Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Православната църква почита днес свети Климент Охридски

Снимка: БГНЕС

Свети Климент Охридски е бил средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Предполага се, че Климент е българин, роден в Югозападна Македония.

Данните за живота му преди неговата дейност в България са оскъдни. Те се намират в две гръцки жития: "Пространното житие на Климент Охридски" от Теофилакт Охридски (1084-1107) и в "Краткото житие на Климент Охридски" или т. нар. "Охридска легенда" от друг охридски архиепископ и също грък — Димитрий Хоматиан (1216-1234). Хоматиан пише, че първите гръцки преводи Климент е направил на "тукашния български диалект". Теофилакт е този, който го нарича "пръв епископ, който проповядвал на български език" и "най-учен мъж", а Димитрий Хоматиан пише за Климент: "Пръв той заедно с божествения Наум, Ангеларий и Горазд усърдно изучил Свещеното писание, преведено с божествено съдействие на тукашния български диалект от Кирил, истински богомъдър и равноапостолен отец, и отначало още бил заедно с Методий, известния учител на благочестие и православна вяра на мизийския народ.

Предполага се, че Климент е участвал на млади години още в хазарската и аланската мисии на Кирил и Методий през 859-861 г. Безспорно Климент участва и в мисията на Кирил и Методий във Великоморавия като техен ученик. В някои по-късни славянски жития се казва, че презвитер Климент е бил ръкоположен заедно с Наум в свещенически сан от папата в Рим в 868 г., преди смъртта на св. Кирил.

След смъртта на Кирил в Рим през 869 година той се връща с Методий в Панония и Великоморавия, а след като Методий почива (пролетта на 885 г.), Климент, заедно с избрания от Методий за негов наследник Горазд, оглавяват продължаващите спорове с германския клир и новия моравски княз във Великоморавия. Свети Климент Охридски е един от най-значимите автори на старобългарски език, той пише жития, похвални слова, църковни химни, превежда църковни текстове. В науката се посочват от 15 до 50 негови съчинения. В "Краткото житие" се казва, че той "измислил и други форми на буквите за по-голяма яснота от ония, които изнамерил мъдрият Кирил". Затова обикновено се смята, че той въвежда и кирилицата, макар че е по-вероятно тя да се развива постепенно под силно византийско влияние в Преславската книжовна школа в началото на 10 век.

Изображения на св. Климент се срещат от началото на XIV век на икони и стенописи (Охрид, ц. Св. Климент). Йеромонахът Атанасий от манастира Св. Йоан Кръстител на о. Парос превежда на новогръцки "Пространното житие", написано от Теофилакт, и го издава през 1784 и 1805 г. След това то се печата в нови издания. Съществуват много народни легенди за Климент Охридски и многобройни научни публикации.

На 25 ноември Софийският университет "Св. Климент Охридски" отбелязва и своя патронен празник с академично тържество. Най-старото висше учебно заведение празнува 134 години. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Христо Пимпирев: Посрещаме Нова година по няколко пъти, в зависимост от чужденците в базата

В 33-ата българска антарктическа експедиция участват за първи път много международни учени и изследователи. Има и двама орнитолози, които изследват тропичните птици по пътя до Антарктида, както и тези на Ледения континент. Базата е домакин тази година и на първата гръцка експедиция, както и на учени от Черна гора. Има и по един метеоролог и..

публикувано на 26.12.24 в 15:20

Петър Хубеков: Театрална школа "Талантино" се разраства, подготвяме нови заглавия за догодина

Успешен старт на новия сезон за Театрална школа „Талантино“, много награди от спечелени конкурси и нови заглавия за догодина. Това сподели в един приятелски разговор в БНР Бургас Петър Хубеков. Разговаряйки предварително обаче си даваме сметка, че времето е всичко и нищо, защото е само понятие за време, а по-съществените и важни са хората около..

публикувано на 26.12.24 в 16:30

Нова сграда на пожарната в Камено ще бъдат изградени по Програма Интеррег

Два български проекта, финансирани от Програма Интеррег NEXT “Черноморски басейн” 2021-2027, получиха статут на стратегически от управляващия орган и ще бъдат обект на специални мерки за наблюдение и комуникация, съобщават от Община Камено. Целта на българските партньори е да се изгради модерна сграда за пожарната служба в Камено, която ще има нов пожарен..

публикувано на 26.12.24 в 14:34

Кметът на Поморие: Изпращаме година на противоборство

Година на политическо противоборство-така отминаващата 2024-та определи кметът на Община Поморие Иван Алексиев. Градоначалникът изрази надежда да бъде съставено стабилно правителство. Трудна и тежка година, в която общините останахме стабилни и затова я има държавата коментира Иван Алексиев. Политическото противоборство се вижда и по места. В..

публикувано на 26.12.24 в 13:00

Отвориха пътя до село Синеморец (ОБНОВЕНА)

Към момента пътят за селата Синеморец и Резово е отворен за движение, съобщи Община Царево.  Водите на река Велека са се отдръпнали и преминаването е възможно, а от Общината призовават шофьорите да бъдат внимателни. По-рано оттам съобщиха, че дъждовете в Странджа са повишили нивата на притоците на река Велека и придошлата вода е заливала пътя..

обновено на 26.12.24 в 11:28
Габриела Руменова, създател на платформата

Габриела Руменова: При използването на пиротехника проверявайте дали има информация на производител

Близо 68% от българите признават, че макар и рядко, все пак правят покупка само заради съобщение или реклама за намаление. Заради атрактивни отстъпки преобладаващата част от хората биха пазарували от непознат магазин само след проучване на търговеца или препоръка от познат.  Това каза по БНТ основателят на онлайн платформата “Ние, потребителите”..

публикувано на 26.12.24 в 11:01

Отменя се традиционният събор в сливенското село Мечкарево (ОБНОВЕНА)

Традиционният регионален събор в село Мечкарево се отменя, съобщиха от Община Сливен. Той се провежда на 26 декември и е посветен на зимните празници.  Отмяната се налага заради усложнената метеорологична обстановка. Прогнозата на синоптиците е времето да се задържи с валежи и силен вятър, като в петък прогнозата е за снеговалеж. Община..

обновено на 26.12.24 в 10:21