През зимните месеци Слънчев бряг се превръща в призрачен курорт. Това коментира архитектът Йорданка Георгиева. Тя уточни, че причините за това са комплексни – архитектурната визия на сградите, концепцията и заетостта. Зимните ни курорти са в много по-добра позиция, посочва Георгиева:
„Слънчев бряг сега е един ghost town /призрачен град/. Има един голям проблем – защо нашите ресторанти, СПА центрове и супермаркети не работят зимно време по курортите?! Имам клиенти, които си продават там апартаментите и се местят на други места, например в Бургас, защото казват, че дори хранителните магазини не работят.“
Тя даде пример с други държави:
„Погледнете Обединените арабски емирства или пък Швеция. Или пък страни, където зимите са много по-тежки. Как такива държави могат да развиват туризъм, но не и ние. Ние сме целунати от Господ, защото сме на второ място след Исландия по лечебни минерални води. Ние защо не развиваме балнео туризма? Ние създаваме места за рекреация. Тук в момента се изграждат по-скоро едни соц общежития. Да не говорим за архитектурата, за масирането, което никакво го няма. Няма нито отстояние между сградите, нито зеленина, въздух…“
Преди години, когато е замислян Слънчев бряг като курорт, е бил много по-правилен като концепция, коментира архитект Георгиева. Тя посочи, че ще са нужни 30 години за създаване на нова концепция за Слънчев бряг:
„Нужна е коренна промяна и в инфраструктура и в нормативите за строеж.“
Чуйте повече в звуковия файл:
През 2025 г. 22 български плажа и 1 яхтено пристанище покриват стриктните изисквания на международната програма „Син флаг“. Това стана ясно на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с председателя на Българско движение „Син флаг“ Станимир Георгиев, който представи различните национални програми на организацията в сферата на екологичното..
През февруари в област Бургас са работили 77 места за настаняване с общо над 6300 легла. Въпреки че леглата са с близо 5% повече в сравнение с година по-рано, броят на туристите и нощувките намалява. Пренощувалите са били около 16 700 души, което е спад от 4,2% спрямо февруари 2024 г. Повечето гости – 14 400 – са българи, но техният брой също е..
Министерството на енергетиката подписа договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок "Хан Тервел", намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море. Компанията, която започва да проучва е дъщерна на "Шел", а блокът е съседен на "Хан Аспарух", който също активно се проучва за залежи на природен газ...
Консултативният съвет по въпросите за туризма към Община Поморие се събира днес за среща с бранша преди туристическия сезон. На срещата от 15 часа в Градската художествена галерия ще бъдат обсъдени основните проблеми и предизвикателства пред Лято 2025. Ще бъде представен и анализ на последния туристически сезон. Данните показват, че макар като цяло..
Главната инспекция по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. За първите три месеца на годината те са 533 при 379 за същия период на предходната. Ръст има и при нарушенията по заплащането на извънредния труд. За първото тримесечие на годината ГИТ е установила над 5300 нередности при заплащането на..
От 15 април влиза в сила забрана за улов на калкан в Черно море, информират от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултура“. Тя ще е в сила до 15 юни включително. Забранява се също всякаква риболовна дейност, в това число трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба. Агенцията обръща внимание към дънните хрилни..
В Международния ден на авиацията и космонавтиката жители на Бургас, както и представители на бизнеса и туристическия бранш, ще протестират срещу фирмата-концесионер на бургаското летище. Те настояват за целогодишни редовни пътнически полети, а не както сега само през туристическия сезон. Протестът ще се проведе пред Областната управа в града...