Глобално изследване показва, че музика се слуша повече от когато и да било и че има тревожност сред хората по отношение на използването на изкуствен интелект при създаване на музика. Изследването на IFPI със заглавие Връзката ни с музиката обхваща 2023-та година. Резултатите са въз основа на отговорите на над 43 хиляди души в 26 страни като България не е сред тези страни, но пък са включени респонденти от Азия, Австралия, Великобритания, Германия, Франция, Латинска Америка, Близкия Изток, Африка и САЩ.
На седмица слушането на музика е средно 20.7 часа, което е скок от 2022-ра, когато е било 20.1 часа. Покачването според авторите на проучването е еквивалентно на 13 триминутни песни на седмица.
Според данните средно хората използват над седем различни начина за общуване с музика. Конкретно във възрастовата група 16-24 четирите най-популярни начини за това са:
Музиката е саундтрак за най-различни занимания - в колата, напът към работа или училище, при релакс, вършене на домакинска работа и т.н. В доклада на IFPI се отбелязва и значението на песните за нашето благосъстояние. 71% казват, че музиката е важна за психичното им здраве, докато 78% посочват, че музиката им помага за релакс и справяне със стрес.
Посочено е и значението на местните жанрове като главният изпълнителен директор на IFPI Франсес Моор казва, че се забелязва “нарастващ ентусиазъм сред феновете за жанрове и артисти от родните им страни както и гордост и подкрепа, когато техните ‘местни’ жанрове пораждат интерес от съвременната стрийминг генерация.” В тази връзка няма как да не отбележим нарастващата световна популярност на родени в Нигерия стилове, британския грайм и някои латино жанрове.
Допитаните са наясно със съществуването на изкуствен интелект като 79% казват, че човешката креативност трябва да се уважава при създаването на музика. 76% смятат, че музиката на артист или техния глас не трябва да се използват без разрешение. Данните по въпроса за изкуственият интелект не са изненадващи, но са важна илюстрация в момент, в който законодатели обмислят как да отвърнат на бързо развиващите се технологии.
Billboard отбелязва, че в Съединените Щати например двупартийна група от сенатори представиха предложението NO FAKES Act, чиято цел е да предотврати създаването на дигитални реплики на образа, гласа и визуалното подобие на артисти без тяхно разрешение.
Не пропускайте двучасовото предаване Мюзик Пойнт за хитовете на Америка и Великобритания с водещ Младен Петков в неделя от 19 по БНР Бургас.
Кирил Маричков е починал в село Селановци. Той и "Фондацията" е трябвало да имат концерт тази вечер. Музикантът е паднал и си е ударил главата. Певецът е починал в линейката, повикана на мястото на инцидента. На 30 октомври Кирил Маричков трябваше да навърши 80 години. Той бе от изпълнителите с ясно изразена обществена и активна позиция. В началото..
Специален музикален рецитал на "Бургас и морето за млади изпълнители" ще изнесе италианската поп звезда Давиде Локатели на 27 юли от 19:00 часа в Културен дом НХК. Той ще бъде част от журито на конкурса за млади музикални дарования, съобщават от общината. Пианист, композитор и музикант, музикалното пътуването на Давиде започва под ръководството на..
Общо десет са групите на фестивала за екстремен хевиметъл Sea Of Black, който започва този следобед в Летния театър на Бургас. Хедлайнери в юбилейното десето издание са Heretic от Нидерландия и Spider Kickers от Гърция. Останалите осем банди са от цялата страна, а на сцената ще се качи и бургаската гордост The Revenge Project. Метъл..
Песента „Рокендрол стар“ ще представи група „Фанданго“ на 30 юли в Летния театър по време на конкурса „Бургас и морето“. Четиримата този път ще бъдат с пети човек на сцената, а са заложили на мелодично рок парче, което да хареса на широк кръг меломани, каза за БНР-Бургас фронтменът Христо Стефанов. Той смята, че след като такива..
Еделина Кънева и Орлин Горанов ще пеят в „Приказка за двама“ на 14 юни в Летния театър в Бургас. Спектакълът започва в 20.30 часа. Той е втори от програмата на Бургаските музикални празници „Емил Чакъров“. Деян Павлов ще дирижира успешната сценична двойка и оркестъра на Бургаската опера. Публиката ще чуе арии и дуети от мюзикълите..
Бурни аплодисменти събраха деца от Словакия по време на своя концерт на открита сцена „Охлюва“. Те изпяха химна на българското училище „Христо Ботев“ в Братислава, написан от Стефан Диомов, както и много български песни. В концерта участваха още ученици от фолклорния ансамбъл „Радост“, солистка на хор „Трепетлика“, гайдар от оркестъра и..
Държавна опера – Бургас е подготвила два концерта по повод националния празник на Република България Трети март. Първото събитие е Тържественият симфоничен концерт, на който ще прозвучат произведения от Лудвиг ван Бетовен, П. И. Чайковски, В. А. Моцарт, Георг Фридрих Хендел, Джузепе Верди и Веселин Стоянов, под палката на маестро Йордан Дафов, който..