Актьори и музиканти излизат на национален протест под надслов „Народ без култура е народ без бъдеще!“. Те ще се съберат днес от 12:00 часа пред Министерството на културата, за да заявят исканията си за достойни възнаграждения.
Бургаски творци също ще се присъединят към колегите си, с мирна демонстрация пред операта в морския град. Станислав Почекански, председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, които са едни от организаторите обобщава основните искания.
„Основните искания са включени в три основни групи. Нужни са законови промени за достойно заплащане. На второ място - трябва да има устойчиво и осезаемо увеличение на парите за култура, защото бюджетът в тази сфера е много малък.“
В Бургас към протестиращите си колеги ще се присъединяват от Фолклорен ансамбъл „Странджа“, операта и духовия оркестър, поясни Станислав Почекански. Музикантите няма да пътуват до София, заради ангажиментите си по повод празника на грда Никулден, но ще заснемат на видео демонстрацията си от тук.
Музиканти от Сливенския симфоничен оркестър, Ансамбъла за народни песни и танци и Държавен куклен театър Сливен ще се включат в националния протест София, който ще премине под надслов "Народ без култура е народ без бъдеще!". Близо 40 души от се отправиха тази сутрин към столицата, за да изкажат недоволството си от ниския бюджет за култура за 2024 година.
Според синдикалният лидер на Симфоничния оркестър и Ансамбъла за народни песни и танци Рая Радушева, парламента трябва да направи законови промени, за да може държавата да субсидира общинските културни институти.
„При положение обаче, че държавните културни институти винаги могат да получават целеви субсидии от общините, в които се намират, тогава защо да не може и обратната връзка да бъде постигната.“
Сливенските симфоници коментираха, че е важно да бъдат направени законови промени, за да имат достойно заплащане на труда.
„Специално за нашия оркестър мисля, че е важно да помогнем на общината по някакъв начин да се получат някакви държавни субсидии, защото тя и да иска да повиши някакви заплати е до някакъв процент.“
„Моята мотивация е главно да може да продължи този оркестър, да има по-голям бюджет, за да могат да бъдат привлечени повече млади хора.“
В 12:00 часа по обяд работещите в Драматичен театър „Стефан Киров“ ще излязат пред сградата в знак на подкрепа на националния протест.
Литературният критик и журналист Митко Новков ще представи книгата си с избрани есета „Вслушвания“ в Бургас на 24 февруари /понеделник/. Домакин на премиерата ще бъде Центърът за съвременно изкуство и библиотека. Инициативата се организира по покана на Община Бургас и има за цел да диалог между читателите и успешните български автори...
Вече са известни носителите на стипендии и отличия в тазгодишното издание на ежегодния литературен конкурс за любовен разказ на името на бургаския писател Атанас Радойнов. През 2025 г. конкурсът се проведе за 9-ти пореден път от своите традиционни организатори: Община Бургас, Бургаска писателска общност и семейството на белетриста. Журито, което..
Конкурсът „Любовта е извор“ се провежда по идея на малкотърновеца Димитър Кукузелов, който предоставя наградния фонд за победителите. През миналата година с неговото спомоществователство беше издадена книгата с басни „Изворчето на Дядо Благо“, която чрез двете читалища „Фар“ и „Георги Поаянов“ вече е достигнала безвъзмездно до..
Днес, 18 февруари е награждаването на отличените в четвъртото издание на литературния конкурс „Любовта е извор“, посветен на писателя Стоян Русев, Дядо Благо. Инициативата се организира по идея на малкотърновеца Димитър Кукузелов с помощта на читалище „Фар“ в Бургас и читалище „Георги Попаянов“ в Малко Търново. БНР - Бургас е медиен партньор на..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита днес (18 февруари) в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и Общински комитет "Васил Левски" -..
Бургазлията Владо Димов пусна новата песен. „Още те обичам“ направи своята премиера в музикалните платформи на Свети Валентин. Музикантът и този път се доверява на Емилиана Маркова за създаването на текста, с която вече имат доста песни зад гърба си. Една от тях, „Звездите в нас“, спечели второ място на Националния конкурс „Бургас и морето“...
Изложба от колажи, озаглавена "В главата ми", представя в Бургас френският артист Стефан Моасе – Zaïzaï. По професия авторът е журналист и е съпруг на известната бургазлийка и писателка Мария Касимова Моасе. В експозицията, французинът показва свои авторски произведения, създадени в последните две години, като реакция на разтърсващи световни..
Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“. В конкурса могат да участват индивидуални..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита днес (18 февруари) в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e..
„Работилничка за мартеници“ се провежда от днес, 17 февруари в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). В рамките на един..