Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двойки с репродуктивни проблеми бяха консултирани безплатно в Бургас

Двойки с репродуктивни проблеми и студенти от факултета по обществено здраве и здравни грижи към университета „Асен Златаров“ присъстваха на събитието организирано от най-голямото училище за бъдещи и настоящи родите „Мама знае най-добре“.  Събитието бе в подкрепа на пациенти с фертилни проблеми.

Гост-лектори на събитието бяха д-р Даниел Ставрев, акушер-гинеколог и специалист в репродуктивната медицина, д-р Мариела Даскалова - практикуващ лекар и преподавател в катедра "Анатомия, хистология и ембриология" в Медицинския университет в Пловдив, ендокринологът д-р Веселина Добрева, както и психологът и психотерапевт Мария Владимирова.

Събитието беше разделено на две части - семинарна част и лични консултации. По време на семинара бяха засегнати теми за репродуктивното здраве при партньорите от няколко гледни точки - проблеми при жената, проблеми при мъжа, патологии в ендокринната система и влиянието им върху фертилното здраве, както и психологическият аспект и справянето с емоционалните предизвикателства на безплодието.

По време на семинара психологът Мария Владимирова, вдъхна надежда и заяви категорично пред присъстващите, че „Няма двойка, която да иска бебе и да не може да го има! Може при накои двойки това да става по-бавно и с повече усилия, но по един или друг начин всеки имащ желание да стане родител, ще стане.“ Владимирова поясни, че в много от случаите забавянето на мечтаното бебе се дължи на 90% на психическо напрежение и стрес.

От своя страна д-р Даниел Ставрев заяви, че „възрастта е ключов фактор за възможността за зачеване. Колкото повече остарява една жена, толкова по-бързо намалява яйчниковият ѝ резерв. Съвсем различен е разговорът, който се води с жена с проблем със забременяването на 25 години, с такава на 35, а още повече – над 42 години. Когато жената е на 25 години, имаме възможност да опитваме да бъдем възможно най-неинвазивни в лечението, но нещата не стоят така, когато една жена е на над 40 години – тогава броим всеки месец за година.“

Според д-р Ставрев освен стреса и напрегнатия начин на живот най-честите причини, които повлияват негативно на женските полови органи и цялата репродуктивна система са различни видове възпалителни заболявания. Те могат да бъдат причинени от предишни оперативни интервенции върху яйчниците или гинекологични оперативни интервенции, ендометриоза, поликистозни яйчници, липса на овулация. Във всеки от случаите ранната диагностика и превенцията са ключови фактори.“

Що се отнася до факторите, влияещи на зачеването при мъжа, д-р Мариела Даскалова успокои мъжката част от аудиторията, че в повечето случаи мъжкият инфертилитет е лечим. Много рядко съвременната медицина не може да предложи адекватно лечение – с лекарства, оперативно или с методите на асистираната репродукция. Основните рискови фактори при мажа са основно залегнали в начина му на живот – обездвижването, наднорменото тегло, цигарите, алкохолът, наркотичните вещества, някои препарати от фитнес индустрията и др.

През последните години се наблюдава тенденция, че причината за безплодие при двойките у нас, а и в световен мащаб е разпределена почти 50 на 50 между половете.

Разбира се, архаичната представа за жената като основен виновник за безплодието е доста силно вкоренена в нашата народопсихология. И една от идеите да предоставяме информация е именно тази – да опровергаем погрешните тези и да образоваме хората.

Въпреки това д-р Даскалова подчерта, че когато мъжът приеме, че има проблем с него се работи по-лесно.  „Мъжете действат много решително. С тях се работи безпроблемно, защото задават логични въпроси, спазват предписания алгоритъм на диагностика и начин на лечение. Много рядко има мъже, които отказват процедури или лечение.“

От своя страна ендокринологът д-р Веселина Добрева, подчерта, че много често зад нарушенията на репродуктивната система може да стоят много ендокринни проблеми. Като започнем от нарушена функция на щитовидната жлеза, синдром на поликистозните яйчници, метаболитен синдром и дефицит на хранителни вещества и стигнем до редки заболявания на надбъбречните жлези, хипофизата или генетични аномалии. В значителен процент от случаите причините за безплодие при мъжа и жената са ендокринологични.

Веднага след семинарната част започнаха и индивидуалните безплатни консултации с гостуващите специалисти. Всяка от двойките имаше възможност да обсъди и поговори за предизвикателствата, през които преминава с всеки един от тях.

Удовлетворени от успеха на първото събитие, организаторите обещаха, че то няма да е последно.

„Беше един много емоционален, но и много ползотворен ден. Присъствието на толкова двойки и студенти, както и разговорите с тях ни мотивираха да продължаваме да правим регулярно тези срещи и да каним специалисти от цялата страна в нашия град. Благодарим и на нашите гост-лектори, че приеха нашата покана и че въпреки натоварения си график и ангажименти приеха с отворени сърца каузата ни. Нашата цел е да стигнем до възможно по-широк кръг от хора и да им покажем, че не са сами, да им покажем добрите практики и специалисти, които са на тяхно разположение и до тях в борбата им за мечтаното бебе. И не на последно място искам да благодаря на нашите партньори от фондация „Искам Бебе“ за подкрепата и съдействието на терен.„  - каза Теодора Златева – организатор и съосновател на училище за бъдещи и настоящи родители „Мама знае най-добре“.

Събитието се осъществи с подкрепена на фондация „Искам Бебе“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Осветяват моста в златно в знак на съпричастност с децата, болни от рак

Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари.  В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства.  Всяка година в България..

обновено на 15.02.25 в 17:27
Сградата на прокуратурата в Сливен

Според прокуратурата танцуващите акушерки не са извършили престъпление

По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая.  Д-р Таня Праматарова:..

публикувано на 14.02.25 в 16:37

Откровено за полово предаваните болести: Млади лекари в Бургас се срещат с ученици

Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..

публикувано на 14.02.25 в 08:10

Физиотерапията помага, но при какви състояния

Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..

публикувано на 13.02.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Областният управител застава зад исканията на семейните лекари за превенция на детското здраве

Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..

публикувано на 12.02.25 в 16:19

В аптеките липсва лекарство за диабетици

За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа  в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..

публикувано на 12.02.25 в 08:00

Бургаският мост светва в лилаво по повод Световния ден за борба с епилепсията

Бургас се присъединява към националната кампания във връзка с отбелязване на Световен ден за борба с епилепсията – 10 февруари. В знак на съпричастност днес Моста ще бъде осветен в лилаво, съобщават от пресцентъра на администрацията. Целта е институции заедно с общността да засилят подкрепата и осведомеността на обществото към този важен здравен и..

публикувано на 10.02.25 в 16:37