Българска фондация Биоразнообразие (БФБ) обявява 2024 за Година на живите пясъци. Дюните са били оазис на биоразнообразие на границата между морето и земята. Те все още са живи на малкото места по Черноморието ни, които не са разорани и бетонирани.
Дюните са едни от най-ценните местообитания. Те се раждат от пясъците и се развиват от природните стихии – вода и вятър, подпомогнати от живия свят в сложен процес, за който са необходими хилядолетия. Дюните са в постоянна промяна, движение и взаимодействие със заобикалящата среда – истински жив организъм. Тяхното местоположение ги прави важен фактор за опазването на плажовете, намаляване на ерозията на морския бряг и предпазване на населените места и хората от наводнения и бури. Те са последните убежища на редица редки видове растения и животни и придават онова очарование и неподправена красота на морския бряг, което ни кара да го търсим и жадуваме.
Дюните у нас са няколко вида - зараждащи се подвижни дюни, подвижни (бели) дюни, неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) и облесени дюни. Важно е да съхраним всички тях, заедно с пониженията между дюните.
Но дюните са и много уязвими и крехки, всяко едно наше действие и бездействие може да доведе до тяхното унищожение, а с това и на морето, каквото го познаваме.
„Посвещаваме 2024 г. на дюните и тяхното опазване, за да останат живи пясъците им. Издадохме специален календар по темата, с покупката на който, Вие подпомагате консервационните, юридическите, информационните и образователни дейности за дюните в България – домът на живите пясъци", споделя Спас Узунов от БФБ, един от авторите и фотографите на календара.
Календарът съдържа красиви пейзажи от българското Черноморие, където са запазени последните парчета от нашите живи пясъци. По-голямата част от снимките са на Спас Узунов, но има още и на Георги Попгеоргиев, Тайлър Фокс и Светослав Спасов.
Текстовете са подготвени от Спас Узунов и Радостина Ценова и представят видовете дюни, как са възникнали, какво ги заплашва, както и типичните им обитатели - птици, земноводни, влечуги и растения. Календарът е специален - всеки месец се превръща в красива картичка, която може да се използва за всякакви поводи.
Целта е да се съберат 10 000 лв., които ще са достатъчни да извършат следните дейности:
Всяка една от тези дейности може да възстанови и опази #Живитепясъци на българското Черноморие. 50% от цената на всеки календар са лично дарение за живите пясъци на България.
Дарение може да се направи и на:
Банка Про Кредит АД,
IBAN: BG96PRCB92301016330328
Получател: Българска фондация Биоразнообразие, Основание: Дарение за "Живите пясъци"
Календарът може да се поръча и онлайн.
С обучение по водна безопасност и водно спасяване на Централния плаж в Бургас бе отбелязан Световния ден за превенция на удавянията. Инициативата е част от нова общинска програма, предложена от общински съветници, за обучение по водна безопасност, насочена към деца от детски градини и начални училища на територията на Община Бургас. На събитието..
От 1 август 2025 г. започва приемът на проектни предложения по втората сесия от програмата на Община Бургас за подкрепа на стартиращи предприятия. Инициативата има за цел да насърчи развитието на иновативни идеи и устойчив бизнес на територията на общината, както и да създаде благоприятна среда за предприемачество сред младите хора. Право на..
В киновидеоклуба на Народно читалище „Отец Паисий“ в Созопол днес бе представена дигиталната платформа kazva.bg — иновативен проект за бърза и ефективна обратна връзка между гражданите, бизнеса, туристите и местната власт. Платформата е съвместна инициатива на Община Созопол и Центъра за нови технологични системи и ще служи като „отворена..
Граничният полицай Николай Костадинов, който простреля мигрант край Звездец, започва кариерата си в ГПУ -Болярово, съобщиха от общината.В момента е в елитния сектор „Специални тактически действия“ към РД „Гранична полиция“ – Елхово. Елхово е и родния му град. Той е в системата от няколко години, като през 2023 г. е преминал обучение в Центъра за..
Няма повишени стойности на въглероден диоксид в района на цеха за пластмаса в Средец , където възникна пожар и задимяване в района вчера. Това показват резултатите днес към обяд от мобилната станция на регионалната екоинспекция, съобщи директорът на ведомството Павел Маринов. Все още се чакат данните за метана. Снощи и двата показателя сочеха..
Четири екипа на „Електроразпределение юг“ работят в момента на терен за бързото възстановяване на елетрозанхранването в средецкото село Росеново. Електропопроводът, който захранва населеното място е изгорял, поради близостта си до изгорелия цех за пластмаса край Средец. Това обясни за БНР Бургас говорителят на дружеството Петър Костадинов...
Системата за ранно предупреждение BG Alert се задейства заради опасно високите температури. Вероятността от възникване на пожари е сериозна. Точно в 10 часа се чу сигнала, който ще звучи в следващите три дни между 10:00 - 11:00 и 16:00 - 17:00. Целта е достигане до възможно най-голям брой граждани и гости на областта с призив за повишено внимание и..
След големия пожар във вилна зона „Острицата“ община Бургас форсира преписката за обособяване на улици и изграждане на водопровод там. Тя е..
Мобилна станция на регионалната екоинспекция вече прави замервания за качеството на въздуха в района на пожара в Средец . Първите..
Няма повишени стойности на въглероден диоксид в района на цеха за пластмаса в Средец , където възникна пожар и задимяване в района вчера. Това показват..