През 2021 г. Центърът за изследвания на демокрацията публикува изследване на тема „Производство на вятърна енергия в България. Оценка на Черно море, офшорен потенциал“. Там са описани 4 полета в Черно море, където може да бъдат изградени подобни паркове – около Варна, Шабла, Обзор и по морската граница с Турция. Предвижда се те да заемат обща площ от около 800 квадратни километра, а максималната им производствена мощност ще е 9.5GW. Рибарите са притеснени, че част от тези полета се намират твърде близо до бреговете и са ще пречат не дейността им, тъй като ще бъдат въведени редица ограничения в тези територии.
„Няма никаква осведоменост на хората, които се занимават с риболов. Навсякъде тръбим, че сме ЗА изграждането на тези вятърни паркове, за да се реши енергийната криза. Ние не сме против това. Ние сме против неизвестността и неглижирането на един цял сектор, който е създаден много преди да бъде позната електрическата крушка. Ние сме поискали и да бъде включени в тази междуведомствена комисия по изграждането на плановете“, обясни председателят на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГФИШ Йордан Господинов.
Той допълни, че в района на Шабла, бъдещият вятърен парк се предвижда да се намира в типичните риболовни полета. „Това е на дълбочина от 10 м. до 40 -50 м. Нашето предложение е да бъдат направени много по-навътре, на 100 м. дълбочина, където въобще няма живот. Бяхме запознати наскоро от чужди фирми, че там няма да се разрешава риболов в тези зони. Освен тях и около тях ще има охранителни зони. Имаме неофициална информация от миналата година от сродни организации, че ще са стотици хиляди декари. Ще бъдат с най-различна мощност и много повече отколкото е нуждата на България, т.е. ще се произвежда електроенергия, за да се продава на общия европейски пазара, може би и навън. Няма лошо, в края на краищата, ние трябва да използваме природния ресурс. Въпросът е да не се пречи на рибарския сектор да развива своята дейност“, посочи Господинов.
Според него е притеснително и до каква степен тези системи ще окажат влияние върху околната среда. „Ако те създават магнитни полета, ако има вибрации, ако има шум, дали ще остане риба? Там ще има ежедневно обслужване, защото това са машини, перки, платформи. Там трябва да има обслужващ персонал с кораби и ние не можем да влезем там с мрежите и да ловим риба. Да си правят на плаващи платформи, перките там – само че ще им струва много скъпо, защото кабелите, които ще трябва да положат ще струват много скъпо. Тук се явява големият конфликт – по-добре да вземат риболовният полета и да ги направят до брега“, допълни Господинов.
Той поясни, че по искане на рибарите в Румъния, тези полета на територията на северната ни съседна страна, ще се намират по-навътре в морето, където рибарите не осъществяват дейност.
„Постоянно се вземат зони – защитени, охраняеми. България е държавата с най-голям процент зони по Натура 2000. Прекалено много преиграва и депутати, и министри, и експерти да се докажат. Дайте да защитим всеки един сектор в България“, коментира Господинов.
През 2025 г. 22 български плажа и 1 яхтено пристанище покриват стриктните изисквания на международната програма „Син флаг“. Това стана ясно на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с председателя на Българско движение „Син флаг“ Станимир Георгиев, който представи различните национални програми на организацията в сферата на екологичното..
През февруари в област Бургас са работили 77 места за настаняване с общо над 6300 легла. Въпреки че леглата са с близо 5% повече в сравнение с година по-рано, броят на туристите и нощувките намалява. Пренощувалите са били около 16 700 души, което е спад от 4,2% спрямо февруари 2024 г. Повечето гости – 14 400 – са българи, но техният брой също е..
Министерството на енергетиката подписа договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок "Хан Тервел", намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море. Компанията, която започва да проучва е дъщерна на "Шел", а блокът е съседен на "Хан Аспарух", който също активно се проучва за залежи на природен газ...
Консултативният съвет по въпросите за туризма към Община Поморие се събира днес за среща с бранша преди туристическия сезон. На срещата от 15 часа в Градската художествена галерия ще бъдат обсъдени основните проблеми и предизвикателства пред Лято 2025. Ще бъде представен и анализ на последния туристически сезон. Данните показват, че макар като цяло..
Главната инспекция по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. За първите три месеца на годината те са 533 при 379 за същия период на предходната. Ръст има и при нарушенията по заплащането на извънредния труд. За първото тримесечие на годината ГИТ е установила над 5300 нередности при заплащането на..
От 15 април влиза в сила забрана за улов на калкан в Черно море, информират от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултура“. Тя ще е в сила до 15 юни включително. Забранява се също всякаква риболовна дейност, в това число трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба. Агенцията обръща внимание към дънните хрилни..
В Международния ден на авиацията и космонавтиката жители на Бургас, както и представители на бизнеса и туристическия бранш, ще протестират срещу фирмата-концесионер на бургаското летище. Те настояват за целогодишни редовни пътнически полети, а не както сега само през туристическия сезон. Протестът ще се проведе пред Областната управа в града...