Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ще се отрази прилагането на метода "замърсителят плаща" на общините?


От поне 12 години се коментира кога и как ще се приложи методиката „замърсителят плаща“ в страната ни. Това е принцип, според който всеки трябва да заплаща таксата за битови отпадъци, според количеството, което генерира, обясни зам.-кметът по Финанси, бюджет, икономика и морско дело Станимир Апостолов. Той поясни, че през годините са коментирани различни варианти, по които да се прави изчислението. "На торби, на контейнери, трети го изчисляват на брой жители. Този метод "замърсителят плаща" трябва законодателно да бъде регламентиран. Имаше срок. Неколкократно беше удължаван този срок. Първоначално беше до 2019 г., после беше до 2021 г. В момента срокът е до 2025 г. Най-вероятно за база на изчисляване по метода на "замърсителя плаща" ще се вземе последното преброяване, където имаме вече статистика във всяко домакинство колко обитатели има и на тази база ще се сметне. Пилотните проекти, които са правени показват, че след въвеждането на принципа "замърсителя плаща", тежестта на плащане на такса битови отпадъци ще падне на гражданите и тя ще бъде увеличена неколкократно", обясни Апостолов.

 

Той допълни, че сегашното увеличение за Бургас е минимално и че всички общини в страната в момента коригират таксата за битови отпадъци. Целта е да се получи по-плавен преход, поясни той и допълни, че в противен случай това ще се случи "шоково". Апостолов допълни, че според европейската практика, отпадъкът се разделя още при изхвърлянето му, тъй като всяко домакинство има отделен вид контейнер.

Във всяка европейска държава завишаването на таксата се е получило по различен начин. Кметът на Бургас Димитър Николов посочи, че вече всички страни в Европа са въвели практиката, а България е останала последна. "Министерството на околната среда ще даде предложение какъв модел да приложи България за малък, среден и голям град", поясни той. 

Втора клетка на Регионалното депо в „Братово“ е запълнена на половина и трябва да се подготвим за трета, съобщи кметът. На депото оперират 9 общини от областта. Между 7 и 8 млн. лв. са необходими за изграждането на клетката, поясни директорът на дирекция „Околна среда“ Павлин Михов. 

"На практика тези пари ще трябва да бъдат събрани от общините ползватели на тази клетка за разлика от останалите клетки, които бяха определени като пера и бяха обект на разрешителния режим на Министерството на околната среда, касаещо т.нар. ОВОС. Първа и втора клетка бяха включени в първоначалния проект за изграждане Регионалното депо "Братово". Трета клетка обаче не е включена и касае отчуждителни процедури по отношение на съседни терени на първа и втора клетка, което е свързано със сериозни инвестиции", поясни той. 

Община Бургас като най-голям генератор на отпадъци, заради броя на жителите, трябва да инвестира по-голяма част от необходимите средства, допълни Павлин Михов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Танцова компания "Дюн" представя "Ритуали на душата" с фокус върху младежката публика

Спектакълът "Ритуали на душата" ще бъде представен тази вечер, 22 ноември в Културен дом НХК в Бургас. Този път той е специално ориентиран към младежката публика, съобщават неговите автори от Танцова компания "Дюн". От екипа допълват, че "Ритуали на душата" е един от най-успешните им проекти, който е имал над 60 представяния в страната, както и..

публикувано на 22.11.24 в 09:10

Въвежда се временна организация на движението по ул. „Одрин“

Затваря се за движение част от ул. "Одрин" в участъка от кръгово кръстовище „Трапезица“ до ул. „Марица“, съобщават от общината. От 9 часа днес до 18 часа на 23 ноември се въвежда временна организация, поради  извършване на реконструкция на ВиК мрежа на улицата. Ограничението няма да важи за превозни средства, които обслужват прилежащите сгради и..

обновено на 22.11.24 в 08:11

Сливенският митрополит Арсений освети храм и кръсти 40 жители на село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм „Св. Архангел Михаил“ в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години.  В близо 120 годишният храм бяха кръстени 17 деца и 23 ма възрастни. За днешния празник сливенският митрополит Арсений каза:..

публикувано на 21.11.24 в 17:17
Мостът на входа на Черноморец

Догодина започва ремонт на моста до Черноморец

Авариен ремонт ще започне на рушащия се мост, който свързва Черноморец с главния път Бургас-Созопол. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, след инспекция на мостовото съоръжение.  При облекчени процедури по Закона за обществените поръчки се очаква ремонтните дейности да стартират в началото на следващата..

публикувано на 21.11.24 в 17:14
архив

В събота ще се проведе първото рали "Созопол"

Първото рали „Созопол“ събира любители на адреналина и високите скорости от цялата страна на 23 ноември, събота. Участниците ще бъдат мъже и жени, които ще са разделени в две категории – професионалисти и аматьори. Това обясни за БНР Бургас Кремена Митева, един от организаторите.   До момента в състезанието, което ще се проведе на..

публикувано на 21.11.24 в 17:04
Архив

Оспорват провеждането на местен референдум за кариерата в Каблешково

Въпросът за провеждането на местния референдум относно каменната кариера в Каблешково ще се решава от бургаския административен съд. Причината е становище на областния управител, с което се оспорва легитимността на проведената процедура. Жители на Каблешково: Готови сме да браним града, няма да допуснем взривове до къщите си Мотивите за..

публикувано на 21.11.24 в 15:34
Снимката е илюстративна

Ямболска област е готова за зимата

Пътноподдържащите фирми в Ямболска област са в готовност за реакция при усложнена зимна обстановка, стана ясно на днешното заседание на областния щаб за защита при бедствия. Техниката е в готовност за разчистване на републиканската пътна мрежа на територията на Ямболска област, осигурени са и достатъчно количества инертни материали, увери директорът..

публикувано на 21.11.24 в 15:24