Терапията с протонни лъчи е приложена за първи път в Европа преди повече от половин век от Бьоре Ларсон. През 1957 г. той използва циклотрона на института Густаф Вернер в Упсала, Швеция, за да насочи високоенергиен лъч от протони към рак на шийката на матката. Подобни центрове за терапия с протонен лъч впоследствие започват да се изграждат в Европа от 1990 г. насам. В своя научна статия, италианският физик Марко Дуранте пише, че броят на действащите съоръжения за терапия с частици в Европа, се очаква да нарасне от 21 (към април 2018 г.) на 45 до 2023 г.
Какви са предимствата на този вид лечение?
Пред Програма „Хоризонт“ проф. Иглика Михайлова, която работи в Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология в София и член на инициативния комитет за изграждането на центъра обясни, че заради физичната характеристика на този вид лечение то е биологично по-ефективно. Тя поясни, че то дава възможност при максимално щадене на околните здрави тъкани и органи да се постигне оптимално въздействие върху тумора. "Това е особено важно, когато туморите са в ранна детска възраст, за да може тези деца да ги излекуваме и те да израснат пълноценно. Те да нямат усложненията, които биха имали, ако се облъчват със стандартно протонно лъчение, което в момента се прилага. Нашите малки пациенти са насочвани към чужбина - пътуват в Германия, във Франция, в Прага. Цената варира от 35 000 евро до 50 000 евро за такъв курс лъчелечение", допълни тя.
Защо Бургас е подходящо място за реализирането на подобен Протонен център?
На Балканите подобен център не съществува, затова се очаква той да покрива лечението и на пациенти от съседни страни. Всички 14 бургаските депутати са обединени около идеята изграждането на съоръжението да се случи именно в морския град. "Бургас има изключителното предимство, че години наред е работено и има избрана площадка, където може да се сложи. Ние сме много по-напред от всички останали градове. Първата стъпка е да бъдат осигурени средствата, от там нататък, мисля, че Бургас има достатъчно сериозно лоби, за да правим постъпки това да се случи в бургаския регион. Самата сграда предвид лъченията, които са вътре, тя трябва да бъде добре подготвена, затова казвам, че Бургас е с едни гърди напред, защото има място, което е избрано - отдалечено място от града, което да не пречи по никакъв начин на гражданите и да е близо до здравни заведения, за да могат съответно да бъдат осигурени и кадри", обясни депутатът от ГЕРБ Жечо Станков.
Защо няма финансиране?
Към настоящия момент няма средства за изграждането на Протонния център. В проекта за създаването му в София са били заложени 188 млн. лв. "Бюджетът още не е приет и между първо и второ четене се очакват промени. Не всичко е окончателно", обясни депутатът на „Демократична България“ Димитър Найденов обясни:. Той поясни, че заради изменение в механизма за предоставянето на безвъзмездни средства по Плана за възстановяване и устойчивост, няколко проекта, сред които и този за Протонния център, са отпаднали. "България е показала, по - добри от очакваните показатели за 2020 г. и 2021 г. Понеже тези средства, които се отпускат, са за последиците от Ковид, България като страна, която не е била толкова лошо засегната, колкото се е очаквало, тези 130 млн. евро няма да бъдат реализирани", допълни депутатът.
Преди около 4 години са правени прогнозни изчисления, че такава инвестиция за изграждане на подобен център в Бургас би струвала 60 млн. лв. "Прави впечатление голямата разлика, между това, което е заложено като стойност от Министерството на здравеопазването по повод подобен проект да се реализира в София - 188 млн. лв. за същото съоръжение. След като разговаряхме с министъра на здравеопазването се оказа, че тези 188 млн. лв. не включват само самата машина протонен ускорител, а и съпътстващите съоръжения, инвестиции в сграден фонд. Доколко е актуална цифрата 60 млн. лв. предстои да разберем. Факт е, че Бургас е лидер пред София като може да се говори за изграждане на Протонрн ускорител в Бургас в контекста на предстоящата Детска болница. Нещо, което в София тепърва ще се обсъжда, нямат избран терен. Като инвестиционно намерение те са доста по-назад от нас. Тук е ролята и на нас, като народни представители от Бургас, да положим усилия да привлечем тази инвестиция към Бургас. На този етап нещата са в доста суров вид", коментира Найденов. Според него е възможно местната администрация да потърси финансиране и от европейски програми.
В писмото на Инициативния комитет се посочва, че в България може да има работещ Протонен център до три-четири години, ако институциите изпълнят задълженията си към обществото да осигуряват лечение.
Министерството на здравеопазването предупреждава за опасно предизвикателство в социалните мрежи. При него деца се състезават да задържат дишането си или по друг начин да блокират достъпа на кислород до тялото. С цел превенция и информиране на родителите и децата за потенциалните рискове от подобни „игри“, Министерството на здравеопазването се обърна..
Стартира националната кампания "Здраве с нашия вкус", която поставя във фокуса на общественото внимание здравословното хранене. Целта й е да подобри здравната и хранителната култури на българите, както и информираността за превенцията на сериозни заболявания сред населението ни, причинени от вредни храни и навици. Кампанията се..
На първо четене мнозинството в Народното събрание задължи частните болници да провеждат обществени поръчки при закупуване на лекарства. Промените в Закона за обществените поръчки, внесени от ПП-ДБ, бяха прокарани на първо четене с гласовете на ПП-ДБ, "Възраждане", "БСП-Обединена левица", ДПС-ДПС, МЕЧ и "Величие". Водещият вносител Надежда Йорданова..
Открита среща-дискусия, насочена към темите за по-здравословен, икономичен и устойчив начин на живот ще се проведе в Бургас на 10 май, съобщават от о бщината Три вдъхновяващи личности ще споделят своя опит как съвременният човек може да живее в хармония със себе си, природата и икономическите предизвикателства. Те са бившата тенисистка и..
Дете, загубило съзнание след опасна игра в социалната мрежа TikTok, спасиха лекарите в УМБАЛ Бургас, съобщават от лечебното заведение . Случаят е от миналата седмица, но е поредният и медиците предупреждават родителите да бъдат внимателни и критични към съдържанието, което децата им гледат онлайн. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст...
Мъж с мозъчна аневризма е бил приет вчера по спешност в реанимацията на Университетската болница в Бургас. След направени изследвания и оценка на състоянието му медиците са преценили, че е необходимо незабавно хирургично лечение. Поради липсата на неврохирургична клиника в Бургас и сложността на необходимата операция, бързото транспортиране до..
Пациентите със злокачествени заболявания, лекувани в Националната онкологична болница „Дева Мария“ в Бургас са се увеличили с 400% за последните 8 години, съобщи собственикът й Семир Абумелих. Лечебното заведение приема пациенти в 15-етажна сграда с различни отделения в кв. Ветрен, но преди да се премести там временно бе настанено във..
Министерството на здравеопазването предупреждава за опасно предизвикателство в социалните мрежи. При него деца се състезават да задържат дишането си или по..
Стартира националната кампания "Здраве с нашия вкус", която поставя във фокуса на общественото внимание здравословното хранене. Целта й е да..
На първо четене мнозинството в Народното събрание задължи частните болници да провеждат обществени поръчки при закупуване на лекарства. Промените в..