Свети Климент Охридски е бил средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Предполага се, че Климент е българин, роден в Югозападна Македония.
Данните за живота му преди неговата дейност в България са оскъдни. Те се намират в две гръцки жития: "Пространното житие на Климент Охридски" от Теофилакт Охридски (1084-1107) и в "Краткото житие на Климент Охридски" или т. нар. "Охридска легенда" от друг охридски архиепископ и също грък — Димитрий Хоматиан (1216-1234). Хоматиан пише, че първите гръцки преводи Климент е направил на "тукашния български диалект". Теофилакт е този, който го нарича "пръв епископ, който проповядвал на български език" и "най-учен мъж", а Димитрий Хоматиан пише за Климент: "Пръв той заедно с божествения Наум, Ангеларий и Горазд усърдно изучил Свещеното писание, преведено с божествено съдействие на тукашния български диалект от Кирил, истински богомъдър и равноапостолен отец, и отначало още бил заедно с Методий, известния учител на благочестие и православна вяра на мизийския народ.
Предполага се, че Климент е участвал на млади години още в хазарската и аланската мисии на Кирил и Методий през 859-861 г. Безспорно Климент участва и в мисията на Кирил и Методий във Великоморавия като техен ученик. В някои по-късни славянски жития се казва, че презвитер Климент е бил ръкоположен заедно с Наум в свещенически сан от папата в Рим в 868 г., преди смъртта на св. Кирил.
След смъртта на Кирил в Рим през 869 година той се връща с Методий в Панония и Великоморавия, а след като Методий почива (пролетта на 885 г.), Климент, заедно с избрания от Методий за негов наследник Горазд, оглавяват продължаващите спорове с германския клир и новия моравски княз във Великоморавия. Свети Климент Охридски е един от най-значимите автори на старобългарски език, той пише жития, похвални слова, църковни химни, превежда църковни текстове. В науката се посочват от 15 до 50 негови съчинения. В "Краткото житие" се казва, че той "измислил и други форми на буквите за по-голяма яснота от ония, които изнамерил мъдрият Кирил". Затова обикновено се смята, че той въвежда и кирилицата, макар че е по-вероятно тя да се развива постепенно под силно византийско влияние в Преславската книжовна школа в началото на 10 век.
Изображения на св. Климент се срещат от началото на XIV век на икони и стенописи (Охрид, ц. Св. Климент). Йеромонахът Атанасий от манастира Св. Йоан Кръстител на о. Парос превежда на новогръцки "Пространното житие", написано от Теофилакт, и го издава през 1784 и 1805 г. След това то се печата в нови издания. Съществуват много народни легенди за Климент Охридски и многобройни научни публикации.
На 25 ноември Софийският университет "Св. Климент Охридски" отбелязва и своя патронен празник с академично тържество. Най-старото висше учебно заведение празнува 134 години.
Футболното игрище в Ахтопол е обновено след ремонт, съобщават от общината в Царево. "Реконструкцията на съоръжението завърши в срок и то вече може да бъде използвано от всички жители и гости", каза днес при инспекцията му кметът на община Царево Марин Киров. Предстои основен ремонт на закрития физкултурен салон и на отоплителната система в..
Приоритетните области за община Созопол и тази година са социалните дейности и инфраструктурните проекти, по които продължава да се работи и в момента. Казусът с изграждането на автогарата в морската община вече се е прехвърлил и в съда. Общината съди Министерството на културата за пропуснати ползи, след като през пролетта на миналата година при..
21 студенти-гвардейци от Бургаския държавен университет "Проф.д-р Асен Златаров" дефилираха днес със знамето на отряда им. То беше осветено от Сливенския митрополит Арсений на площад"Св. Кирил и Методий" в Бургас. Това е първото подобно звено в българско висше учебно заведение . Инициативата е под патронажа на президента Румен Радев. Той..
Със 131 гласа "за", 55 "против" и 15 "въздържали се" депутатите задължиха в 6-месечен срок министрите на финансите и на труда и социалната политика, Националният осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите да изготвят Пътна карта за промени в съществуващата пенсионна система. Депутатите обсъждат Пътна карта..
Надзорният съвет на Националният осигурителен институт реши пенсиите, отпуснати до края на миналата година, да се осъвременят с 8.6 процента от първи юли, по така нареченото Швейцарско правило. 630 лева и 50 стотинки ще достигне минималната пенсия за стаж и възраст. Надзорниците приеха и проект за нов размер на социалната пенсия за старост, която също..
Изложбата „90 години БНР-радиото на поколения българи“ акостира в Бургас. Поводът е юбилеят на обществената медия, който през 2025 година се отбелязва с редица събития. Пътуващата експозиция е подредена на площад „Тройката“ пред Дома на НХК и заради рождения ден на БНР-Бургас-регионалната медия отбелязва 13 години от създаването си в края на месеца...
Асоциацията на земеделските производители в България настоява за промяна в Закона за движението по пътищата и иска спешна среща с министъра на регионалното развитие. Причина за недоволството на бранша са санкциите, които се налагат на фермери заради движението на селскостопанска техника по пътищата. Проблемът е свързан с движението на селскостопанска..
Ограничава се движението в посока Бургас по аварийната и активната лента от 260-и км, в района на град Кермен, до 273-и км, в района на село..
До края на май ще приключи ремонта в Центъра за настаняване на младежи с увреждания в Ямбол. При пожар в началото на месеца в една от стаите на дома..
Над 1800 жители на Ямболска област от днес до 15 май ще бъдат с нарушено водоподаване заради планов ремонт на водоем. От 13 до 15 май в най- голямото..