Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кога ще приключи сагата с плаж Корал

Нужна е обща промяна на ЗУЧК за природосъобразните плажове у нас, а не промяна на парче

Плажът „Корал“
Снимка: Ася Чанева

Сагата със защитена територия „Корал“, с отложеното обществено обсъждане миналата година и с поредните промени, които се предлагат от депутати в Закона за устройство на черноморското крайбрежие (ЗУЧК) вероятно ще продължава. Това каза експертът Георги Лапчев и бивш кмет на Царево, който посочи, че казусът съществува от 4-5 години. От сдружението „Да запазим Корал“ се разграничиха от предложенията за промени, които се правят на парче, а от „Зелено движение“ предлагат да бъдат прекратявани концесиите на плажове, в случай че се установи увреждане на защитени територии, плажни ивици или животински видове.

Преди седмица настоящият градоначалник Марин Киров изпрати становище до ресорните институции, че Община Царево няма да  подкрепи внесените предложения от група депутати за зоната около плаж Корал. В едно от тях се посочва разширение на ограничителната зона за забрана на строителството от 100 на 500 метра. Това ще ограничи правата на собствениците на имоти в района, както и на Община Царево за разпореждане на територията.
16 правителства в България не намериха сили да направят крачка към приемането на Общия устройствен план на Царево, е категоричен Георги Лапчев.

„Кой и кога внесе предложения за законодателни промени на зоната около плаж Корал?

Мисля, че това с „Корал“ започна още преди 4 или 5 години, с едно друго предложение, което беше по време на премиера Янев, което беше подписано него. Така започна тази сага и как някой ще спаси плаж Корал. После продължи с идеята за защитената морска територия около плаж Корал, а тази идея имаше злощастно обществено обсъждане. Държавата е единственият собственик на тази акватория, а тогава единственият представител на общината бях аз и категорично се обявих против, защото не беше спазен принципът на прозрачността по отношение на местните хора и рибарите, както и техните интереси. Нямаше дебат. 
Всичко се върти около един общ център, а именно широко прокламираната идея да спасим природата, но никой не се опитва да я убие.

Кметът г-н Киров също е пуснал становище, че предложенията за промени на ЗУЧК са в ущърб на местните хора.

Мога да напиша книга по темата Общ устройствен план на Царево, защото повече от 16 правителства не намериха сили да направят една малка крачка. Виждам, че сегашното правителство постъпва като предходните. 15-годишна сага е. Имам впечатление, че държавата не иска да има ОУП на Царево. Това е проблем също и на община Приморско,  община Поморие. Единствено община Созопол има Общ устройствен план, а това е много тъжно.“

Предложенията, които са направени за промяна в Закона за черноморското крайбрежие засягат 3 от плажовете по морето, включително и Корал.  От сдружението „Да запазим Корал“ се разграничаваме от така направените промени на парче, каза за БНР Бургас Атанас Русев. По думи му трябва да има обща промяна за всички природосъобразни плажове:

„Промените, които се предлагат засягат само три плажа - Корал, Иракли и Карадере, но има още 20 подобни плажа, които трябва да бъдат също с такъв статут. Това отново е работа на парче, което означава, че се измиват ръцете. Имаше едно обществено обсъждане, което беше фарс и подигравка с държаността. Ние, като независима гражданска организация се борим за запазването на плаж Корал, но за останалите диви места по нашето Черноморие. 

Едва когато всичко се превърне в бетон и да няма нито едно запазено диво място, тогава няма да има и туристи. Едва тогава ще се сетят тези, които правят промени на парче, че не са действали своевременно“, допълни Русев.  

Внесени са четири предложения за промени между първото и второто четене на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Това съобщи за Радио Варна Тома Белев от инициативата „Зелени закони“. Предложенията са депозирани между първо и второ четене до 22 януари от различни народни представители:

От „Зелено движение“ са предложили да бъдат прекратявани концесиите на плажове, в случай че се установи увреждане на защитени територии, плажни ивици или животински видове.

Промяна в закона, внесена от ГЕРБ/СДС, ПП/ДБ и ДПС, предвижда да се заплаща еднократно на собственици, за да не строят в зона от 500 метра край трите плажа за природосъобразен туризъм – Иракли, Карадере и Корал. Това предложение доразработва отделните елементи на основния законопроект, и тук говорим за суми между 200 и 400 милиона лева, подчерта Белев. Става дума за 3505 дка частни имоти, разположени в тази ивица. 2100 декара от тях са застроени или предвидени за застрояване, допълни той. 

По думите му при плаж Корал няма Общ устройствен план (ОУП), и към момента законът толерира застрояването там. Зад плажа Иракли действа териториален устройствен план, който не предвижда застрояване. Подробният устройствен план за цялата зона на плаж Карадере е приет без екологична оценка и в момента трябва да се преразгледа, категоричен е Белев. 

Чуйте повече от коментарите в звуковите файлове. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-малко туристи и по-ниски приходи от нощувки в Бургаско през февруари

През февруари в област Бургас са работили 77 места за настаняване с общо над 6300 легла. Въпреки че леглата са с близо 5% повече в сравнение с година по-рано, броят на туристите и нощувките намалява. Пренощувалите са били около 16 700 души, което е спад от 4,2% спрямо февруари 2024 г. Повечето гости – 14 400 – са българи, но техният брой също е..

публикувано на 16.04.25 в 12:00

България подписа договор за търсене на нефт и газ в Черно море

Министерството на енергетиката подписа договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок "Хан Тервел", намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море.  Компанията, която започва да проучва е дъщерна на "Шел", а блокът е съседен на "Хан Аспарух", който също активно се проучва за залежи на природен газ...

публикувано на 15.04.25 в 13:30

Среща с туристическия бранш предстои днес в Поморие

Консултативният съвет по въпросите за туризма към Община Поморие се събира днес за среща с бранша преди туристическия сезон. На срещата от 15 часа в Градската художествена галерия ще бъдат обсъдени основните проблеми и предизвикателства пред Лято 2025. Ще бъде представен и анализ на последния туристически сезон.  Данните показват, че макар като цяло..

публикувано на 15.04.25 в 09:00

Ръст на нарушенията при заплащане на труд по празници и извънредни дни

Главната инспекция по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. За първите три месеца на годината те са 533 при 379 за същия период на предходната. Ръст има и при нарушенията по заплащането на извънредния труд. За първото тримесечие на годината ГИТ е установила над 5300 нередности при заплащането на..

публикувано на 14.04.25 в 13:30
Снимката е илюстративна

От 15 април се забранява уловът на калкан в Черно море

От 15 април влиза в сила забрана за улов на калкан в Черно море, информират от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултура“. Тя ще е в сила до 15 юни включително.  Забранява се също всякаква риболовна дейност, в това число трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба. Агенцията обръща внимание към дънните хрилни..

обновено на 12.04.25 в 15:36

Протест в Бургас за целогодишни полети на летището

В Международния ден на авиацията и космонавтиката жители на Бургас, както и представители на бизнеса и туристическия бранш, ще  протестират срещу фирмата-концесионер на бургаското летище. Те настояват за целогодишни редовни пътнически полети, а не както сега само през туристическия сезон. Протестът ще се проведе пред Областната управа в града...

обновено на 12.04.25 в 10:20

Летище Бургас: Очакваме 12% ръст на пътниците, инвестираме още 100 млн. до 2026 г.

Летище Бургас очаква ръст от 12% на пътникопотока през 2025 г., а в летищна инфраструктура от 2006 година до сега са инвестирани 221 млн. лева, съобщиха от "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт", концесионер на аеропорта.  Допълнителни 100 милиона лева  ще бъдат инвестирани до края на 2026 г. Основната част от тази сума е предназначена за цялостна..

обновено на 12.04.25 в 09:37