Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Донева представя в Бургас новата си стихосбирка „Боядисвам в бяло лятото“

| обновено на 16.02.24 в 09:48

Мария Донева представя днес в Бургас най-новата си стихосбирка „Боядисвам в бяло лятото“. Поетесата е автор на 20 книги със стихотворения и кратки разкази, както и носител на награда "Най-четен детски автор". А за най-новите си стихове споделя:

"Това са стихотворения, една чистонова книга, която излезе малко преди Коледа. Няма два месеца, горката, съвсем е новородена. В нея има стихотворения за това как хората живеят, как им се случват весели или много тъжни неща, как си споделят разни смешки в семейството или пък пътуват към морето. Неща за обикновения живот, които са ми толкова свидни и са хубави и будят чувства в нас, че все едно си ги представям като снимки в албум тези стихотворения", сподели поетесата.

"В лятото на Мария Донева бялото е онова, което светлината вече не може да бъде. Бялото е претворената светлина. В тези стихове сред чистата радост от дните се надвесват сенките на тъгата. Но силата на бялото е в това да смеси тъгата с всички останали цветове. За да бъде отново животът!" - това споделя за стихосбирката нейният редактор Здравко Дечев. 

Стихотворения от книгата "Боядисвам в бяло лятото", както и от други нейни любими книги, Мария Донева ще представи днес в 18:30 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека Бургас.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вили Цанков, Леон Даниел, Юлия Огнянова, Методи Андонов и Асен Митев, Бургас, 1957

Филм за сизифовците на Бургаския театър

Документалният филм "Сизифовци. Свидетелства за една легенда" на режисьора Владимир Люцканов, оператор Веселин Христов, музика Кирил Дончев, беше показан за първи път в кино "Одеон". Тогава Антоанета Бачурова, сценарист на филма, каза: "Работили сме за кауза. Знаете, че за кауза се работи с приятели. Много е хубаво, че ни обединява интересът към..

публикувано на 14.11.25 в 09:30

Събитие, посветено на Георги Шагунов, се проведе пред БНР Бургас

Георги Шагунов е един от първите български капелмайстори, автор на музиката на марша „Един завет“. Името му се свързва с развитието на българската воинска маршова песен и музикалния живот на Бургас. Композитор, музикален педагог, един от водещите музикални деятели със заслуги за музикалния напредък на България, почетен гражданин на Бургас...

публикувано на 13.11.25 в 14:15

Георги Тошев представя книга и филм за Катя Паскалева в Бургас

Журналистът Георги Тошев ще представи книгата си "Тишина от думи" и филма „Катя и Слона. Техният Пловдив“, посветени на 80-годишнината от рождението на великата актриса. Срещата с него ще е на Гранд хотел и Спа Приморец.   Катя Паскалева e една от енигмите на българското кино и театър, участва в над 50 български и чужди филми, сред които „Вилна зона”..

публикувано на 13.11.25 в 11:30

„Две обиколки на парка“ гостува премиерно в Бургас

Комедията „Две обиколки на парка“ гостува премиерно в Бургас. Постановката на театър „Българска армия“ е по пиесата на Мърей Шизгал и е спектакъл за вторите шансове в живота, любовта и самотата, пояснява организаторът Маруся Русева: „Хубава комедия, с участието на Стефка Янорова, Георги Кадурин, Георги Каркеланов и Поли Недкова. Историята..

обновено на 13.11.25 в 11:24

Изложба графика представя Димо Колибаров в Поморие

60 картини за 60-та си годишнина представя доцент Димо Колибаров в градската галерия „Дечко Стоев“ в Поморие. В изложбата са експонирани графични произведения, някои от които са специално създадени за събитието и представляват градски пейзажи от морския град сподели авторът.  „Това са части от големи мои графични цикли, правени през различни..

обновено на 13.11.25 в 11:24

„Оперна галактика“ ще превърне Бургаската опера в космическо преживяване

Държавната опера в Бургас ще бъде домакин на новаторски аудиовизуален спектакъл, който обединява класическата музика, операта и 3D мапинга в едно общо изкуство. Концертът „Оперна галактика“ ще се състои днес и ще предложи на публиката необичаен синтез между музика, визуални ефекти и светлина. В първата част ще прозвучат емблематични арии на Верди,..

публикувано на 13.11.25 в 11:00

Представят в Бургас документален филм за живота на Яворов

Премиера за Бургас на филма "Подир сенките на думите" на Ема Константинова, със сценарий на Георги Тошев предстои тази седмица Център за съвременни изкуства и Библиотека.  Документалната лента поставя въпроса доколко поезията на Пейо Яворов продължава да вълнува днешния човек –  дали думите, образите и идеите му имат съвременно звучене или..

публикувано на 13.11.25 в 09:00