Четири икони с лика на свети Никола има в Регионалния исторически музей в Бургас. Те са част от колекцията „спасени икони“, които се съхраняват в културната институция. Три от тях са големи т.нар. "царски" икони, а четвъртата е малка и се съхранява в църквата на остров „Св. Анастасия“.
Свети Николай Чудотворец или свети Никола е бил архиепископ на град Мира в областта Ликия, Мала Азия. Той е известен като противник на езичеството и арианството. В иконографията на Източноправославната църква често се изобразява редом с Исус Христос и Дева Мария. През целия си живот Никола помага на страдащите, защитава невинните и укрепва слабите със словото на истината и вярата. След смъртта си е почитан като светец и покровител на бедните,децата, моряците, рибарите, пътешествениците, търговците и банкерите, разказа главният уредник в РИМ – Бургас Иванка Делева:
"Иконите на свети Никола са едни от най-популярните, защото и самият светец е един от най - почитаните не само в православния свят. Той е покровител на най - много каузи в сравнение с други светци и е обичан от хората заради това, че е бил добър приживе и е правил много добри дела!"
Царските икони са били част от иконостасите на църкви в региона и са с по големи размери. На едната в горните два ъгъла са изобразени Исус Христос и св. Богородица, което е знак за особена почит към светеца, разказа Делева:
"На друга икона Св. Николай е изобразен анфас, благославящ, в епископско одеяние, в лявата ръка държи затворено евангелие. В третата в долния пояс на иконата, зографът е изписал част от молитвата, която се изрича на Никулден в тържествената служба на св. Никола.Тя е свързана с това да бъде помолен светеца да закриля хората и неговата доброта да им помага. Малката икона е в наивестичен стил, най - вярно е домашна и е допоясно изображение на светеца отново във владишко облекло. Надписите са на гръцки и най - вероятно иконописецът й е от гръцки произход. Има посветителски надпис, който посочва, кой е дал средствата за изографисването й."
Иконите са от края на 19 век, предполага се че са от Тревненската иконописни школа, но навярно са рисувани от местни зографи. Те са част от колекцията на музея, но не са открити в резултат на събирателска работа на музейните работници, а са в резултат на успешни акции на полицията срещу трафика на културни ценности и в края на 90 - те години са предоставени на музея, т.нар. спасени икони бяха реставрирани след дарителска кампания, за която помогнахме и ние от БНР - Бургас.
повече може да чуете в звуковия файл:Ценен ръкопис ще се срещне с читателите 70 години след създаването си. Книгата на Димитър Петканов „Книга за моя брат – писателя Константин Петканов. Разговори“ ще бъде представена в Центъра за съвременно изкуство и библиотека днес в 18.30 часа. Две десетилетия след бума на явлението „текстове от чекмеджето“ от 90-те години на ХХ век имаме шанс да го..
В Деня на влюбените и на виното - 14 февруари Държавната опера в Бургас ще предложи на публиката си концерт под надслов „Едит Пиаф – песента на любовта“. В програмата ще бъде съчетано творчеството на Едит Пиаф и на Шарл Азнавур. Искаме това да е бенефис за френската певица, защото тази година се чества 110 години от нейното рождение, съобщи..
Свят от емоции и човешки истории. Това се среща между страниците на дебютната книга на Добрина Костадинова „Разкази“. Светът и героите на Добрина са шарени, а 19-те разказа представят теми от живота. Любовта, семейството, както и тъмната страна на човешките взаимоотношения са част от темите, които се преплитат в сборника...
Песента “Там някъде” по стихотворението на Петя Дубарова e новата песен на бургаската група “Прегърнат облак”. Теодора Илиева сподели при представянето на песента: „Сякаш Петя беше в залата и работихме заедно по звученето на песента - една специфична бургаска солена тъга…която те потапя дълбоко до най - съкровеното ти, а после те кара да изплуваш..
Как се прави сериал и какво коства на създателите му е темата в новия филмов проект на Ники Илиев и Башар Рахал. Телевизионната продукция със заглавие „Сериалът“, предстои да се снима в София, Гърция, Истанбул и Бургас. Идеята е един цял епизод да бъде заснет в морския град, поясни Георг Киряков пред комисията по оценка. Актьорът също е част от..
Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК. Изданието, посветено на Свети Валентин, е със специалното участие на Тони Димитрова, която ще изпее песента "Помниш ли?" по текст на Яна Вълчева и музика на Иван Гогов. Песента вече гони 1 милион гледания в..
Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Това е единственият ден през годината, в който е отредено след литургията да се освещава мед със специална молитва. Професионален празник имат пчеларите, които приемат светеца за свой покровител. Магнезийският епископ Харалампий бил смел проповедник на вярата при..
Свят от емоции и човешки истории. Това се среща между страниците на дебютната книга на Добрина Костадинова „Разкази“. Светът и героите на..
В Деня на влюбените и на виното - 14 февруари Държавната опера в Бургас ще предложи на публиката си концерт под надслов „Едит Пиаф – песента на..
Песента “Там някъде” по стихотворението на Петя Дубарова e новата песен на бургаската група “Прегърнат облак”. Теодора Илиева сподели при представянето на..