Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес, 11 февруари:

Постановката "Боряна" по Йордан Йовков играят в Бургас

Гостува Драматичен театър - Добрич

Постановката "Боряна" по Йордан Йовков на Драматичен Театър - Добрич гостува днес в Културен дом на НХК. Режисьор е Стефан Спасов,а сценограф Димитър Митев.

“Боряна” е история за краха на едно семейство...Сигурността и спокойствието на патриархалния уют в него са безвъзвратно разрушени, а греховете се унаследяват. За да оцелее, през нови грехове, всеки се домогва до пари и власт. И когато брат брата продава, се появява тя. Пееща, красива, усмихната, искрена. Учи озверелите на ценности, с които не се търгува - любов, прошка, честност, уважение. 

Архетипно сме свързани с Йовковия свят и неговите герои, а пиесата му отдавна се е превърнала в класика, един от бисерите в българската драматургия. Златил и Боряна са знакови образи, атестат за майсторско актьорско превъплъщение. И конфликтът в пиесата става все по-актуален в съвременния ни консуматорски свят. Любовта не издържа под напора на материалното... Затова е нужна Боряна. 

Участват: Гергана Христова (гост), Красимир Демиров, Филип Янев, Владимир Трендафилов, Димитър Петров, Любов Николова, Татяна Христова, Валери Марков, Иван Мандев.

Началото на спектакъла е тази вечер, 11 февруари от 19 ч.

По публикацията работи: Стефка Бакърджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваньо Вълчев представя новата си книга „Помниш ли Венеция“ в Бургас

Поетът, писател, режисьор и журналист Ваньо Вълчев ще представи новата си книга „Помниш ли Венеция“ на 16 октомври (четвъртък) от 18:30 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека – Бургас . Изданието събира на над 350 страници кратки разкази, вдъхновени от съвременната действителност. В тях авторът вплита човешки съдби, градски истории и..

публикувано на 14.10.25 в 18:00

Благотворителна фотоизложба показва красотата на остров Сокотра и Бургас (СНИМКИ)

Благотворителна фотоизложба под надслов „Щастието и морето“ е представена на втория етаж на Дома на нефтохимика.  Нейни организатори са дамите от Inner Wheel Club Burgas. Целта е събраните средства от продажбата на фотографиите да бъдат дарени за закупуването на озвучителна и осветителна техника на Драматичен театър „Адриана Будевска“...

публикувано на 14.10.25 в 15:20

Книга за литературната памет представя Роза Боянова

Новата книга на поетесата Роза Боянова ще бъде представена днес в Бургас в рамките на Есенните литературни празници. Тя е озаглавена "Литературни легенди и съвременни прочити". Премиерата е от 18 часа в Дома на писателя. За книгата ще говори професор Калина Лукова, а модератор на срещата ще бъде издателят Румяна Емануилиду.  В "Литературни..

обновено на 14.10.25 в 12:10

Операта „Кармен“ от Жорж Бизе на сцената на бургаската опера

Публиката в Бургас ще има възможност да се наслади на вечната опера „Кармен“ от Жорж Бизе в залата на Държавна опера – Бургас. Постановката ще бъде представена под диригентството на маестро Иван Кожухаров, а режисурата е дело на Дарина Главанакова-Бакърджиева. В спектакъла участват оркестърът, хорът и балетът на Държавна опера – Бургас, както и..

публикувано на 14.10.25 в 11:00

Юбилейна изложба на дружеството на художниците в Сливен (снимки)

Дружеството на художниците в Сливен откри обща изложба по повод 35 години от създаването си. Изложбата е подредена в галерия „Май“ и се отличава с разнообразие от стилове и творчески идеи.  При създаването на дружеството след падането на тоталитарния режим в България, то обединява всички художници в града, но впоследствие се образуват..

публикувано на 13.10.25 в 18:30

Фестивалът „ВОДА“ продължава днес в Бургас с интерактивни пърформанси

Фестивалът за съвременни изкуства „ВОДА“ продължава днес в пространството „Дупката“ на площад „Тройката“ в Бургас. Вторият фестивален ден включва интерактивни събития, които обединяват музика, движение и дигитално изкуство. От 18.30 до 20.00 часа Театър на сетивата – София ще представи „Live Trance Circle“ – пърформанс, в който участниците не се..

публикувано на 13.10.25 в 10:30

Премиера на стихосбирката „Отглеждане на страхове“ от Марина Арнаудова в Бургас

В Бургас ще се състои премиерата на дебютната стихосбирка на Марина Арнаудова „Отглеждане на страхове“. Събитието е на 13 октомври от 18:30 ч. в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“, входът е свободен. Книгата е издадена с финансовата подкрепа на Община Бургас и с логото на издателство „Библиотека България“. Редактор е поетът Кръстьо Раленков, а..

публикувано на 13.10.25 в 09:40