Среща между земеделски производители, Националната агенция за приходите и финансовото министерство ще се проведе днес. Поводът е недоволството на браншови организации относно новата наредба за контрол върху стоките с висок фискален риск. В списъка са повечето видове храни, сред които месо, мляко, шоколад, плодове и зеленчуци, както и горива и масла. Мерките са предприети с цел спиране на опитите за източване на ДДС.
Наредбата гласи, че ако доставката на съответен продукт е над 5000 лева или повече от 500 кг и се извършва с автомобил над 3,5 тона, тя трябва задължително да бъде предварително заявена в агенцията за приходите. „През последните години секторът „Плодове и зеленчуци“ пострада сериозно от нелоялни търговски практики, най-вече незаконен внос, затова от такава наредба имаше нужда“, каза Цветан Цеков от Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“. Той посочи:
„За такава нерегламентирана продукция е трябвало строг контрол. Дори в много от случаите тя не е произведена по стандартите на Европейския съюз и не подлежи на какъвто и да е санитарен контрол. Понякога даже е и опасна за здравето на потребителите. Веднъж за винаги трябваше да бъдат преустановени тези практики и тази наредба е част от това да бъде обхваната цялата агрохранителна верига, за да бъде ясно всяка една продукция на пазара с какъв произход е и с какво качество е. И да се знае дали е платено нужното ДДС.“
Според Цветан Цеков такава наредба трябва да има:
„Има наистина някакви неприложими точки и алинеи, които не са съобразени с естеството на нашия сектор. Да могат да бъдат премахнати или преработени, тъй като има много подробности, които в НАП не са се съобразили. Там не познават спецификите на производството и на придвижването на продукцията. Тази среща ще е за изчистване на такъв тип проблеми.“
Цеков е категоричен, че продукцията няма да се оскъпи при производителите, които разполагат с административен капацитет:
„На нас ни отнема няколко минути, за да попълним документите и да ги пратим на НАП. Има повече ангажименти за хората, които са в счетоводството, но това няма да се отрази на цените.“
Това, обаче, не се касае за малките производители:
„Някои от тях нямат електронен подпис, а други, дори, компютри. При тях ситуацията е различна и вероятно ще се отрази на продукцията.“
Повече чуйте в звуковия файл:
С тържествена програма Бургас отбеляза 140 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. С военен ритуал на представителни части на Гарнизон Бургас бе издигнат националния флаг пред сградата на общината. Венци и цветя в памет на загиналите в борбата за Съединението на Княжество България с Източна Румелия бяха положени пред..
С трибагреник, дълъг 140 метра, Сливен отбеляза 140 години от Съединението на България. Тържественото шествие се проведе снощи и премина по основно булеварди и улици и завърши пред паметника на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци, където бяха поднесени венци и цветя в знак на признателност към делото на Съединението. Националното..
С тържествена церемония и благодарствен молебен в Ямбол ще отбележат 140 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. В ритуала ще вземат участие представителни военни части от Ямболския гарнизон. Празникът на Съединението ще започне с изпълнение на патриотични възрожденски песни на Ямболския духов оркестър на..
България отбелязва 140 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. По този повод Община Бургас организира празнична програма, с която ще отдадем почит на историческите личности и събития, допринесли за националното обединение. Честванията в празничния ден ще започнат от 10:30 часа на площад „Атанас Сиреков“ с ритуал по издигане..
Пристанище Бургас ще бъде домакин на съвместното учение „Аспарух 2025“, насочено към действия при морски аварийно-спасителни операции. Сценарият ще се разиграе на 9 септември от 9:00 ч. на 7-мо корабно място. Ще бъдат проиграни сценарии за спасяване на бедстващи хора в открито море и овладяване на последствията от морски инцидент. Учението се..
Нестинарската общност в село Българи организира благотворителна маса в подкрепа на 9-годишния Стефан Златаров, който се лекува, за да проходи. Тя ще е част от фестивала на носията, който се организира от фондация "Зарина" и ще се проведе на площада в Царево на 7 септември. Детето пострада в автомобилна катастрофа през ноември 2022 г. То е с..
В Царево се проведе 25-ото редовно заседание на Общинския съвет. На него бяха обсъдени и приети няколко ключови решения. Сред тях е благоустрояването и модернизацията на пристанище „Мичурин“ в града. Подкрепа получи и училището в Ахтопол, което ще бъде подпомогнато за оборудването на модерни STEM кабинети. Общинските съветници одобриха още..
Кабинет по репродуктивно здраве ще заработи от днес в Медицински център – Царево. В него ще се предлагат безплатни прегледи и консултации за двойки с..
Нестинарската общност в село Българи организира благотворителна маса в подкрепа на 9-годишния Стефан Златаров, който се лекува, за да проходи. Тя ще е..
Пристанище Бургас ще бъде домакин на съвместното учение „Аспарух 2025“, насочено към действия при морски аварийно-спасителни операции. Сценарият ще се..