Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На днешното заседание на общинския съвет:

Дебати по план-сметката за битовите отпадъци и продажбата на терен в община Царево

Снимка: Фейсбук, Община Царево



План-сметката за приходите и разходите за битови отпадъци, както и продажбата на общински терен в близост до новия Медицински център в града предизвикаха дебати на днешната сесия на Общинския съвет в Царево. 

Разходите за дейностите по чистотата се повишават с около един милион лева. Въпреки това такса смет няма да се повишава, стана ясно на заседанието. 

План-сметката за тази година предвижда постъпления за около 4, 260 млн лева. За сравнение миналата година те са били около 3, 3 милиона.  

Даниел Скулиев от ПП-ДБ попита как ще се съберат тези суми: „Имотите ли са станали повече – навярно не е така. Или може би миналата година умишлено, да не би заради това, че е изборна година, да не са събирани от някои и тази година да се очакват някакви допълнителни пари“

Изтъкнато от опозицията бе и несъответствие в сумите, което от администрацията отчетоха като техническа грешка. По-високите разходи се дължат на увеличените работни заплати и поскъпналото гориво за транспортиране до депото в Равадиново. Въпреки това такса смет няма да се вдига тази година, подчерта още веднъж кметът Марин Киров.

„По закон, ако искахме да ги увеличим през тази година имахме срок миналата година, в който можехме да го направим. Не сме го направили – по различни причини, включително и такива свързани със сегашната икономическа ситуация, не е удачно да се увеличават  размерите на такси битови отпадъци и за придобиване на имоти“

Киров обаче посочи, че местните данъци не могат да се държат изкуствено ниски, ако разходите се покачват.

Опозицията в местният парламент се обяви и срещу продажбата на общински терен в района на бившата автогара, където се изгражда Медицинският център. От опозицията посочиха, че така здравното заведение ще остане без подход. Предложи се теренът изобщо да не се продава, а да остане за паркинг.

Кметът Марин Киров подчерта, че с темата се спекулира и обясни:

„Има проект за вход от улица „Милин камък“ и „Михаил Герджиков“  за пътна връзка. На второ място - има предвиден паркинг за 70 автомобила пред Медицинския център“ 

В крайна сметка, въпреки дебатите, и план-сметката за такса смет, и продажбата на общинския терен бяха гласувани. 

Повече чуйте в звуковия файл: 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
УМБАЛ Бургас

Д-р Светослав Тодоров: Остава тежко състоянието на блъснатите майка и син от АТВ в Слънчев бряг (ОБНОВЕНА)

Критично остава и днес състоянието на пострадалите 35-годишна жена от Пловдив и 4-годишното ѝ момченце. Те са в отделението по анестезиология и интензивно лечение, с опасност за живота. Борбата на лекарите за техните здраве и живот продължава. Това съобщи за общественото радио заместник-директорът на УМБАЛ - Бургас д-р Светослав Тодоров.  Изписан е..

обновено на 21.08.25 в 17:34
Лияна Панделиева

Лияна Панделиева: Асоциации и клубове да контролират сигурността при рискови туристически атракции

Стига институционално следене, това е български безумен патент. Всяка институция, натоварена със следене на нещо, обримчва с толкова много безумни изисквания на дейността, че я прави неизпълнима и в същото време простите протоколи не се изпълняват, следят се само на хартия, защото е невъзможно да се следи, препоръча журналистът Лияна..

публикувано на 21.08.25 в 17:30

10-годишният Никола от Бургас се нуждае от 87 000 долара за операция в САЩ

10-годишният Никола Димов от Бургас се нуждае от нова операция в САЩ, за да продължи да се движи свободно. Той е роден с дефицит на бедрена кост тип А1 по класификацията на Пейли – състояние, при което едното краче е по-късо от другото. През 2018 и 2020 година в болница „St. Mary“ във Флорида бяха извършени две операции по удължаване на крака,..

публикувано на 21.08.25 в 15:30

Предстои 11-то издание на Скейт фестивала в Бургас

Предстои 11-то издание на Скейт фестивала в Бургас. В събота в района на Съдебната палата ще има състезателна част, а след това ще бъде открита изложба с тематични фотографии в Конгресния център. Един от организаторите Ивайло Найденов, управител на Скейтборд клуб Бургас, каза че тази година форма е по-различен. " Състезанията няма да само на..

публикувано на 21.08.25 в 12:20

В Бургас ще се проведе благотворителен концерт в помощ 17-годишната Таня

Благотворителен концерт под надслов „Да помогнем на Тани“ предстои в Летния театър в Бургас. Събитието ще е в подкрепа на 17-годишната Таня Сурчева, която вече девет години се бори с рядък злокачествен мозъчен тумор. Необходима е нова операция, за която са нужни 35 хиляди евро. Концертът ще обедини музика, танц и човечност,..

публикувано на 21.08.25 в 11:00

Край с режима и безводието в Стралджа

Край с режима и безводието в община Стралджа. След години на воден режим в редица населени места от общината, където се разчита предимно на местни водоизточници, това лято проблемът е решен, каза кмета Атанас Киров. "Направихме сондажи, след което изследвахме водата дали може да се използва за питейни нужди и дали има нужния дебит...

обновено на 21.08.25 в 10:13

Земеделците в Болярово ще получат компенсации след пожарите

Община Болярово прави всичко възможно да осигури подкрепа за земеделските стопани, които пострадаха тежко от летните пожари.  „Работим за това хората, понесли щети, да получат компенсации. Това е справедливо, защото много от тях загубиха продукцията си, дори фуража за животните“, заяви зам.-кметът на общината Нина Терзиева. Една от тежките ситуации бе..

публикувано на 21.08.25 в 10:00