Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четири супер модерни лаборатории работят в университет “Проф. д-р Асен Златаров”

Снимка: Община Бургас

Четири супер модерни лаборатории вече работят в университет “Проф. д-р Асен Златаров”

С отворени врати в научноизследователски лабораторен комплекс завърши проектът УНИТ-е (Университети за наука, информатика и технологии в е-обществото).

Ректорът на университета проф. Христо Бозов заяви, че четирите лаборатории за върхови постижения ще бъдат еталон за развитие и връзка между науката и практиката, защото това ще бъде не само академично понятие, а ще бъде център, който и ще се произвежда продукция, полезна за бизнеса.

Първата е лаборатория за създаването на прототипи, в която са налични лазерен гравир, 3D – фреза, заедно с климатизация и системи за вентилация. Учените показаха как гравирът изработи малки метални елементи, които могат да служат дори и за направата на сувенири. 

Лабораторията за прототипиране и верификация позволява насищане на печатни платки и електронни модули. То е от две части. В първата машина има множество фидери с различни размери. В тях автоматична „ръка“ поставя компонентите за платките с изключителна точност – под 50 микрона. Производителността на машината е около 10 000 компонента в час.

Втората част е конвейрна пещ с четири зони, където платките преминават през термична обработка. Лабораторията може да се ползва от бизнеса за прототипиране и производство на малки серии електронни и компютърни компоненти за устройства и машини. Има и техника, която позволава прецизен ремонт на платки.

По проекта е изградена още Станция за мониторинг на качеството на въздуха. Тя показва данните в реално време.

Най-интересна за посетителите беше лабораторията за интелигентни системи, която освен компютърната техника, разполага и с хуманоидни роботи NAO и Cruz. Cruz забавлява гостите с танци, но всъщност може да бъде и много полезен. Например в болниците, където може да помага с носенето на лекарства и с връзка на пациента с неговите близки по интернет. NAO показа изклютелна гъвкавост и може да разказва на туристи за световни забележителности.

В лабораторията е ситуиран и енцефалограф, който може да бъде полезен в медицината. А в бъдеще чрез него ще се управляват и роботите. Има и друг апарат, който ще се използва за диагностициране на рак на гърдата.

Научният ръководител проф. Симонов показа и суперкомпютъра на лабораториите. Той е с 64 хил. ядра и може да се нарече Суперкомпютъра на Югоизточна България. 

По проекта е извършена модернизация  на сградата на бившия Технически колеж, която включва  подмяна на дограма, саниране и обновяване на фасадата, пълен ремонт на общите и санитарните помещения, ремонт на четири лаборатории, съгласно съвременни изисквания, монтаж на система позволяваща използване от хора с увреждания, пълна подмяна на електроинсталацията и реализирана локална компютърна мрежа, в съответствие със съвременните изисквания.

До сградата е прекарана оптична свързаност, позволяваща връзка с университетската мрежа и независим достъп с пропускателна способност 10G.

Проектът УНИТе е с основна цел създаване на Център за върхови постижения в областта на информатиката и информационните и комуникационни технологии (ИКТ).

Партньори по проекта са Софийският университет „Св. Климент Охридски“, който е водещ партньор, и ще работи заедно с Технически университет – София, Русенски университет „Ангел Кънчев“, Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас и Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“.

Проектът е финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.


По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 1000 ученици се включиха във фестивал по утринна гимнастика в Ямбол

Близо 1000  ученици от цялата страна взеха участие в четвъртия Национален фестивал по утринна гимнастика в Ямбол. Десетки младежи се включиха и в инициативата „Спортувай с президента“. Повече от 50 ученически отбора от всички краища на страната се включиха турнира по утринна гимнастика. С всяка изминала година участниците стават все – повече, уточни..

публикувано на 19.05.25 в 15:00

Публиката избра фаворитите си в конкурса на Център „Алеф“ в Бургас

Международният литературен и филмов ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, организиран от Център „Алеф“, за четвърти пореден път ще отличи победител, избран чрез онлайн вот на публиката. Общо 4 979 читатели и зрители гласуваха в сайта на сдружението за най-добрите от 20 номинирани творби в категориите „Български..

публикувано на 19.05.25 в 11:30

Четирима млади бургазлии с отличие от международен конкурс в Турция

Адриана Ангелова, Муса Кадир, Сияна Васелич и Юлиян Калинчев от школата по изобразително изкуство към Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас с ръководител г-жа Трайкова спечелиха бронзови отличия от международен конкурс за детска рисунка, проведен в Турция. В надпреварата участваха 3750 деца от 27 държави, които изпратиха общо 4100..

публикувано на 19.05.25 в 11:00

Гимназията по компютърно обучение и иновации кандидатства да стане IB училище

Само за броени години старите изоставени сгради в края на Бургас, се превърнаха в модерен учебен кампус на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации. Тя е с оборудвани с последна техника класни стаи, широки спортни площадки, общежитие и най-вече учители и ученици, които заедно успяват да приложат всички съвременни методи на..

обновено на 19.05.25 в 10:37

Петя Петрова от днес не е началник на РУО Бургас

Петя Петрова напуска Регионалното управление на образованието в Бургас. От днес тя не е начело на образователната структура в морския град, потвърди самата тя в пост в профила си във фейсбук. Тя пое РУО преди три години след спечелен конкурс. Преди това бе зам. директор на Немската езикова гимназия в Бургас. Петрова ще работи в Института по образование..

публикувано на 19.05.25 в 08:35

ПГСАГ "Кольо Фичето" празнува 65 години от създаването си (СНИМКИ)

Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Кольо Фичето" отбелязва днес по един различен начин своята 65-годишнина. През целия ден в Експозиционен център "Флора" и в пространството около него, училището представя по атрактивен начин своите специалности. В програмата на събитието бяха включени дейности..

публикувано на 16.05.25 в 14:20

В Бургас започва Републиканската студентска олимпиада по програмиране

19 отбора от 10 университета ще се включат в 37-мата Републиканска студентска олимпиада по програмиране, която започва днес в Бургас. В надпреварата участват отбори от университети, където се изучава информатика и програмиране. Домакин е Свободния университет.  Олимпиадата е единствено национално състезание по програмиране за студенти. То е..

обновено на 16.05.25 в 11:10