Над четиридесет книги на автори от Сливен и региона, издадени през 2023г., ще бъдат представени утре, от 17 часа в Регионална библиотека „Сава Доброплодни”, в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон.
Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от сливенската регионална библиотека вече повече от тридесет години като целта на превърналото се в традиция литературно събитие е да се отбележат като литературен факт издадените през изминалата година книги, да се акцентира върху творческите постижения на представените автори и новото и различното, което те предлагат на своите читатели, да се анализират тенденциите в книгоиздаването в региона и не на последно място да се провокира интереса на читателите към новоиздадените книги
В раздел „Поезия” ще бъдат представени 9 книги с поезия, между които новите поетични книги на вече утвърдените поети Кети Бозукова, Катрин Федина и Бисер Бойчев, както и стихосбирки на Добри Недев, Росен Славилов и Славчо Чанев.
Сред 12 книги включени в раздел „Проза” са издаденият през 2023г. дебютен роман на Зорница Пачинова „Вестоносец от бъдещето“ и романите „Танго с непознат“ на Анна Малешкова и „Въжетата на Орион“ на Росица Добрева, автобиографичният роман в три части на основателя и дългогодишен председател на Съюза на учените в Сливен доц. Цанко Узунов, както и сборниците с разкази „Животът е тълковен речник“ на Веселина Седларска и „Корени“ на Янко Янков. Литературен факт е и преиздаденият роман „Тътени“, Кн. 1 от трилогията на Цончо Родев. Ще бъдат представени и есеистичната книга „За неизбежната случайност“ на Иван Ланджев, както и кн.5.на сборника „Ичера – Завинаги в сърцето“.
Три нови детски книги със стихове на сливенски автори са издадени през миналата година и са включени в прегледа – „6 приказки в рими“ и „Целувки от мама и нищо ти няма“ на Петя Александрова, и „Сто приятели на двора чакат сутрин баба Дора“ на Анна Малешкова.
През 2023г. е най-голям броят на издадените книги от раздел ”Отраслова литература”. Те включват монографични изследвания за историята, бита и традициите на Сливенския край, родови изследвания, биографии, сборници с доклади от научни форуми, литературоведски и изкуствоведски изследвания, спомени, библиографски издания, каталози на изложби, албуми между които: две книги от Дора Куршумова свързани с проучване на бита на традиционни занаяти и ястия от Сливен и региона; монографията „Сливенски музикални дейци“ на акад. Методий Григоров издадена посмъртно; уникалното изследване на Ана Малешкова и Николай Куртев „Змейовете – митология и реалност“; сборника с научни статии издание на РИМ–Сливен „Будителският XIX век на българите“, посветен на 200-години от рождението на Добри Чинтулов; изследването „Дарителството в Сливенския край“; проучването „Летопис на с. Жельо войвода“ от Неделчо Митърков; албума „История на ромската култура в Сливен“ под съставителството на Стела Костова и др.
В представянето са включени и няколко издания на Регионална библиотека „Сава Доброплодни”. Те са реализирани в рамките на XXV юбилеен Национален фестивал на детската книга - Сливен, 2023: Сборник с доклади от кръгла маса с международно участие „Феноменът Национален фестивал на детската книга – уникално креативно пространство за деца и творци”; Сборник с наградени творби от Национален литературен конкурс „От другата страна на вълшебното огледало”; каталог „Невена Ангелова- изложба илюстрации“, както и уникалния сборник с разкази „Искааам!:Истории на пораснали деца“ на писателите носители на Националната награда „Константин Константинов“ в категории „за цялостен принос“ и „автор“ /2004 – 2022/, с илюстрации от носителите на наградата в категория „илюстратор“.
Продукцията на сливенските автори по традиция ще бъде представена от поета Тенко Тенев, който е и председател на Дружеството на писателите в Ямбол /за раздел „поезия”/ и от литературния критик Димитър Бечев - директор на Регионална библиотека „Г.С.Раковски” - Ямбол /за раздел „проза”/.
Специален гост на вечерта ще бъде писателят Любомир Котев, който ще представи „другият“ прочит на романа „Тътени“, първа част от трилогията на Цончо Родев, преиздаден през миналата година, повече от 40г. след първото издание.
Журналистката Нели Димитрова ще бъде водещ на събитието.
Бургас направи първа стъпка към подготовката на кандидатурата си „Европейска столица на културата 2032“. Учредява се фондация, която да се ангажира със стратегията и подготовката за процедурата. Създаването й бе одобрено от общинския съвет днес. Кампанията на Министерството на културата за избор на българския представител започва официално..
В очакване на 23-то издание на “София филм фест на брега”, през март, научаваме в аванс, че едно от любопитните заглавия на форума ще е българското предложение за „Оскар“ – филмът „Триумф“. Върху него ще работят тази година и участниците в седмото издание на Киноклас Бургас. Платформата за обучение се превърна в неизменна част от фестивала, а..
Близо 40 творби са изпратени до момента за участие в националния конкурс „Любовта е извор“. Той е посветен на писателя Стоян Русев /Дядо Благо/, който е роден в Малкотърновско. Това е четвъртото издание на литературната надпревара, която се организира по инициатива на Димитър Кукузелов и се осъществява с помощта на читалище "Фар 1946" – Бургас и..
Държавна опера Варна гостува на бургаска сцена с о перата-мюзикъл "Калас и Онасис" от Христос Папагеоргиу. Спектакълът пресъздава живота на Мария Калас и Аристотел Онасис - две звезди с огромна слава и изпепеляващи съдби, чийто фатален сблъсък за пръв път се представя на световната музикална сцена. Операта-мюзикъл проследява с пристрастие, с..
Аrtistic youth fest ще има второ издание в Бургас. Благодарение на ентусиазма на Георги Димитров, Деница Дойчева, Туана Шахин и Ивана Фенерска млади хора на възраст от 12 до 25 години ще имат възможност да разкрият таланта си пред връстници. "Флората" ще събере даровити бургазлии, които ще се изявят в различни категории- творческо писане,..
Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е днес от 11:00ч. в зала 2 на Експо център Флора. Писателката ще представи новата книга "Две трудни цветя и един фейояд". „Фейоядът – яде ли феи, не яде ли…няма да издавам.“, каза авторката за БНР Бургас. Читателите ще научат повече за..
Две нови книги от поредицата „Пътешествията на един художник“ представя в Бургас маринистът Светозар Арнаудов – Зари. Авторът събира в тях кратки разкази от плаванията си през последните две лета с малката си платноходна яхта, наречена "Ла Ола" (от испански, "Вълната"). С нея той обикаля из Българското Черноморие, Егейско и Йонийско море. А..
Близо 40 творби са изпратени до момента за участие в националния конкурс „Любовта е извор“. Той е посветен на писателя Стоян Русев /Дядо Благо/,..
Бургас направи първа стъпка към подготовката на кандидатурата си „Европейска столица на културата 2032“. Учредява се фондация, която да се ангажира..
В очакване на 23-то издание на “София филм фест на брега”, през март, научаваме в аванс, че едно от любопитните заглавия на форума ще е българското..