Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НИМХ: На юг все повече ще се усеща недостиг на вода, климатът е сух

Снимка: pixabay

В края на миналата година Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) публикува книга, която описва как се е променил климатът в България през последното столетие и как се очаква да се промени до края на века, съобщиха от „Коалиция за климата – Балгария“, които са обобщили данните в книгата.

Ето какви са някои от изводите на учените от НИМХ:

ЗАТОПЛЯНЕ

В България нарастват средните температури, по-съществено в Северна България, Софийско и Рила. Средният ръст на температурата за България при реалистичния сценарий се очаква да нарасне с 3-4ºC, а при песимистичния – с 5-6ºC.

РЪСТ НА ГОРЕЩИТЕ ВЪЛНИ

Нараства честотата и интензитетът на горещите вълни у нас. Това са периоди със задържане на температурата над определени градуси, различни за всяка страна. За България това са поне 6 последователни дни с температура над 32 градуса, 5 последователни дни с температури над 34 градуса, 4 последователни дни над 36 градуса и така нататък.

ЗАСУШАВАНЕ

Климатът у нас е станал по-сух. Най-засегната от суша е Североизточна България, и особено житницата на страната – Добруджа. Уязвими на суша са също поречието на Дунав и централните северни райони – до Предбалкана. В Южна България са уязвими отделни места по долините на Струма и Места. На юг все по-често ще се усеща недостиг на вода и в Горнотракийската низина, както и в някои райони в областите Ямбол и Бургас.

ПРОМЯНА ВЪВ ВАЛЕЖНИЯ РЕЖИМ

Очакваното намаление на годишния валеж е от -5 до -25% при реалистичния и от -10 до -30% при песимистичния сценарий. Липсата на валежи във високите части на планините означава намаляване на снежната покривка, на която разчитаме на пролет да напълни реките ни.  

ЗАЧЕСТЯВАНЕ НА ЕКСТРЕМНИТЕ ВАЛЕЖИ

Нараства приносът на потенциално опасните валежи към годишния валеж, докато приносът на слабите и умерените намалява. Годишният брой на дните с екстремни валежи нараства три пъти по-бързо в Източна България, отколкото в останалата част на страната.

Устойчиво най-рисковите за наводнения региони са Северозападна и Централна Северна България. В периода 2021 - 2050 г. това са реките западно от р. Огоста, горното течение на р. Огоста, средното и долното течение на р. Искър, средното и долното течение на реките Вит и Осъм, горното и долното течение на реките Струма, Места, Марица и Арда.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Владимир Крумов обсъди приоритетите на областта с кметове и депутати

Работна среща, която събра кметове и народни представители от бургаски избирателен район, инициира новият областен управител Владимир Крумов.   В рамките на срещата са обсъдени приоритетни за Бургаска област теми. Областният управител е поискал съдействие от народните представители за подобряване на транспортната свързаност, изграждането на..

обновено на 12.05.25 в 21:54
Протест на служители в обществените медии, София, 20 март 2025 г.

Работещите в БНР, БНТ и БТА излизат на национален протест на 15 май

Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат на национален протест на 15 май. Те ще блокират кръстовището пред Софийския университет "Свети Климент Охридски", ще има и акции в други градове на страната.  Искането е за минимално увеличение на заплатите с 15 процента, като за целта..

публикувано на 12.05.25 в 12:30

Абитуриенти от ППМГ Бургас с благотворителен концерт "ПО желание"

Абитуриентите от ППМГ "Акад. Н. Обрешков" в Бургас са избрали да отбележат завършването си по един нетрадиционен начин – с "Концерт ПО желание" в Летния театър. Със събраните средства от него те избират да подпомогнат дейността на Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас. Концертът ще се състои днес от 19:00 ч., като в него ще участват..

публикувано на 12.05.25 в 12:09

Протест на медсестри, акушерки и лаборанти в Международния ден на сестринството

В Международния ден на сестринството медицински сестри, акушерки, лаборанти, лекарски асистенти излизат на протест пред здравното министерство. Те ще поискат драстично увеличение на заплатите и приемане на стандарт за качествена грижа за пациентите. Минималната заплата за медсестри, акушерки, лаборанти и лекарски асистенти да бъде 150 процента от..

публикувано на 12.05.25 в 11:00

Над една пета от българите са бедни, сочи анализ

Бедните в България нарастват до 21,7% от населението, а основните характеристики на бедността са безработицата, ниското образование, по-високият брой на децата в домакинството, по-напредналата възраст, етносът. Това пише в свой анализ Зорница Славова от Института за пазарна икономика, който базира върху данни на Националния..

публикувано на 12.05.25 в 10:05

Къде има ВиК аварии:

В община Камено заради аварии ще се работи на две места.  Водоем Вратица , където ще се извършва р емонт на ПЕВП (полиетиленови тръби с висока плътност, ф 125. Дейностите  се извършват от 08:30 до 15:30 часа. Също в община Камено  с. ПС Тръстиково, ще има ремонтни дейности за времето от   08:30 до 14:30 часа. В община Средец, в село  Голямо..

публикувано на 12.05.25 в 08:57

До края на годината трябва да е подменен водопроводът на Полски извор

В средата на март започна реконструкцията  на водопроводната мрежа в каменското село Полски извор. Това е един от големите проекти, които изпълнява местната администрация на Община Камено. Ремонтът е чакан от години от хората. Част от улиците са разкопани, големи изкопи се появиха до домовете на местните жители. Проектът е за над 4..

публикувано на 12.05.25 в 08:30