Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отпускат пари по четири грантови схеми за финансиране на културни проекти

Културни организации у нас ще могат да кандидатстват за европейско финансиране по четири грантови схеми по Плана за възстановяване и устойчивост в сектора. Начините на разпределянето на средствата и условията, на които трябва отговарят кандидатите бяха разяснени на информационна среща в Бургас с представители от "Националния фонд „Култура“.

Става дума за финансиране на проекти на организации, културни институти или артисти от независимия сектор. Едната от грантовите схеми предлага възможност за получаване на средства за български продукции предназначени за европейския пазар в размер от 100 000 лв. до 500 000 лв..  

Втората, която се очаква да е най-популярна е за създаване на български културни продукции и коопродукции - от  70 000 лв. до 142 000 лв., третата е за представяне на европейски проекти у нас - от 20 000 до 120 000 лв, а четвъртата на такива, които се създават в България и са предназначени само за нашия пазар - от  6 000 до 16 000. Главното, което интересуваше участниците в срещата бе кое може да попадне в обхвата на финансирането и кое не. 

Според Петя Стойкова, която е създател на танцова формация „Дюн“ и до сега е печелила финансиране няколко пъти, новата програма е прекалено усложнена.

"За мен тази програма е направена на един много икономически принцип. Например със изискването за банкова гаранция, като ти предварително трябва да гарантираш, че притежаваш тези средства и чак тогава да ги изхарчиш и след това да ти бъдат възвърнати, не виждам кой от нас може да се справи с тази тежест. Тук не става въпрос за две хиляди лева, това са по-големи програми, а ние нямаме такива финансови възможности. Освен това самото кандидатстване е много усложнено и това също ще откаже една голяма част от организациите. 

За два документални филма и музикални проекти е печелил финансиране и визуалният артист Красимир Марчев. По думите му, кандидатстването до сега е било сравнително лесно.

Новите грантови схеми предстои да преминат обществени обсъждания през януари и след това да може да започне кандидатстването. Финансовите средства са разпределени в няколко сесии през годината, а критериите за кандидатстване са свързани главно със значимостта на културните проекти и опита на кандидатите. Повече точки получават и печелилите различни награди и конкурси. 

Подробностите, чуйте в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Св. Харалампий върху икона във врачански храм

Православната църква почита паметта на свети Харалампий Чудотворец

Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Това е единственият ден през годината, в който е отредено след литургията да се освещава мед със специална молитва. Професионален празник имат пчеларите, които приемат светеца за свой покровител. Магнезийският епископ Харалампий бил смел проповедник на вярата при..

публикувано на 10.02.25 в 08:17

Кукери играха днес в боляровското село Денница

Кукери играха днес в село Денница, което едно от най-малките села в Болярово. Като добра стопанка на селото Милена Стамова посрещна маскираните мъже, които са от община Тунджа. Водени от годеник и булка, кукерите от село Завой обиколиха всички къщи с димящи коминчета, в мразовития февруарски ден. "Да бъде цар доброто!"- чуха стопаните. Точно по обяд..

публикувано на 09.02.25 в 22:46

Представят филм за остров "Св. Иван" в Созопол

Христо Илиев ще представи днес, 9 февруари филма си "Духовният остров Св.Иван" в Созопол. Лентата разказва детайли около едно от най - големите открития в християнската история - мощите на Св. Йоан Кръстител. Снимките са правени в продължение на година на остров Св. Иван до Созопол, във Велико Търново и София.  "На острова имаше трудни моменти,..

публикувано на 09.02.25 в 10:00

Играят "Приятелчета" на сцената на кукления театър в Бургас

В бургаския куклен театър играят днес спектакъла "Приятелчета". Това е наивна, забавна, цветна и много весела история за най-малките, съобщават от театъра.  " Тя разказва, за това как в игрите на нашите мъничета се случват неща, които им помагат да пораснат и да научат важни истини за живота. Това е приказка за радостта да споделяш мига с..

публикувано на 09.02.25 в 09:00

Нови книги за читалищни библиотеки в община Поморие

Поморийските читалища "Просвета 1888" и „Светлина – 1939“ и читалище „Атанас Манчев - 1920“ в Каблешково подновиха фондовете на библиотеките си. Закупени са нови книги по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за  четене и информираност". Читалище „Просвета“ е закупило общо 145 броя книги от 37 издателства. В читалище..

публикувано на 09.02.25 в 08:00

Играят „Снежанка и седемте джуджета“ за децата от "Меден рудник"

Държавният куклен театър в Бургас ще представи в комплекс "Меден рудник" постановката „Снежанка и седемте джуджета“. Актьорите  ще разкажат класическата приказка за истинската красота, която живее в сърцето и се проявява в добрите дела. Това е едно от редовните представления от репертоара на Държавния куклен театър Бургас, които са включени в..

публикувано на 08.02.25 в 14:00

В Ямбол гостува изложбата „Подаръкът – акт на дипломация и междудържавни отношения“

Дипломатическите връзки на България със света през 70-те и 80-те години на XX век са представени в изложба в ямболския „Безистен“ със съдействието на Исторически музей – Правец. В нея са представени подаръци, получавани в продължение на десетилетия след гостувания на правителствени делегации у нас и посещения в чужбина на бившия „първи“ Тодор Живков...

публикувано на 08.02.25 в 10:00