Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще се отрази прилагането на метода "замърсителят плаща" на общините?


От поне 12 години се коментира кога и как ще се приложи методиката „замърсителят плаща“ в страната ни. Това е принцип, според който всеки трябва да заплаща таксата за битови отпадъци, според количеството, което генерира, обясни зам.-кметът по Финанси, бюджет, икономика и морско дело Станимир Апостолов. Той поясни, че през годините са коментирани различни варианти, по които да се прави изчислението. "На торби, на контейнери, трети го изчисляват на брой жители. Този метод "замърсителят плаща" трябва законодателно да бъде регламентиран. Имаше срок. Неколкократно беше удължаван този срок. Първоначално беше до 2019 г., после беше до 2021 г. В момента срокът е до 2025 г. Най-вероятно за база на изчисляване по метода на "замърсителя плаща" ще се вземе последното преброяване, където имаме вече статистика във всяко домакинство колко обитатели има и на тази база ще се сметне. Пилотните проекти, които са правени показват, че след въвеждането на принципа "замърсителя плаща", тежестта на плащане на такса битови отпадъци ще падне на гражданите и тя ще бъде увеличена неколкократно", обясни Апостолов.

 

Той допълни, че сегашното увеличение за Бургас е минимално и че всички общини в страната в момента коригират таксата за битови отпадъци. Целта е да се получи по-плавен преход, поясни той и допълни, че в противен случай това ще се случи "шоково". Апостолов допълни, че според европейската практика, отпадъкът се разделя още при изхвърлянето му, тъй като всяко домакинство има отделен вид контейнер.

Във всяка европейска държава завишаването на таксата се е получило по различен начин. Кметът на Бургас Димитър Николов посочи, че вече всички страни в Европа са въвели практиката, а България е останала последна. "Министерството на околната среда ще даде предложение какъв модел да приложи България за малък, среден и голям град", поясни той. 

Втора клетка на Регионалното депо в „Братово“ е запълнена на половина и трябва да се подготвим за трета, съобщи кметът. На депото оперират 9 общини от областта. Между 7 и 8 млн. лв. са необходими за изграждането на клетката, поясни директорът на дирекция „Околна среда“ Павлин Михов. 

"На практика тези пари ще трябва да бъдат събрани от общините ползватели на тази клетка за разлика от останалите клетки, които бяха определени като пера и бяха обект на разрешителния режим на Министерството на околната среда, касаещо т.нар. ОВОС. Първа и втора клетка бяха включени в първоначалния проект за изграждане Регионалното депо "Братово". Трета клетка обаче не е включена и касае отчуждителни процедури по отношение на съседни терени на първа и втора клетка, което е свързано със сериозни инвестиции", поясни той. 

Община Бургас като най-голям генератор на отпадъци, заради броя на жителите, трябва да инвестира по-голяма част от необходимите средства, допълни Павлин Михов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Сливен предстои анкетно проучване за ползването на интернет в домакинствата

В Сливенска област  предстои да бъде направено анкетно изследване на тема „Използване на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в домакинствата и от лицата през 2025 година“, съобщават от Териториалното статистическо бюро. Изследването се провежда във всички държави-членки на Европейския съюз по обща методология в периода  април - юни.  В..

публикувано на 03.04.25 в 14:00

В Айтос ще поставят паметна плоча с барелеф на полк. Кирил Димитров

Паметна плоча с барелеф на полк. Кирил Христов Димитров ще бъде поставена върху сградата на Военен клуб в Айтос. Предложението на Инициативния комитет „Войнска памет“ – Айтос е подкрепено единодушно от  Областната комисия „Военни паметници“ към областния управител на Бургас.  Полковник Димитров е роден в Айтос в занаятчийско семейство. Бил е герой от..

публикувано на 03.04.25 в 13:30

Между 16 и 20% са се повишили цените на ваканционните имоти за година

Между 16 и 20% са се повишили цените на ваканционните имоти за една година . Това посочи пред БНР Ирина Генова, собственик на фирма за недвижими имоти.  Тя обясни и кои са основните причини за този бум. "Повишеното търсене.  Хората имат пари в себе си. Страхуват се, че при приемането на еврото цените ще се повишат още. Искат да..

публикувано на 03.04.25 в 12:00

Заплатите в държавните психиатрии се увеличават с 50% от 1 май

Заплатите на работещите в държавните психиатрични болници у нас ще бъдат увеличени с 50% от 1 май тази година.  Това реши парламентарната здравна комисия, като възложи на министрите на финансите и на здравеопазването да предприемат нужните действия за осигуряване на средства в размер на 12,5 млн. лева. Здравното министерство се опитва да осигури..

публикувано на 03.04.25 в 10:30

Ще затварят поетапно части от "Трапезица" заради ремонт на пасарелката

Временна организация на движението по  кръговото кръстовище „Трапезица“ се въвежда от днес (3 април) до 10 април, съобщават от община Бургас.  Причината е предстоящи ремонтни дейности по пасарелката на кръстовището.  За разполагането на строителната механизация ще се наложи поетапно да се затварят за движение пътните ленти.

обновено на 03.04.25 в 08:42

Паркингът на "Парк Арена" става платен след третия час

От 7 април, понеделник, престоят на паркинга на спортен комплекс „Парк Арена ОЗК“ /от страната на ул. „Даме Груев“/ ще бъде безплатен при престой до 3 часа. Над 3 часа престой ще се заплаща по 1.10 лв. на час.  Промяната е свързана с решение на местния парламент за изменение в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на..

публикувано на 02.04.25 в 18:00

Проектът за остров "Св. Кирик и Юлита" край Созопол - идеи има, но пари няма

Концепция за създаването на Център на черноморските цивилизации и изкуствата на остров "Св. Кирик и Юлита" обсъждаха в Созопол. Според вицепрезидента Илияна Йотова, която участва в срещата, институциите бездействат относно реализацията на проекта. Укор към държавата изрази и кметът на Созопол Тихомир Янакиев.  "Правим концепции, правим срещи,..

публикувано на 02.04.25 в 14:30