В навечерието на Коледа, когато е време за чудеса и мистика, журналистът Мария Кехайова ни сподели разказите от новата си книга “Сафрид сопрано: Магическият портал”. Срещата с вълнуващите истории бе в градската библиотека.
"Хората не обичат да четат за политика, беднотия, проблеми и сложни герои. Омръзнало им е. Животът не е лесен, и след пандемията, която преживявахме, всичко се е изпарило-романтиката, приятелствата, любовите дори имат друг смисъл. По-размит и по-далечен. Всеки иска да избяга в друго време, в друг свят, който да го изпълни с доброта и надежда. Затова се сетих за един портал. Той води към детството и младостта," така започва книгата на дългогодишният главен редактор на вестник "Морски Труд" и кореспондент на "Труд" в Бургас Мария Кехайова. Самата тя определи разказите като "репортажи от миналото":
Книгата е разделена на две части. В едната оживяват сюжети от Вършило, Кирово и Бродилово за парамони /прякори/, змейове, хвърчащи тоалетни и дори НЛО, а другата е посветена на морските вълци и легендарното рибарско селище Ченгене скеле. Биографичният елемент подсилват снимки от личния архив на Мария Кехайова.
“Сафрид сопрано: Магическият портал”- зад това странно съчетание от думи е спотаена една още по-странна книга, необикновена като жанр, но вместила в себе си магизъм и реализъм, низши и висши ценности, минало и бъдеще, история и легенди, планина и море. Разказите са взети направо от живота, посочи издателят Денчо Михов.
Водещ на събитието бе Веселин Пренеров. За книгата говори Диана Фъртунова, а разказ от нея прочете заместник-кметът с ресор "Култура", дългогодишен журналист и главен редактор на "24 часа-море" Диана Саватева.
На премиерата стана ясно, че се "пече" и друг проект за срещите в последните 35 години на Мария Кехайова с политици като Симеон Сакскобурготски, Жельо Желев, Иван Костов, Соломон Паси и много други.
Премиерата събра бивши и настоящи шефове на полиция, съд, Областна управа, общински съветници и хора на изкуството и културата, но най-много бяха представителите на журналистическата гилдия, които запечатаха момента с паметна снимка.
Спектакълът "Училище за бащи" ще се играе тази вечер в Драматичен театър "Адриана Будевска". П иесата е на Жан Ануи, а режисьор е Румен Велев. "Училище за бащи" е реплика на класицизма, на Молиер и неговото "Училище за жени". В пиесата се разказва историята един баща, който имал голямо его и често използвал жените като средство за удоволствие и..
Емилия Николова издаде стихосбирката си „Не/режисирани мигове“. В нея има красиви мисли, положителни емоции и душевни пътешествия, казва авторката. Книгата й съдържа 27 стихотворения и 9 есета, които са в отделна част под наименованието „размисли за цветовете на живота“. „Всички те са създадени през последните 10 години, през..
Изложба та „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ ще бъде открита в Историческия музей на Бургас. Тя е посветена на освобождението на града. Ретроспективната експозиция, представена чрез фотографии и тематични предмети, гостува от НПМ „Шипка-Бузлуджа“. Преди 90 години, на 26 август 1934 г...
Две комедийни представления ще гостуват в Бургас през февруари в Културен дом НХК. На 13 февруари публиката ще може да гледа спектакъла „ И верният отговор е “ с участието на Луиза Григорова-Макариев, Христо Пъдев и Боряна Братоева. Режисьорът Мартин Каров ще ни хвърли в живота на Деси (Луиза Григорова-Макариев) – 33 годишна луда фенка на “Стани богат”..
Бурната история на Бургаския театър в края на 50-те и началото на 60-те години, през погледа на режисьора Георги Дюлгеров предстои да бъде пресъздадена в игрален филм. В него бургазлията ще разкаже за събитията от първо лице. "Това е театъра на Вили Цанков, Леон Даниел и Юлия Огнянова. Действието се развива в Първа мъжка гимназия..
Любимият автор на Роби Уилямс и Боно пристига в Бургас, за да представи лично своята книга “Черната книга – медитации за всеки ден”, издадена на български език от Фондация „Калпатару”. Световно признатият изследовател - индолог и автор на няколко книги и филми Свами Тиртха ще се срещне с читатели в София, Бургас, Варна и Пловдив...
Трима фотографи - Венелин Тодоров, Христо Анестев и Милуш Киряков подредиха изложба на открито в Бургас в Световния ден на влажните зони , който отбелязваме днес. Експозицията може да се види на главната улица „Александровска“ до общината. Името й е „Сини хоризонти: Вдъхновения от брега“ и се организира от Фондация "Виа Понтика" в партньорство с..
Бурната история на Бургаския театър в края на 50-те и началото на 60-те години, през погледа на режисьора Георги Дюлгеров предстои да бъде..
Две комедийни представления ще гостуват в Бургас през февруари в Културен дом НХК. На 13 февруари публиката ще може да гледа спектакъла „ И верният отговор..
Изложба та „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ ще бъде открита в Историческия музей на Бургас. Тя е посветена на..