Увеличават паралелките с дуално обучение в Бургаска област. Разкриват се и нови 8 професии/специалности след VII клас, съобщава от Областната администрация след като съставът на Комисията по заетост към Областния съвет за развитие прие предложенията на РУО-Бургас за държавния план-прием.
В област Бургас за учебната 2024/2025 г. прием в VIII клас ще се реализира в 51 училища: 16 професионални гимназии, 6 профилирани гимназии (от които 1 частна), 25 средни училища (от които 1 вечерно), 3 обединени училища и НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров” - гр. Бургас.
Държавен план-прием в V клас в област Бургас се осъществява в ПМГ „Акад. Никола Обрешков” – гр. Бургас, профил „Математически”. За учебната 2024/2025 г. се запазва планираният прием в 3 паралелки.
Във всички общини от Бургаска област ще бъдат разкрити паралелки с прием след VII клас. За първи път в последните 4 години се наблюдава намаляване на броя на учениците, завършващи VII клас. С около 300 по-малко са те през настоящата учебна година. Завършващите през 2024 г. са 4002 седмокласници ще могат да продължат обучението си в 51 училища в областта, в които се осъществява обучение в VIII клас. Планираните паралелки за прием в VIII клас са 157 в област Бургас, 101 професионални и 56 профилирани. Три са паралелките в НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров” - гр. Бургас.
Разкриват се нови 8 професии/специалности след VII клас, както следва: СУ „Йордан Йовков“, гр. Бургас - икономист/търговия, ПГМКР „Св. Никола“, гр. Бургас – електротехник/електрообзавеждане на кораби, ПГХТ „Акад. Н. И. Зелинский“, гр. Бургас - консултант козметични, парфюмерийни, биологични продукти и битова химия/осигуряване на продуктова информация, ПГ по транспорт, гр. Бургас - техник по транспортна техника/автомобилна мехатроника, ПТХ, гр. Бургас - техник-технолог в дървообработване/мебелно производство, ПГСИ „Пеньо Пенев“, гр. Бургас - електромонтьор/електрически машини и апарати, ПГ по туризъм „Иван Вазов“, гр. Несебър - ресторантьор/Кетъринг и СУ „Иван Вазов“, гр. Поморие - организатор Интернет приложения/електронна търговия.
Две са училищата в област Бургас, в които за първи път ще се предлага обучение по профил „Предприемачески“ - СУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Созопол и в СУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Средец.
Държавният план-прием е съобразен в максимална степен с нуждите и очакванията на бизнеса, след като са взети предвид данните, изнесени от Агенцията по заетостта, предоставените предложения и заявки от работодателите и техните представителни организации. Реализирането му ще осигури възможност за постигане на зададената целева стойност за процентното съотношение на професионалните паралелки, но по-важното е, че учениците ще се обучават по професии и специалности, за които е идентифицирана потребност на пазара на труда.
Запазва се тенденцията за приоритизиране на STEM профилите и техническите и ИТ професиите. STEM профили и професии ще се изучават в 91 паралелки, от които STEM професии – 63 и профилирани 28 STEM паралелки. Дадена е възможност за прием в широк кръг профили – Математически, Природни науки, Чужди езици, Хуманитарни науки, Обществени науки, Предприемачески, Музика, Изобразително изкуство, Икономическо развитие, Софтуерни и хардуерни науки. По този начин всеки седмокласник, при спазване на конкурсното начало, може да се състезава за прием в паралелка с желаната от него насоченост.
В 16 паралелки от училища в Бургаска област ще се предлага дуална система на обучение. Целта е да се повиши мотивацията на учениците за реализация, професионалната им дисциплина и да се отговори на нуждите на пазара на труда. Присъстващите на работната среща се обединиха, че дуалното образование е полезно както за учениците, така и за работодателите.
Предвижда се прием в 4 паралелки със защитени специалности, а в 24 паралелки учениците ще изучават професии, които са с очакван недостиг на пазара на труда.
Защитените специалности от професии за учебната 2024/2025 г. са в училища само в гр. Бургас: ПГЕЕ „Константин Фотинов" - електротехник/електрообзавеждане на подемна и асансьорна техника, ПГМКР„Св. Никола" - корабоводител/корабоводене (морско), корабен техник/корабни машини и механизми, електротехник/електрообзавеждане на кораби, ПГСИ „Пеньо Пенев" - строител/ вътрешни облицовки и настилки, ПГ по транспорт - монтьор на подемно-транспортна техника/пристанищна механизация.
Предложението за държавен план-прием за новата учебна година е съобразен с възможностите на училищата от област Бургас да осигурят сграден фонд и подходяща материално техническа база за пълноценен образователен процес на учениците.
Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила законови изменения, последваха протести на учащи в цялата страна. Причината за проблема се оказа начинът, по който се изчисляват таксите. Наложи се промяна на промяната. Тя вече е факт. Вчера се състоя заседание на образователната комисия в Парламента и..
Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“. Отличените учители Елица Якимова –по Информационни и компютърни технологии и Весела Великова – по Английски език са създали уеббазирано приложение „Научи, играй и познай“. Разработката на педагозите съчетава образование и..
Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р Румяна Янкова-Аврамова, професор д-р Севдалина Турманова, и професор Сотир Сотиров. Платформите им за управление на университета са качени на страницата на висшето училище. Продължават и срещите..
Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт конкурс „В моята родина“, проведен в Беларус. Надпреварата се състоя за 20-и пореден път и събра над 6500 творби от 17 държави. Сред участниците бяха млади художници от Беларус, България, Китай,..
До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..
В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..
Ученици от СУ "Христо Ботев" в Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в рамките на проекта "Моят роден край в семейните спомени". Целта на опознавателното пътуване бе да запознае младежите с културно-историческото наследство на региона. Инициативата се реализира съвместно между учебното заведение и Регионалния исторически музей в Бургас. В музей..
Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р..
Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“. Отличените учители Елица Якимова –по..
Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила законови изменения, последваха протести на учащи в..