Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рибари от Южното Черноморие се срещнаха с представители на ИАРА

Ръководството на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, в лицето на директора д-р Николай Георгиев, проведоха среща с рибарите от Южното Черноморие. Идеята е да се чуят техните проблеми и предложенията от южната част на България. 

"Това, което успяхме да постигнем е през тази година да имате квота за калкан. Европейският регламент беше приет на 11 януари, с което се направи разпределение на сдруженията и рибарите. През изминалата година Консултативният съвет одобри доклад на ИАРА, за приемане и влизане в сила на квота за калкан от 1 януари 2025 г. " каза д-р Николай Георгиев.

По време на дискусията поставиха въпроса за риболовният дневник. "В краят на тази седмица ще имам работна среща с фирмата доставчик на софтуера, с която да намерим решение при техническа неизправност какви действия да се предприемат. Възможност за инсталиране на софтуера на друго устройство, което да не пречи на риболовния курс на корабите. Предлагам да видим какво решение ще постигнем при срещата с доставчика на софтуера" сподели изпълнителният директор.

ИАРА търси решения за увеличаване на биоразнообразието в Черно море. Една от целите ни е да бъде наложена забрана за улов на бялата мида в летните периоди.
"Работим в посока поставянето на конкретни предложения, с цел  подпомагане на оцеляването й в морето" сподели д-р Николай Георгиев.


Рибарите споделиха своите притеснения: "Отношението на агенцията е изключително важно за нас. Останахме в една неизвестност по темата за вятърните паркове. Търсим подкрепа и становище, не е желателно да казваме не на зелената енергия, но ако пречи на аквакултурата в морето, няма да подкрепим поставянето му. Мотивите са ни, че рибата ще стане по-скъпа и съответно дейностите по обработката й ще се усложнят. Нашите притеснения са свързани с електромагнитни полета на ветроперките, които ще  нарушават емиграционните пътища в Черно море".

"Официална документация за инвестиционно намерение и научен доклад нямаме. Ако вие като заинтересовани страни отправите запитване към ИАРА ще можем да ви предоставим становище по темата" каза изпълнителният директор д-р Николай Георгиев.

От бранша споделиха предложение: "Под егидата на ИАРА да се направи инициатива за изграждане на три годишен мониторинг на Черно море, за да имаме една цялостна картина, която да инициира законодателни промени".

На работната среща присъстваха представители от Асоциацията „БГ Фиш“, Сдружение "Черноморски изгрев", Сдружение "Морски сговор" и рибарски асоциации.

Очакват се такива срещи с рибарите в Царево, Лозенец, Приморско и Поморие.


По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарът край Лесово е под контрол, продължава борбата с огъня в Бакаджика

В две основни огнища днес са насочени усилията на пожарникарите на територията на Ямболска област. В землището на село Лесово, в близост до българо- турската граница, пожарът към момента е под контрол, информира по- рано областният управител Николай Костадинов. В местността Бакаджика, край Ямбол се гаси от снощи.  Труднодостъпен терен..

публикувано на 28.07.25 в 17:42

Отчетени бяха изпълнените дейности по проект „Несебър е за по-чист въздух"

427 заявления са регистрирани в рамките на първата покана по проект „Несебър е за по-чист въздух“,  финансиран от Програма „Околна среда 2021-2027 г. Проведени са технически огледи и са изготвени над 400 технически карти, съобщиха от местната администрация. На жилищата на всички посетени кандидати е направена техническа експертиза, като са дадени..

публикувано на 28.07.25 в 16:30

Продължава гасенето на пожара в Бакаджика край Ямбол

Продължават гасенето на пожара в местността Бакаджика край Ямбол. От сутринта се прокарват просеки с булдозер, на терен са екипи на огнеборците, 3 пожарни автомобила, 2 специализирани коли на горското и 20 военнослужещи. Огънят вече е унищожил около 6000 декара - лозов масив, иглолистна гора, стърнища, сухи треви и храсти.  Именно от подножието на..

публикувано на 28.07.25 в 14:45

"Булевард Демокрация" на 28-ми юли

Тийнейджър е в кома след като падна от балкон в Китен докато бил на лагер. Случаят е от ранните сутрешни часове и дава начало на предаването ни днес. Ще продължим с комисията по туризъм, която обсъди предизвикателствата пред сезона на изнесено заседание в Созопол. В коментарната рубрика ще чуем Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна..

публикувано на 28.07.25 в 14:30

След пожара в "Острицата": Община Бургас форсира преписката за улици и водопровод

След големия пожар във вилна зона „Острицата“ община Бургас форсира преписката за обособяване на улици и изграждане на водопровод там.  Тя е окомплектована и внесена от кмета Димитър Николов за разглеждане на заседанието на Общинския съвет на 29 юли.  Подробният устройствен план за улична регулация и последващо изграждане на техническа..

обновено на 28.07.25 в 10:38

Жълт и оранжев код за горещо време в 18 области, температури до 39°

Жълт и оранжев предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 18 области на страната в Югозападна, Югоизточна и Североизточна България (виж графиката по-долу). Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще..

публикувано на 28.07.25 в 07:24

Постепенно се нормализира ситуацията в ямболските села

Постепенно се нормализира ситуацията в ямболските села, в които по -рано смеси избухнаха пожари.  Ситуацията около село Козарево, където трикратно беше задействана системата за ранно предупреждение BG-ALERT, вече е по- спокойна.  Няколко необитаеми къщи, селскостопански постройки, стотици декари земеделски земи и горист терен са щетите към..

публикувано на 27.07.25 в 20:53