Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Симеонов: Най-големият проблем, който показа PISA е неграмотността сред учениците

Христо Симеонов
Снимка: БНР-Бургас

Близо половината от всички 15-годишни ученици нямат умения за логическо мислене, решаване на ежедневни проблеми и не могат да четат с разбиране. Това показват последните резултати на Програмата за международно оценяване на учениците (PISA). Изследването се провежда през 3 години и оценява знанията на учениците по математика, природни науки и четене. 

Според Христо Симеонов – бивш депутат в Комисията по образование в Парламента и настоящ заместник-директор на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас, тези резултати не са неочаквани. Потърсихме неговото мнение за причините довели до тези резултати, както и за това - дали са нужни промени в матурите за 10 клас в годината, в която се обявяват те?

„Искам първо на 8 декември да честитя празника на бившите и настоящи студенти, на хората, които са се докоснали до академичното знание.

Питате ме за 10 клас и за реформите, но те са свързани с резултатите от тестовете PISA 2022, които не са неочаквани. 

Като народен представител в 47 Народно събрание, в началото на 2022 година инициирах проучване сред педагогическите специалисти в област Бургас. То беше за проблемите в предучилищното и училищното образование, както и за даване на предложения за работещи решения. Отговарям на въпроса за матурите за 10 клас - за момента те са безсмислени и не са задължителни, а резултатите от тях не водят до нещо положително и мотивиращо в бъдещата кариера на учениците.

Предложението ни тогава беше следното за външното оценяване в 10 клас - учениците да продължат да учат в профилирана паралелка или гимназия, но според резултатите, които имат. 

Защо резултатите от PISA са били очаквани. В доклада се посочва от колегите, които преподават по математика, че часовете за този предмет са намалени, а учениците не са в състояние да мислят логически и да решават адекватно съответните научни и житейски проблеми. Не случайно най-успелите хора в днешно време са базирали успеха си на математически теории. 

Работя в училище, което е започнало своето развитие подкрепено от бизнеса. Продължаваме да получаваме тази подкрепа. Всички състезания, които ние организираме са резултат от това сътрудничество. Бизнесът е тук в училището, той задава проектите, създават се екипи, които работят заедно от 8 до 12 клас. 

Трябва да имаме цялостна концепция в образованието. Нека да има външно оценяване, защото ние трябва да знаем нивото от знания. По този начин могат да бъдат намерени решения, които да подобряват средата. 

Един от големите проблеми, който показва PISA е неграмотността. Като се започне от предучилищна възраст, после през начален етап, а след това нещата вече са неспасяеми в прогимназиален етап. Защо? От първи до 4 клас трябва да се учи четене, писане, разказване, но по начина от нашето детство. Липсват умения като писане на диктовки, преразкази и съчинения в голям обем, а вместо това се заграждат верни или неверни отговори. Това занижава развитието на фината моторика, четивната грамотност. Това води до огромни трудности в горните класове за четенето с разбиране, а оттам и на математическото моделиране. Загубва се мотивацията за учене, но поради невъзможност за справяне с по-големи обеми от информация.

Необходима е промяна в учебното съдържание и програми. 

През декември се провеждат много състезания и изпити в нашата гимназия. Вчера се проведе състезанието DigiMath23. В компютърните зали на гимназията се състезаваха над 160 ученици от осми до десети клас. Задачите, които решаваха бяха в два кръга: първи кръг с логически задачи, втори кръг алгоритмични казуси.
От 16:00 часа днес започна хакатон "Код на бъдещето 2023“.  В него тази година участват над 20 отбора с по четирима ученици. Целта му е да отличи най-иновативния, убедителен и революционен проект. Състезанието е базирано на приложни умения и креативност и ще продължи до 10 декември включително. 

Също днес се провежда и външен изпит на децата по английски език“, обясни още Христо Симеонов. 

Още много информация можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици от Компютърната гимназия в Бургас представиха нови проекти

Ученици от 11 клас на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации (ПГКПИ) в Бургас представиха свои проекти, свързани със софтуерен продукт. Проектите са резултат от тяхната работа в производствена среда, а чрез този продукт ще помогнат за правилното професионално развитие на своите съученици. Единайстокласниците бяха запознати..

публикувано на 03.07.25 в 16:00

Официално: НАТФИЗ ще обучава студенти и в Бургас

Филиалът на Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“ – Бургас ще обучава студенти в професионално направление „Театрално и филмово изкуство“. Решението за откриването беше прието от Министерския съвет на основание одобрен проект от Националната агенция за оценяване и акредитация и решение на Академичния съвет на..

публикувано на 02.07.25 в 15:20

От "Математика за всички деца" са против предложените промени от МОН

Представители на гражданска група "Математика за всички деца" са изпратили становище до МОН. То е свързано с предлаганите промени в Закона за предучилищното и училищно образование.Те не са съгласни с обявените намерения приемът в математически гимназии да става само след четвърти клас, а самите учебни завадения да се преобразуват в специализирани...

обновено на 01.07.25 в 16:06

В Болярово започват летните занимания за деца

И тази година читалищата в населените места на община Болярово са подготвили разнообразна и полезна програма с летни занимания за деца. Целта е не само децата да прекарат ваканцията си весело и безопасно, но и да научат нови неща, да развият своите таланти и да се включат в активности, които съчетават забавление с образование. В читалищата ще има..

публикувано на 01.07.25 в 08:41

Специалност „Киберсигурност“ ще въведат в СУ „Йордан Йовков“

Нова специалност „Киберсигурност“ обмислят да въведат в СУ „Йордан Йовков“ в Бургас, каза за общественото радио директорът на школото Калина Пенева. До момента учебното заведение е едно от малкото в страната, което предлага обучение в направленията криминалистика и съдебна администрация: „Щеше ни се „Криминалистика“ да бъде..

обновено на 30.06.25 в 08:43

Бургас се превърна в двудневна столица на гейм културата с Black Sea Game Summit

В Бургас бе открито първото издание на Black Sea Game Summit - двудневно събитие, което събира на едно място създатели на видео и настолни игри, инди разработчици, художници, гейм дизайнери, косплей артисти, стриймъри, музиканти, гейм инфлуенсъри, представители на студиа и издатели, както и българската гейминг общност.  Приветствия към участниците и..

публикувано на 27.06.25 в 16:48

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме за..

публикувано на 26.06.25 в 17:30