Ръководството на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, в лицето на директора д-р Николай Георгиев, проведоха среща с рибарите от Южното Черноморие. Идеята е да се чуят техните проблеми и предложенията от южната част на България.
"Това, което успяхме да постигнем е през тази година да имате квота за калкан. Европейският регламент беше приет на 11 януари, с което се направи разпределение на сдруженията и рибарите. През изминалата година Консултативният съвет одобри доклад на ИАРА, за приемане и влизане в сила на квота за калкан от 1 януари 2025 г. " каза д-р Николай Георгиев.
По време на дискусията поставиха въпроса за риболовният дневник. "В краят на тази седмица ще имам работна среща с фирмата доставчик на софтуера, с която да намерим решение при техническа неизправност какви действия да се предприемат. Възможност за инсталиране на софтуера на друго устройство, което да не пречи на риболовния курс на корабите. Предлагам да видим какво решение ще постигнем при срещата с доставчика на софтуера" сподели изпълнителният директор.
ИАРА търси решения за увеличаване на биоразнообразието в Черно море. Една от целите ни е да бъде наложена забрана за улов на бялата мида в летните периоди.
"Работим в посока поставянето на конкретни предложения, с цел подпомагане на оцеляването й в морето" сподели д-р Николай Георгиев.
Рибарите споделиха своите притеснения: "Отношението на агенцията е изключително важно за нас. Останахме в една неизвестност по темата за вятърните паркове. Търсим подкрепа и становище, не е желателно да казваме не на зелената енергия, но ако пречи на аквакултурата в морето, няма да подкрепим поставянето му. Мотивите са ни, че рибата ще стане по-скъпа и съответно дейностите по обработката й ще се усложнят. Нашите притеснения са свързани с електромагнитни полета на ветроперките, които ще нарушават емиграционните пътища в Черно море".
"Официална документация за инвестиционно намерение и научен доклад нямаме. Ако вие като заинтересовани страни отправите запитване към ИАРА ще можем да ви предоставим становище по темата" каза изпълнителният директор д-р Николай Георгиев.
От бранша споделиха предложение: "Под егидата на ИАРА да се направи инициатива за изграждане на три годишен мониторинг на Черно море, за да имаме една цялостна картина, която да инициира законодателни промени".
На работната среща присъстваха представители от Асоциацията „БГ Фиш“, Сдружение "Черноморски изгрев", Сдружение "Морски сговор" и рибарски асоциации.
Очакват се такива срещи с рибарите в Царево, Лозенец, Приморско и Поморие.
Кметът на община Царево Марин Киров участва в кръгла маса, организирана от сдружение „Черноморска Странджа“ на тема: „Черноморска Странджа: войни, находки, проблеми“. С него беше и кметът на Ахтопол Станислав Димитров. „Сдружението организира няколко ежегодни конференции и Ахтопол става средище на наука, тук идват видни юристи, археолози,..
В Сливен се проведе историческо природозащитно събитие, очаквано повече от 30 години. За него неуморно са работили ежедневно природозащитници от няколко държави. На 17 януари на антична и средновековна крепост “Туида” в Сливен се състоя първото освобождаване на три новоизлюпени брадати лешояда. Брадатият лешояд е изключително рядък вид. Последната..
Помощ от 5000 лева, която да бъде в подкрепа на пострадало семейство при пожар, гласуваха общинските съветници в Болярово. Изгоряла до основи е семейна къща в Малко Шарково. Инцидентът е станал на 14 май. Кметът на селото Иван Апостолов поясни, че къщата е изгоряла за минути.“ „Нямаше как да реагираме по никакъв начин. Пожарната с огнеборците..
След протестите за ръст на заплатите в градския транспорт и обществените медии, специалистите в музеите и художествените галерии също ще протестират. Трети ден без наземен градски транспорт в София, метрото работи "Преди всички с ниски доходи"... Протестът на обществените медии в центъра на София Работещите в БНР, БНТ и БТА на протест,..
След издадена заповед за премахване на незаконния обект, Община Бургас предприе действия за отстраняване на стария и амортизиран павилион, известен като "Гъбката" в Морската градина. "Гъбката" трябва да бъде затворена от днес Наемателят на " Гъбката" в Бургас организира протест Теренът, върху който бе разположен обектът е парк „Историческо..
Зоопарк Бургас се включва в програмата на Зеления уикен. Днес от 12 часа започва беседата, в която ще се обясни как да се хранят приматите. В тяхното меню ежедневно присъстват любимите им плодове - манго, папая, драконов плод и много други. Посетителите ще могат да наблюдават отблизо как различните видове маймуни и котешки лемури похапват. На..
Три млади брадати лешояди ще бъдат освободени в дивата природа на Сливенския балкан. Това се прави за първи път, след като последната птица в страната е намерена мъртва в началото през 1972 година, в Природен парк „Сините камъни“. Освобождаването на птиците ще стане на официална церемония в крепостта „Туида“, организирана от „Зелени..
След издадена заповед за премахване на незаконния обект, Община Бургас предприе действия за отстраняване на стария и амортизиран павилион, известен като..
Три млади брадати лешояди ще бъдат освободени в дивата природа на Сливенския балкан. Това се прави за първи път, след като последната птица в..
Голямо количество опасни отпадъци, включително и използвани медицински консумативи, са открити в изоставен търговски обект в покрайнините на Ямбол. Подаден е..