През 2021 г. Центърът за изследвания на демокрацията публикува изследване на тема „Производство на вятърна енергия в България. Оценка на Черно море, офшорен потенциал“. Там са описани 4 полета в Черно море, където може да бъдат изградени подобни паркове – около Варна, Шабла, Обзор и по морската граница с Турция. Предвижда се те да заемат обща площ от около 800 квадратни километра, а максималната им производствена мощност ще е 9.5GW. Рибарите са притеснени, че част от тези полета се намират твърде близо до бреговете и са ще пречат не дейността им, тъй като ще бъдат въведени редица ограничения в тези територии.
„Няма никаква осведоменост на хората, които се занимават с риболов. Навсякъде тръбим, че сме ЗА изграждането на тези вятърни паркове, за да се реши енергийната криза. Ние не сме против това. Ние сме против неизвестността и неглижирането на един цял сектор, който е създаден много преди да бъде позната електрическата крушка. Ние сме поискали и да бъде включени в тази междуведомствена комисия по изграждането на плановете“, обясни председателят на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГФИШ Йордан Господинов.
Той допълни, че в района на Шабла, бъдещият вятърен парк се предвижда да се намира в типичните риболовни полета. „Това е на дълбочина от 10 м. до 40 -50 м. Нашето предложение е да бъдат направени много по-навътре, на 100 м. дълбочина, където въобще няма живот. Бяхме запознати наскоро от чужди фирми, че там няма да се разрешава риболов в тези зони. Освен тях и около тях ще има охранителни зони. Имаме неофициална информация от миналата година от сродни организации, че ще са стотици хиляди декари. Ще бъдат с най-различна мощност и много повече отколкото е нуждата на България, т.е. ще се произвежда електроенергия, за да се продава на общия европейски пазара, може би и навън. Няма лошо, в края на краищата, ние трябва да използваме природния ресурс. Въпросът е да не се пречи на рибарския сектор да развива своята дейност“, посочи Господинов.
Според него е притеснително и до каква степен тези системи ще окажат влияние върху околната среда. „Ако те създават магнитни полета, ако има вибрации, ако има шум, дали ще остане риба? Там ще има ежедневно обслужване, защото това са машини, перки, платформи. Там трябва да има обслужващ персонал с кораби и ние не можем да влезем там с мрежите и да ловим риба. Да си правят на плаващи платформи, перките там – само че ще им струва много скъпо, защото кабелите, които ще трябва да положат ще струват много скъпо. Тук се явява големият конфликт – по-добре да вземат риболовният полета и да ги направят до брега“, допълни Господинов.
Той поясни, че по искане на рибарите в Румъния, тези полета на територията на северната ни съседна страна, ще се намират по-навътре в морето, където рибарите не осъществяват дейност.
„Постоянно се вземат зони – защитени, охраняеми. България е държавата с най-голям процент зони по Натура 2000. Прекалено много преиграва и депутати, и министри, и експерти да се докажат. Дайте да защитим всеки един сектор в България“, коментира Господинов.
За 13-а поредна година Бургас е домакин на Фестивал на виното, който се провежда в Международния конгресен център. Той ще продължи до неделя включително. Фестивалът предлага над 400 вида вино и спиртни напитки за дегустация и продажба, директно от производителите. За първи път събитието се провежда под патронажа на президента Румен Радев. 5..
Извършва се планов ремонт на пътя за село Кости. Започна планираният по бюджет за 2025-та година и заложен в управленската програма ремонт на пътя за село Кости. Ще бъдат преасфалтирани участъци с нарушена настилка. На следващ етап ще бъдат запълнени и банкети в някои участъци. Призоваваме шофьорите да бъдат внимателни - ремонтираните..
Министерството на туризма внесе в Народното събрание проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, с който се създава Туристически гаранционен фонд. Целта на фонда е да се гарантират правата на потребителите и националното законодателство да се хармонизира с Директивата за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги...
В разгара на летния сезон отново се обръща внимание на сигурността по родните плажове. Созополския плаж "Хармани" попада в черния списък на рисковите места за къпане. Въпреки това броят на летовниците не намалява. „Плажът Хармани, като цяло, е доста опасен. Води се от трите най-тежки плажове за охраняване на българското Черноморие.“, заяви пред БНР..
Европейският съюз въведе по-благоприятни правила за издаване на шенгенски визи на турски граждани, които ще улеснят пътуванията в рамките на Шенгенското пространство. Новите правила, приети на 15 юли, ще позволят поетапно издаване на многократни визи с по-дълъг срок на валидност за турски граждани с установена история на редовни и..
Приключва жътвата на ечемика в Ямболско, вече са пожънати и повече от половината блокове с пшеница. Средните добиви са по-високи от миналогодишните, отчитат земеделските стопани. Над 600 кг от декар е средният добив при пшеницата, като най-висок е в община Ямбол - близо 650 кг от декар. При ечемика средните добиви са около 580 кг от..
Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред основните..
За 13-а поредна година Бургас е домакин на Фестивал на виното, който се провежда в Международния конгресен център. Той ще продължи до неделя..
В разгара на летния сезон отново се обръща внимание на сигурността по родните плажове. Созополския плаж "Хармани" попада в черния списък на рисковите места..
Министерството на туризма внесе в Народното събрание проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, с който се създава Туристически..