За десети пореден път млади лекари от Бургас проведоха безплатни профилактични прегледи за жителите на отдалечените населени места в областта. Дейностите са част от проекта „Лекар на село“. Този път кампанията се проведе в с. Дебелт, община Средец.
Инициативата е на Сдружение “Млади лекари” – Бургас и Фондация „Практикум“. Студенти от специалност “Медицина” в университет „Проф. д-р Асен Златаров“ се включиха активно и подпомогнаха работния процес.
„Превенцията на социално значимите заболявания е изключително важна – профилактиката спасява животи. Ранната профилактика е превенция на късни усложнения. За съжаление у нас е прието да се мисли, че профилактиката е излишна, защото на лекар се ходи само когато имаш симптоми – в останалото време си здрав“, казва кардиологът д-р Диян Господинов, едно от новите лица в Общинския съвет на Бургас, част от групата на ГЕРБ.
Той подчертава, че подобни кампании са винаги навременни и необходими, тъй като за хората в отдалечените квартали и селските райони е по-трудно да достигнат до качествена лекарска помощ. Много често такива пациенти не могат да си позволят профилактични прегледи при медицински специалисти и общопрактикуващи лекари.
Само в рамките на днешния ден в с. Дебелт бяха извършени над 30 профилактични прегледа. Очаква се до края на месеца те да достигнат до 80.
Безплатните консултации бяха извършени от: д-р Стамен Пишев, председател на Сдружение “Млади лекари” – Бургас; д-р Диян Господинов, изпълнителен директор на Сдружение “Млади лекари” – Бургас; д-р Иван Власов - пулмолог; д-р Весела Александрова – педиатър; Гергана Ангелова – лекарски асистент и член на Съвета на Фондация “Практикум”.
Сред доброволците, които подпомогнаха инициативата, бяха студентите Златомира Попова, Георги Градев и Цветелина Живовечка.
В духа на предстоящите коледни празници, освен безплатните прегледи жителите на с. Дебелт получиха и много подаръци, сред които топъл шал за студените зимни дни.
Предстои селото да получи и още ценни подаръци - пулсоксиметър и апарат за измерване на кръвно налягане, които да бъдат използвани от жителите на Дебелт.
От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..
Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..
Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..
Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин Апелираме..
УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..
Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16. Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботулинов токсин Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след..
Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция. Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..
Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за..
От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това..