Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация "Биоразнообразие" посвещава 2024 година на живите пясъци

Снимка: Спас Узунов

Българска фондация Биоразнообразие (БФБ) обявява 2024 за Година на живите пясъци. Дюните са били оазис на биоразнообразие на границата между морето и земята. Те все още са живи на малкото места по Черноморието ни, които не са разорани и бетонирани.

Дюните са едни от най-ценните местообитания. Те се раждат от пясъците и се развиват от природните стихии – вода и вятър, подпомогнати от живия свят в сложен процес, за който са необходими хилядолетия. Дюните са в постоянна промяна, движение и взаимодействие със заобикалящата среда – истински жив организъм. Тяхното местоположение ги прави важен фактор за опазването на плажовете, намаляване на ерозията на морския бряг и предпазване на населените места и хората от наводнения и бури. Те са последните убежища на редица редки видове растения и животни и придават онова очарование и неподправена красота на морския бряг, което ни кара да го търсим и жадуваме.

Дюните у нас са няколко вида - зараждащи се подвижни дюни, подвижни (бели) дюни, неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) и облесени дюни. Важно е да съхраним всички тях, заедно с пониженията между дюните.

Но дюните са и много уязвими и крехки, всяко едно наше действие и бездействие може да доведе до тяхното унищожение, а с това и на морето, каквото го познаваме.

„Посвещаваме 2024 г. на дюните и тяхното опазване, за да останат живи пясъците им. Издадохме специален календар по темата, с покупката на който, Вие подпомагате консервационните, юридическите, информационните и образователни дейности за дюните в България – домът на живите пясъци",  споделя Спас Узунов от БФБ, един от авторите и фотографите на календара.

Календарът съдържа красиви пейзажи от българското Черноморие, където са запазени последните парчета от нашите живи пясъци. По-голямата част от снимките са на Спас Узунов, но има още и на Георги Попгеоргиев, Тайлър Фокс и Светослав Спасов. 

Текстовете са подготвени от Спас Узунов и Радостина Ценова и представят видовете дюни, как са възникнали, какво ги заплашва, както и типичните им обитатели - птици, земноводни, влечуги и растения. Календарът е специален - всеки месец се превръща в красива картичка, която може да се използва за всякакви поводи. 

Целта е да се съберат 10 000 лв., които ще са достатъчни да извършат следните дейности:

  • Поставяне на ограничителни ограждения ( 10 000 лв.)
  • Изграждане и поставяне на дървени скари ( 10 000 лв.)
  • Изработване и поставяне на информационни табели (5 000 лв.)
  • Подсилване с типични за дюните видове ( 2500 лв.)

Всяка една от тези дейности може да възстанови и опази #Живитепясъци на българското Черноморие. 50% от цената на всеки календар са лично дарение за живите пясъци на България. 

Дарение може да се направи и на:

Банка Про Кредит АД, 

IBAN: BG96PRCB92301016330328

Получател: Българска фондация Биоразнообразие, Основание: Дарение за "Живите пясъци"

Календарът може да се поръча и онлайн.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарът край Лесово е под контрол, продължава борбата с огъня в Бакаджика

В две основни огнища днес са насочени усилията на пожарникарите на територията на Ямболска област. В землището на село Лесово, в близост до българо- турската граница, пожарът към момента е под контрол, информира по- рано областният управител Николай Костадинов. В местността Бакаджика, край Ямбол се гаси от снощи.  Труднодостъпен терен..

публикувано на 28.07.25 в 17:42

Отчетени бяха изпълнените дейности по проект „Несебър е за по-чист въздух"

427 заявления са регистрирани в рамките на първата покана по проект „Несебър е за по-чист въздух“,  финансиран от Програма „Околна среда 2021-2027 г. Проведени са технически огледи и са изготвени над 400 технически карти, съобщиха от местната администрация. На жилищата на всички посетени кандидати е направена техническа експертиза, като са дадени..

публикувано на 28.07.25 в 16:30

Продължава гасенето на пожара в Бакаджика край Ямбол

Продължават гасенето на пожара в местността Бакаджика край Ямбол. От сутринта се прокарват просеки с булдозер, на терен са екипи на огнеборците, 3 пожарни автомобила, 2 специализирани коли на горското и 20 военнослужещи. Огънят вече е унищожил около 6000 декара - лозов масив, иглолистна гора, стърнища, сухи треви и храсти.  Именно от подножието на..

публикувано на 28.07.25 в 14:45

"Булевард Демокрация" на 28-ми юли

Тийнейджър е в кома след като падна от балкон в Китен докато бил на лагер. Случаят е от ранните сутрешни часове и дава начало на предаването ни днес. Ще продължим с комисията по туризъм, която обсъди предизвикателствата пред сезона на изнесено заседание в Созопол. В коментарната рубрика ще чуем Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна..

публикувано на 28.07.25 в 14:30

След пожара в "Острицата": Община Бургас форсира преписката за улици и водопровод

След големия пожар във вилна зона „Острицата“ община Бургас форсира преписката за обособяване на улици и изграждане на водопровод там.  Тя е окомплектована и внесена от кмета Димитър Николов за разглеждане на заседанието на Общинския съвет на 29 юли.  Подробният устройствен план за улична регулация и последващо изграждане на техническа..

обновено на 28.07.25 в 10:38

Жълт и оранжев код за горещо време в 18 области, температури до 39°

Жълт и оранжев предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 18 области на страната в Югозападна, Югоизточна и Североизточна България (виж графиката по-долу). Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще..

публикувано на 28.07.25 в 07:24

Постепенно се нормализира ситуацията в ямболските села

Постепенно се нормализира ситуацията в ямболските села, в които по -рано смеси избухнаха пожари.  Ситуацията около село Козарево, където трикратно беше задействана системата за ранно предупреждение BG-ALERT, вече е по- спокойна.  Няколко необитаеми къщи, селскостопански постройки, стотици декари земеделски земи и горист терен са щетите към..

публикувано на 27.07.25 в 20:53