Пътниците, обслужвани на бургаското летище са предимно от държави, част от Шенгенското пространство, а това е около 70% от всички, които са преминали през аеропорта. Това обясни за БНР Бургас изпълнителният му директор Георги Чипилски. След като отпадне паспортно-визовия контрол от 31 март, ще намалее времето на проверките, което ще бъде в полза на всички пътници.
„Потвърждавам, че Летище Бургас има готовност да обслужва пътниците от 31 март в режим на България в шенгенско пространство. Ние сме взели мерки много по-рано, не е някаква дейност, която току-що сме стартирали във връзка с решението, което беше взето.
Основната инфраструктура, която осигурява обслужването на пътници в Шенген, това е пътническият терминал, който още при проектирането беше структуриран, така че да може да се разделят потоците от хора и може веднага да започне да обслужва шенгенски пътници и други такива.
Така, че от 2013 година тази инфраструктура беше налична с малки дейности, които подобрихме.
Също работихме и по друга инфраструктура. Стартирахме проект с много голяма инвестиция и мога да потвърдя, че всичките съоръжения и сгради, които ще бъдат използвани за обслужване на пътниците, са приведени в режим, който съответства на шенгенския кодекс. Работихме много с голямо взаимодействие с колегите от гранична полиция във връзка с уточняване на процедури и съответно начина на работа.
Това, което мога да кажа като най-голямо предимство за пътниците е, че отпада паспортно-визовият контрол за пътници, идващи от шенгенско пространство, както и за пътниците в обратна посока, което автоматично намалява времето на техните проверки и съответно стреса, който ще изживяват при тези проверки за паспортно-визов контрол отпада.
Разбира се ние сме планирали и други проекти, които ще създадат още по-голяма гъвкавост в обслужването на пътници, така че подготвяме се и за обслужване на пътниците и в условия на увеличен трафик.
Новите проекти, които сме планирали са свързани с нови съоръжения. В Терминал 2 ще има преустройство в някои части, както и на преустройство, което направихме в Терминал 1 на Летище Бургас, което ще създаде повече пространство за обслужването всички пътници, без значение дали са от страна в Шенген или не.“, допълни Георги Чипилски.
Още информация ще чуете в звуковия файл.
Около 50 % от бюджета на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021–2027 г. ще бъде договорен до края на 2025 г. Това стана ясно по време на среща на заместник-министъра на земеделието и храните Стефан Бурджев с представители на сектора в Бургас. Общият бюджет възлиза на над 237 млн. лв., като вече са сключени 84 договора на стойност..
Комисията по туризъм в Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за туризма, които предвиждат създаването на Туристически гаранционен фонд за защита на потребителите на пакетни туристически услуги. Фондът, чието учредяване се бави от години, ще осигурява финансова защита при несъстоятелност на туроператори. Министърът на туризма..
С високи изкупни цени, но ограничени количества започна гроздоберът в община Стралджа. Голяма част от лозовите масиви бяха засегнати от ниските пролетни температури и сланите, пожари унищожиха над 2000 декара лозя през лятото. Втора изключително трудна година за лозарите от региона, тъй като климатичните аномалии продължават, а пожарите унищожават..
Държавен фонд „Земеделие“ отваря допълнителен прием по схемите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“, съобщават от ведомството. В периода 9 септември – 11 септември 2025 г. могат да се подават заявления за одобрение на заявители по училищните схеми за доставка на плодове, зеленчуци, мляко и млечни продукти през настоящата учебна година 2025/2026 г. Целта е..
НАП стартира информационна кампания спрямо физически лица, за които има данни, че през 2024 година са получили доходи от хонорари, земеделски субсидии, суми от наложени платежи от продажби в Интернет, наеми и др., но са пропуснали да ги декларират. Над 27 000 лица ще получат писма, имейли или обаждане по телефона, като гражданите трябва да обявят..
Успешен туристически сезон отчитат в община Царево. Курортните места в района се утвърждават като дестинация за висок и среден клас туристи , каза кметът Марин Киров. Традиционно те са предпочитани от летовници от България, както и от гости от Полша, Чехия, Германия, за първи път и от Дания. Киров коментира:„ Успешен сезон в продажбата на..
Разлика от 20 до 70% между цена на едро и дребно на основни хранителни стоки е установило наблюдение на КНСБ . Това обяви президентът на синдиката Пламен Димитров. От структурата потвърдиха, че стоят твърдо зад увеличението на минималната работна заплата на 1213 лева от 1 януари. Експертите са категорични, че няма връзка между повишението на..
Комисията по туризъм в Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за туризма, които предвиждат създаването на Туристически гаранционен фонд..
Около 50 % от бюджета на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021–2027 г. ще бъде договорен до края на 2025 г. Това стана ясно по време на..