черноморието има предложения за всекиго - и за най-капризните туристи, и за най-платежоспособните. Има великолепни места.  Това каза в предаването "Пътувай с Хоризонт" служебният министър на туризма Евтим Милошев и уточни: "Това не е благодарение само на държавата, това е благодарение на пазара, благодарение на всички хора, които са заети в..

публикувано на 07.07.24 в 14:28

Средните добиви при пшеницата и ечемика са по- ниски в сравнение с миналата година в ямболска област

Приключва прибирането на зърнената реколта в Ямболска област.  Заради засушаването добивите са по- ниски, както при ечемика, така и при пшеницата, отчитат от областната служба „Земеделие“. От декар тази година са прибрани средно по 525 кг пшеница и 560 ечемик, докато миналата година и при двете култури са били около 600 кг.  Притеснително е..

публикувано на 06.07.24 в 13:28
снимката е илюстративна

За проблем с намирането на кадри, сигнализират и екскурзоводите

За поредна година екскурзоводите сигнализират за проблем с кадрите. Не са много младите хора, които искат да упражняват тази професия.  Това обясни Кристалина Пирева, председател на Югоизточния съюз на екскурзоводите „Ваня Райкова“ - Бургас, в която членуват 120 души. "Основният проблем е, че това е сезонна работа. При нас сезонът е 4-5 месеца. А..

публикувано на 05.07.24 в 13:18

Как да плажуваме край дюни, без да ги унищожим

Как туристите да плажуват край дюни, без да ги унищожат? Отговор на този и други въпроси ще дадат от Българска фондация "Биоразнообразие" тази вечер по време на акция по почистването на Бургаската дюна днес ,  в рамките на която ще поставят и две информационни табели.  "Когато има плажуващи, няма много голям шанс дюната да се развие според..

публикувано на 04.07.24 в 12:59

Проверка установи: Няма инвазия на медузи по българското Черноморие

Висока концентрация на медузи в Черно море показва видео в TikTok с хиляди гледания. Не се уточнява откъде и откога е заснето, но сред хаштаговете на видеото е и #България. Към 25 юни видеото е гледано над 725 900 пъти, споделяно над 10 000 пъти и харесано от близо 36 000 потребители.  Сред коментарите има и въпроси за точното местоположение на..

публикувано на 02.07.24 в 12:41

Лабораторни изследвания показаха, че морската вода в Поморие е чиста

След ветровитото време и мъртвото вълнение последните 5 дни по Южното Черноморие, днес морето се успокои. Лабораторни изследвания на морската вода на плаж Поморие-изток показаха, че тя е чиста. Проби за чистотата на морската вода извършиха от независима лаборатория на плаж Поморие-изток. "Резултатите са чисти. За микробиология по-скоро се взема...

публикувано на 02.07.24 в 12:23

Браншът: Държавата бави пристигането на работници от трети държави

Проблемите на туристическия бранш с работниците от трети страни се оказа, че не се изчерпват само със забавените с месеци визи, които трябваше да издадат консулските ни служби. Цялата процедура по престоя им в страната ни също се оказа минирана от законодателите.  Липсата на синхронизация между действията на българските институции води до..

публикувано на 01.07.24 в 16:25