Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургас като най-подходящо място за изграждането на Протонен център

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС


Инициативен комитет за изграждането на Протонен център за лечение на онкологични заболявания беше сформиран в началото на миналата седмица. В него се обединяват лекари, физици, общественици и пациенти. Идеята за изграждането на първия подобен център на Балканите започна преди 4 години като градовете, които се обсъждат са София или Бургас. Депутати от морския град са обединени около идеята и настояват съоръжението да се намира именно в Бургас. Пари за реализирането на проекта обаче в Бюджет 2024 не са предвидени, той бе изваден и от Плана за възстановяване и устойчивост и не получи и европейски средства.

Терапията с протонни лъчи е приложена за първи път в Европа преди повече от половин век от Бьоре Ларсон. През 1957 г. той използва циклотрона на института Густаф Вернер в Упсала, Швеция, за да насочи високоенергиен лъч от протони към рак на шийката на матката. Подобни центрове за терапия с протонен лъч впоследствие започват да се изграждат в Европа от 1990 г. насам. В своя научна статия, италианският физик Марко Дуранте пише, че броят на действащите съоръжения за терапия с частици в Европа, се очаква да нарасне от 21 (към април 2018 г.) на 45 до 2023 г.

Какви са предимствата на този вид лечение?

Пред Програма „Хоризонт“ проф. Иглика Михайлова, която работи в Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология в София и член на инициативния комитет за изграждането на центъра обясни, че заради физичната характеристика на този вид лечение то е биологично по-ефективно. Тя поясни, че то дава възможност при максимално щадене на околните здрави тъкани и органи да се постигне оптимално въздействие върху тумора. "Това е особено важно, когато туморите са в ранна детска възраст, за да може тези деца да ги излекуваме и те да израснат пълноценно. Те да нямат усложненията, които биха имали, ако се облъчват със стандартно протонно лъчение, което в момента се прилага. Нашите малки пациенти са насочвани към чужбина - пътуват в Германия, във Франция, в Прага. Цената варира от 35 000 евро до 50 000 евро за такъв курс лъчелечение", допълни тя. 

Защо Бургас е подходящо място за реализирането на подобен Протонен център?

На Балканите подобен център не съществува, затова се очаква той да покрива лечението и на пациенти от съседни страни. Всички 14 бургаските депутати са обединени около идеята изграждането на съоръжението да се случи именно в морския град. "Бургас има изключителното предимство, че години наред е работено и има избрана площадка, където може да се сложи. Ние сме много по-напред от всички останали градове. Първата стъпка е да бъдат осигурени средствата, от там нататък, мисля, че Бургас има достатъчно сериозно лоби, за да правим постъпки това да се случи в бургаския регион. Самата сграда предвид лъченията, които са вътре, тя трябва да бъде добре подготвена, затова казвам, че Бургас е с едни гърди напред, защото има място, което е избрано - отдалечено място от града, което да не пречи по никакъв начин на гражданите и да е близо до здравни заведения, за да могат съответно да бъдат осигурени и кадри", обясни депутатът от ГЕРБ Жечо Станков.

Защо няма финансиране?

Към настоящия момент няма средства за изграждането на Протонния център. В проекта за създаването му в София са били заложени 188 млн. лв. "Бюджетът още не е приет и между първо и второ четене се очакват промени. Не всичко е окончателно", обясни депутатът на „Демократична България“ Димитър Найденов обясни:. Той поясни, че заради изменение в механизма за предоставянето на безвъзмездни средства по Плана за възстановяване и устойчивост, няколко проекта, сред които и този за Протонния център, са отпаднали. "България е показала, по - добри от очакваните показатели за 2020 г. и 2021 г. Понеже тези средства, които се отпускат, са за последиците от Ковид, България като страна, която не е била толкова лошо засегната, колкото се е очаквало, тези 130 млн. евро няма да бъдат реализирани", допълни депутатът. 

Преди около 4 години са правени прогнозни изчисления, че такава инвестиция за изграждане на подобен център в Бургас би струвала 60 млн. лв. "Прави впечатление голямата разлика, между това, което е заложено като стойност от Министерството на здравеопазването по повод подобен проект да се реализира в София - 188 млн. лв. за същото съоръжение. След като разговаряхме с министъра на здравеопазването се оказа, че тези 188 млн. лв. не включват само самата машина протонен ускорител, а и съпътстващите съоръжения, инвестиции в сграден фонд. Доколко е актуална цифрата 60 млн. лв. предстои да разберем. Факт е, че Бургас е лидер пред София като може да се говори за изграждане на Протонрн ускорител в Бургас в контекста на предстоящата Детска болница. Нещо, което в София тепърва ще се обсъжда, нямат избран терен. Като инвестиционно намерение те са доста по-назад от нас. Тук е ролята и на нас, като народни представители от Бургас, да положим усилия да привлечем тази инвестиция към Бургас. На този етап нещата са в доста суров вид", коментира Найденов. Според него е възможно местната администрация да потърси финансиране и от европейски програми. 

В писмото на Инициативния комитет се посочва, че в България може да има работещ Протонен център до три-четири години, ако институциите изпълнят задълженията си към обществото да осигуряват лечение.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ ще подпише договор с МБАЛ - Ямбол за стаж на студенти

Предстои да бъдат подписани меморандуми за сътрудничество между Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ и общините Ямбол и Тунджа. Ще бъде подписан и договор с МБАЛ - Ямбол "Свети Панталеймон" за стаж на студенти, съобщават от университета. През есента ще се проведат нови срещи между ръководството на университета, общинските администрации в областта..

публикувано на 26.07.24 в 10:57

Безплатни изследвания за хепатит днес в Бургас

Бургас ще отбележи Световния ден за борба с хепатита – 28 юли, с безплатни и анонимни изследвания за хепатит В и C. Кампанията ще се проведе днес от 10.30 часа в мобилен медицински кабинет, разположен до Часовника. През това време екипи от доброволци ще раздават здравно-информационни материали и ще мотивират гражданите да се изследват за хепатит..

обновено на 26.07.24 в 08:11

За фалшиви мейли, изпратени от НЗОК, предупредиха от институцията

За фалшиви мейли, изпратени от името на Националната здравноосигулителна каса, предупредиха от институцията.  От там посочиха, че тези пиратски съобщения може да крият риск от кибер атаки, тъй като обикновено изискват потвърждение от потребител.  От Здравната каса предупреждават, че те не изпращат по електронна поща информация, свързана със..

публикувано на 20.07.24 в 16:40

С близо 50 000 лева от дарители обновяват детска апаратура в УМБАЛ Бургас

С близо 50 000 лв., събрани от благотворително бягане, ще бъде обновена апаратурата на двете педиатрични отделения в УМБАЛ Бургас. Доброволческата инициатива е на организацията 5km run и се провежда традиционно през определен период от време. Представители и последователи на организацията в цялата страна определят ден, в който бягат с благотворителна..

публикувано на 18.07.24 в 14:37

Изтича забраната за износ на инсулин и антибиотици за деца

Изтича удължената забрана за износ на инсулин и антибиотици за деца. Тя действа от началото на ноември миналата година и беше въведена след сигнали за системен недостиг на животоподдържащи медикаменти за хората с диабет. Издадената преди месец заповед за удължаване на забраната за антидиабетни лекарства и детски антибиотици се основаваше на нови данни..

публикувано на 17.07.24 в 14:44
д-р Стефан Шишков, УМБАЛ - Бургас

Неврохирургията на УМБАЛ Бургас отчита ръст на падналите от тротинетка

Расте броят на хората, приети в Отделението по неврохирургия на УМБАЛ Бургас след инцидент с електрическа тротинетка. Случаите са през ден, а преди две седмици половината от леглата в отделението са били заети от такива пациенти. Повечето от пострадалите са мъже. Тревожното е, че освен без каска, те са карали електрическите возила и след употреба на..

обновено на 15.07.24 в 14:30

300 души са потърсили помощ заради горещините в МЦ "Св. Николай Чудотворец“ в Бургас

Около 300 души са потърсили помощ в Медицински център „Св. Николай Чудотворец“ в Бургас, каза управителят му д-р Нигохос Топузян. Причината са високите температури през последните две седмици. По-голямата част от пациентите са възрастни хора с придружаващи ги сърдечни заболявания или диабет, уточни д-р Топузян: „Около 200 пациента..

обновено на 12.07.24 в 12:52