Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Читалище "Георги Попаянов" в Малко Търново - 110 години съхранява българския дух и традиции

Културно - просветната организация е създадена на 2 февруари 1914 година



Народно читалище „Георги Попаянов“ в Малко Търново днес отбелязва 110 години от създаването си. Той е основният културен център на общината.

Като културно-просветна организация със свое ръководство и устав читалището е създадено на 2 февруари 1914 г, но идеята за създаването му възниква по-рано, разказа секретарят му Милена Дренчева:

„Още през 1871 г. родолюбиви и просветни учители и ученици от Одринската и Солунската гимназия са решили да създадат тази организация. През 1894 г. е първата библиотека, която е училищна и тя става основа на читалищната. По това време в града все още няма местна интелигенция – чиновническите служби са заети от чужденци, които не се интересуват достатъчно от културните нужди на гражданството. Първоначално членският състав е от 40 – 60 души. Ръководството на читалището веднага го абонира с вестници и списания. То бързо става център на цялостния обществено-културен живот на града – всички събрания, годишнини, концерти, забави, театрални пиеси и др., се провеждат в него."

Сред основателите на читалището са Димо Янков, Стоян Николов, Георги поп Добрев, Иван Воденичаров, Манол Ралев, Георги Карпузов, Илия Шентев, Стойко Станимиров, Манол Ралев, Тодорка Янкова, Милка Стойчева, Станка Берберова Дякова, Ана Минкова, Рада Бояджиева и други – все будни и отзивчиви граждани.


Архивите сочат, че на 19 декември 1914 г. читалището в Малко Търново организира първата литературно-музикална програма. За по-добра организация на самодейността се избира увеселителна комисия.

В читалище „Георги Попаянов“ са предвидили множество инициативи с които да бъде отбелязвана годишнината през цялата година. Началото бе поставено днес със събитие посветено на 160 години от рождението на писателя Стоян Русев, Дядо Благо. Предвидена е телевизионна изява на фолклорен състав „Филек“ , с изложба в Малко Тръново ще гостува националния музей „Земята и хората“, на фестивала на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“ ще бъде представена книга за историята на читалището и др.  

повече може да чуете в звуковия файл:  

повече за дейността на читалището може да видите в презентацията:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Царево отново е столица на творческите занаяти

Царево отново ще се превърне в сцена на творчество, красота и споделена енергия! От 12 до 22 август 2025 г. крайбрежният град ще бъде домакин на дългоочакваното издание на Фестивала на творческите занаяти и изкуството, който тази година ще се проведе под вдъхновяващия надслов "Сътворение". За десета поредна година Фестивалът ще събере десетки..

публикувано на 12.08.25 в 12:30

Премиера на „Българска работа“ на Стефан Минчев в Бургас

Премиерата на сборника с разкази „Българска работа. Съгласуване на времената“ от Стефан Минчев ще се състои на 15 август от 18:00 ч. на откритата сцена до Експоцентър „Флора“ в Бургас. Книгата е издание на издателска къща „Знаци“. Авторът е експерт по връзки с обществеността (PR) и журналист. Сборникът включва 42 разказа – препратка към числото от..

публикувано на 12.08.25 в 11:30

Несебър празнува с един от вокалистите на Gipsy Кings

Един от вокалистите на Gipsy Кings Чико Кастийо идва с групата си Chico & The Gypsies в Несебър за празника на града 15 август.Концертът им е от 22 часа на сцената на Крепостните стени. Празникът започва още предходния ден на 14 август в Градска галерия „Радослав Ралев“ с тематична изложба, вечерно богослужение и литийно шествие, а акцент в..

публикувано на 11.08.25 в 17:00

Третото издание на "Егаси ФЕСТА" обещава рап, хип-хоп и танци

Над 20 артисти излизат тази година на сцената на третото издание на "Егаси ФЕСТА" в Бургас. Фестивалът ще се проведе на 15-ти август в пространството на Морска гара и обещава комбинация от рап, хип-хоп и танци. Михаела Богданова от организационния екип, пояснява: "Тази година изпълнителите, които белязаха 90-те и 2000-та година ще бъдат "Гумени..

публикувано на 11.08.25 в 16:30

Изложбата „Български исторически комикс“ се открива в Бургас на 15 август

Националната изложба „Български исторически комикс“ гостува в Регионалната библиотека „Пейо К. Яворов“ в Бургас. Откриването е на 15 август (петък) от 19:00 ч. в изложбената зала „Проф. Димитър Аврамов“. Експозицията представя над 150 пана с творби на повече от 100 български автори – утвърдени имена и млади художници. Тя проследява развитието на..

публикувано на 11.08.25 в 15:30

Фестивалът „С книга на плажа“ започва в Бургас (ПРОГРАМА)

Повече от 40 издателства и над 30 срещи с автори ще има по време на фестивала „С книга на плажа" 2025г, който предстои през тази седмица в Бургас. Той ще посрещне своите посетители в дните от 13 до 17 август. В програмата на събитието са включени премиери на най-новите книги, четене на поезия и проза, музикално-поетични спектакли,..

публикувано на 11.08.25 в 09:40

Ансамбъл „Тракия“ представя магията на българския фолклор на сцената на Летния театър

Бургас ще се превърне в сцена на фолклорно вълшебство тази вечер, 11 август, когато един от най-емблематичните български ансамбли - „Тракия“ ще поднесе грандиозен спектакъл под открито небе. С участието на над 60 талантливи изпълнители, концертът обещава да бъде истински празник за сетивата - с виртуозни танци, неподражаема музика и живо усещане за..

публикувано на 11.08.25 в 09:20