Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Засилен контрол за паркирането, тротинетките и шумните коли в Бургас

| обновено на 04.02.24 в 11:02


Паркирането в Бургас, движението на тротинетки в нерегламентираните места и шумните автомобили обсъдиха на работна среща общински съветници, представители на общината и Областната дирекция на МВР.

Срещата идва след множество сигнали от граждани, посочи заместник-председателят на Постоянната комисия по обществен ред и сигурност към Общинския съвет Стойко Андреев:

"Проблемът, който гражданите поставят, е безпардонното спиране на нерегламентирани места от жители на Бургас и на гости с коли и пускането на аварийни светлини. Голям проблем е и шумът на автомобилите над допустимата норма. Голяма част от гражданите на Бургас имат дискомфорт заради движението на велосипедите и електрическите превозни средства, където е  пешеходната зона, особено през лятото. Другият въпрос е разходката на кучета без поводи и средна и голяма порода без намординци съгласно наредбата."

Андреев уточни, че ще инициира обсъждане за промени в наредбата, която да прецезира регламента за разхождането на кучетата в градска среда.

Работим по всеки сигнал, който достигне до нас, категоричен бе комисар Марин Димитров, началник на „Охранителна полиция", който подчертава важната роля на активната гражданска позиция. 

291 акта са съставени на водачи за шумни автомобили над нормата за миналата година срещу 60 за предходната, посочи той:

"Профилът на водачите, които управляват такъв тип автомобили, е основно млади хора, които искат автомобилите им да бъдат по-забележими. Това е свързано с промяна на конструкцията на автомобила, за да постигнеш този ефект-това се прави умишлено. След мерките, които предприемаме, вече има резултати."

Продължават и масираните проверки за движението на електрически превозни средства:

"Те са на местата, където се използват такъв тип превозни средства. Знаем, че са удобни за гражданите и стават все по-масови. Благодарение на Община Бургас направихме разяснителна кампания. Основният проблем, с който се сблъскваме е, че все още има хора, които си позволяват да пресичат пешеходни пътеки, управлявайки тези превозни средства, а не както е регламентирано."

Обсъжда се идеята за засилен контрол със съвместни екип на охранителна полиция и служители на община Бургас към дирекция "УКОРС", допълни Димитров.

 Що се отнася до проблема с паркирането той коментира:
"Основно местата, където се констатират най-много проблеми с паркирането, са пред училища, детски градини. Има идеи около училищата да има места, където родителят да спре и това да е ясно и видимо, че там можеш да спреш, за да си оставиш детето, но не и да паркираш дълго във времето. Идеите обаче изискват време. Така спират и доставчици, и таксиметрови шофьори. Създадено е едно желание у всеки да спре на мястото, където трябва да отиде без да се съобразява какво води това след себе си."

Ще засилим контрола, а проверките няма да са кампанийни, а регулярни особено с наближаването на летния сезон, поясни комисар Димитров.

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повдигнаха обвинение на пияния шофьор, който падна с колата си в Тунджа

32-годишният шофьор, който падна с колата си в река Тунджа в Ямбол ще бъде съден по бързото производство. Той вече е с условна присъда за шофиране в пияно състояние. Мъжът, паднал с колата си в река Тунджа в Ямбол, е бил с 1,84 промила алкохол Шофьорът, който падна с колата си под пешеходния мост на градската градина, е с 1,84 промила,..

публикувано на 04.06.25 в 15:45
Пожар в Малко Шарково, снимката е илюстративна

Кметът на Болярово обяви пожароопасния сезон за тази година

Със своя Заповед кметът на община Болярово Христо Христов официално обяви пожароопасния сезон в земеделските територии на общината. Сезонът ще продължи до 31 октомври 2025 г. Мерките са предприети въз основа на Закона за опазване на земеделските земи и Наредбата за пожарна безопасност при дейности в земеделските земи, както и във връзка със Заповед на..

публикувано на 04.06.25 в 13:30

Делата за смърт на пътя се бавят заради ненавременно изготвени експертизи и недостиг на вещи лица

Ненавременно изготвяне на ключови експертизи и недостиг на вещи лица са основните причини за забавяне на разследванията и делата за смърт на пътя.  Това показва анализ на апелативните прокуратури и Върховната касационна прокуратура, възложен със заповед на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов. Обект на анализ са били делата..

публикувано на 04.06.25 в 12:45

Мъжът, паднал с колата си в река Тунджа в Ямбол е бил с 1,84 промила алкохол

Пробата за алкохол на 32-годишният шофьор, който падна с лекия си автомобил под мост над Тунджа в градския парк на Ямбол е 1,84 промила алкохол, информираха от полицията. Отказал е да даде кръвна проба, задържан е за срок до 24 часа, образувано е досъдебно производство.  Млад мъж падна с колата си в река Тунджа в Ямбол Инцидентът стана снощи..

публикувано на 04.06.25 в 11:21

Две деца на 14 години пострадаха при катастрофа в жк "Меден рудник"

Две деца са пострадали при катастрофа в бургаския комплекс „Меден рудник“, съобщават от полицията.  Колата, в която са пътували е била блъсната от друг автомобил на кръстовището до блокове 10 и 12 вчера на обед.  До удара се стигнало, след като 76-годишен бургазлия не спира на пътен знак „Стоп“ и отнема предимството на колата, управлявана от 33-..

публикувано на 04.06.25 в 09:33

Млад мъж падна с колата си в река Тунджа в Ямбол

32-годишен мъж от Пловдив  падна с автомобила си под пешеходния мост над Тунджа в градския парк на Ямбол.  Инцидентът е станал малко преди 23 часа снощи, няма пострадали. Водачът е настанен в областната болница.  Сигналът за инцидента е подаден на телефон 112 от живеещи в близките блокове, които чуват силен трясък и виждат падащата кола в реката...

публикувано на 04.06.25 в 07:38

Криминално проявен от „Победа“ е арестуван за кражбата на кабел от уличното осветление

19-годишен криминално проявен младеж от квартал „Победа“ е задържан от служителите на Първо районно управление – Бургас за кражба на електрически кабел на стойност 1 500 лв. Кабелът е захранвал уличното осветление в района на кръстовището на улиците „Гладстон“ и „Хан Крум“. Задържаният е направил пълни самопризнания, а част от откраднатото вече е..

публикувано на 03.06.25 в 11:16