Бургас беше домакин на поредната среща в страната, посветена на „Предизвикателствата пред читалищата днес“. Мотивът за тази среща с представители от читалищата в област Бургас са предстоящите законодатели промени и създаване на национална програма за обновяване на сградния фонд, сценичната механизация и техническото оборудване на тези средища на културата и образованието.
В днешно време читалищата в страната имат сходна дейност, но имат и много различия, особено в малките населени места и селата, каза за БНР Бургас Юрий Вълковски, изпълнителен директор на фондация „Народни читалища“ и бивш зам.-министър на културата с ресор „Читалища“:
„Целта е да съберем мнения и предложения, защото предстоят промени най-вече в Закона за народните читалища, което е записано в правителствената програма със срок до юни месец. Министерството на културата има ангажимент да внесе в Министерския съвет и съответно в Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за читалищата.
Организираме поредицата от срещи във всички области на България. До края на месеца ни предстоят и други семинари в Ямбол, Габрово и Шумен.
Всяка среща вади различни акценти. Навсякъде обаче има специфики, а има и разлика между селските и градски читалища, въпреки че Законът не прави разлика дали едно читалище е в голямо или малко населено място, а само влияе броят на учредителите им. Това, което чувам навсякъде е, че в селата читалищата са останали единствената останала институция. Представете си място, където няма училище, няма детска градина, медицински пункт. Те се занимават вече и със социални и здравни проблеми, представете си ги като местен омбудсман. Селските читалище приемат и обработват CV за работа, предоставят възможност за разговор с вайбър, скайп и whatsApp за връзка с техни роднини в чужбина.
Градските читалища са нещо друго, те са истинските културни средища.
Другата тема са младите хора, има ли ги в читалищата? Интересно наблюдение имам, че повече млади хора има в селата.
А що се отнася до финансирането - от една страна са намесени общините, от друга страна това са самите читалища.“
Проблемите на читалищата са много, каза областният председател на Съюза на народните читалища Кольо Николов:
„Ние няма как да решим проблемите, защото те са на институционално ниво. Тръгват от двете министерства - на културата и на финансите. Всяко едно читалище е ситуирано на определено място и общността като такава го приема или не. Ако не го приема общността, то започва да функционира като НПО. В малките населени места читалищата дори извършват и погребална дейност. В ресорното министерство това дори не са го и чували даже.
В Бургаска област има една доста добре изградена структура, която е не базата на Народните читалища. Доста добре взаимодействаме, имаме изградени и общински структури.“
Друга важна тема на тези срещи с представители на читалищата е механизмът на финансиране, както и начинът на разпределение на средствата.
В Междинародния ден на авиацията и космонавтиката жители на Южното Черноморие и представители на туристическия бранш протестираха срещу фирмата – концесионер на летище Бургас . Недоволството е породено от липсата на целогодишни полети до различни дестинации, включително и до София, както и заради честите ремонти, заради които летището е затворено...
И Царево се включи в протеста "България срещу безумията по пътищата". На градския площад се събраха граждани, провокирани от трагичната смърт на 12-годишната Сияна – поредната невинна жертва на агресията по българските пътища. Исканията на хората са да б ъде дадена гласност на този проблем и да се вземат решителни мерки срещу войната по..
Масов протест, въпреки лошото време, се състоя пред съдебната палата в Ямбол. Недоволството си от състоянието на пътищата в страната и липсата на адекватни наказания за нарушителите събра десетки жители на областния град и региона. Протестът се проведе под мотото "България няма деца за убиване“. "Моята братовчедка загуби живота си на 19..
Бургас ще бъде огласен в събота от мощен рев на мотори, защото около обяд с традиционна обиколка по булевардите на града ще стартира новият мотосезон. До момента участие са заявили стотици, от всички мото клубове в страната. На Морската гара, където е обичайното сборно място ще има и тази година много атракции, които ще започват в 11:30 със стънт..
Сдружението на занаятчиите и творците в Несебър организира поредната благотворителна кампания. Този път тя е подкрепа на Силвия Желева от Равда. Младата жена за втори път в живота си се бори с онкологично заболяване. Необходимата сума за покриване разходите по започнатото лечение е около 40 000 лв. На 12 и 13 април ще се проведе благотворителен..
На 12 април Светата православна църква чества Лазаровото възкресение. Тържественото богослужение припомня най- голямото чудо в земния живот на Иисус Христос - възкресяването на Лазар, който бил починал преди четири дни, каза Свещеник Илия Симеонов: "Лазар бил приятел на Иисус Христос, но се разболял и починал. Христос пристигнал с учениците си, а..
Протест под наслов: "България няма деца за убиване" ще има днес пред съдебни палати в страната . В София демонстрацията ще се проведе пред сградата на Министерския съвет. Акциите са от 10 часа и са организирани от редица сдружения с искания за безопасност на пътя и строги мерки срещу нарушенията. Повод за поредните протести за безопасност на..
Една потопена лодка и 4 пострадали е равносметката след снощната ураганна буря в Поморие. Върху плавателните съдове на Рибарското пристанище падна..
Бургас ще бъде огласен в събота от мощен рев на мотори, защото около обяд с традиционна обиколка по булевардите на града ще стартира новият мотосезон...
Фондация „Движение на българските майки“ - звено Бургас и този Великден организира Благотворителен базар. Той ще се проведе в рамките на три дни, от..