Става дума за финансиране на проекти на организации, културни институти или артисти от независимия сектор. Едната от грантовите схеми предлага възможност за получаване на средства за български продукции предназначени за европейския пазар в размер от 100 000 лв. до 500 000 лв..
Втората, която се очаква да е най-популярна е за създаване на български културни продукции и коопродукции - от 70 000 лв. до 142 000 лв., третата е за представяне на европейски проекти у нас - от 20 000 до 120 000 лв, а четвъртата на такива, които се създават в България и са предназначени само за нашия пазар - от 6 000 до 16 000. Главното, което интересуваше участниците в срещата бе кое може да попадне в обхвата на финансирането и кое не.
Според Петя Стойкова, която е създател на танцова формация „Дюн“ и до сега е печелила финансиране няколко пъти, новата програма е прекалено усложнена.
"За мен тази програма е направена на един много икономически принцип. Например със изискването за банкова гаранция, като ти предварително трябва да гарантираш, че притежаваш тези средства и чак тогава да ги изхарчиш и след това да ти бъдат възвърнати, не виждам кой от нас може да се справи с тази тежест. Тук не става въпрос за две хиляди лева, това са по-големи програми, а ние нямаме такива финансови възможности. Освен това самото кандидатстване е много усложнено и това също ще откаже една голяма част от организациите.
За два документални филма и музикални проекти е печелил финансиране и визуалният артист Красимир Марчев. По думите му, кандидатстването до сега е било сравнително лесно.
Новите грантови схеми предстои да преминат обществени обсъждания през януари и след това да може да започне кандидатстването. Финансовите средства са разпределени в няколко сесии през годината, а критериите за кандидатстване са свързани главно със значимостта на културните проекти и опита на кандидатите. Повече точки получават и печелилите различни награди и конкурси.
През август в Младежкия международен център в Бургас започва театрален проект за млади хора на възраст между 15 и 29 години. Инициативата е част от Академията за емоционална интелигентност и цели да даде възможност на участниците да се включат в създаването на театрална постановка. Младите хора ще могат да опитат различни роли – както на сцената,..
Всеки има своята истина затова как трябва да изглежда фестивала „Бургас и морето“, разсъждава Иван Гогов: „Мисля, че фестивалът, както има минало, така има и бъдеще. Няма как този фестивал да стане история, защото реално след „Златният Орфей“ остана единствения национален от такъв мащаб и ще бъде абсолютно кощунство това нещо да го няма...
Възпитаничката на Центъра зае подкрепа на личностното развитие в Бургас Мария Шульга с отличие от международния конкурс за визуално изкуство за деца в предучилищна възраст „Житноостровски пастели“ – Словакия. Тази година конкурсът привлече внушителен интерес – постъпиха общо 2 237 художествени творби от 14 държави в Европа и Азия. Журито отличи 60..
Звученето ни е акустично и с това ще се отличаваме от останалите участници. Целим се в сърцата на хората, да дадем нещо със своето присъствие, нека да стигне до когото трябва, добавя Теодора Илиева. 42-то издание на конкурса е на 26 юли от 20.30 часа на Летния театър в Бургас. Повече чуйте в звуковия файл.
Комедията „Молба за напускане“ гостува на сцената на Летния театър в Бургас. Автор на пиесата е Алексей Клас, режисьор е Богдан Петканин, а в ролите публиката ще види актьорите Руслан Мъйнов, Петьо Петков - Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов. Вдъхновена от потайностите на корпоративния свят, пиесата използва..
С поредица концерти под надслов „Дните на руската музика“ Бургас ще отбележи началото на новото издание на фестивала за класическа клавирна музика. Първият концерт ще се състои довечера в Културен център „Морско казино“ от 19:00 часа. На сцената ще излязат пианистите Иван Дончев и Елена Нефедова, които ще изпълнят творби на Чайковски,..
Документалният филм „Неравноделната душа“ ( Soul Beyond Measure ) спечели приза за най-добър български пълнометражен документален филм на Rhodope International Documentary Film Festival 2025. Лентата е дебют в жанра за айтозлийката София Стойчева. Стойчева е автор на сценария и режисурата. Операторският екип включва Огнян Калайджиев, Кирил..
Всеки има своята истина затова как трябва да изглежда фестивала „Бургас и морето“, разсъждава Иван Гогов: „Мисля, че фестивалът, както има..
Възпитаничката на Центъра зае подкрепа на личностното развитие в Бургас Мария Шульга с отличие от международния конкурс за визуално изкуство за деца в..
Документалният филм „Неравноделната душа“ ( Soul Beyond Measure ) спечели приза за най-добър български пълнометражен документален филм на Rhodope..