„От известно време, съгласно изискванията на Регламента на Европейския съюз, всеки риболовен излет се докладва още при стартирането. Раздадените са на всички кораби – и по-малки, и по-големи, таблети, с електронни устройства, с екран. Освен проследяващите устройства, които се следят и от Центъра за наблюдение от Варна, има и излъчване на сигнал към Брюксел. Съвсем скоро ще има и на всеки кораб камера за видеонаблюдение. Ние се притесняваме, защото ако електронното устройство дефектира по някаква причина, се получава така, че корабът не може да излезе за риболов“, обясни директорът на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ФИШ Йордан Господинов.
Той допълни, че ако корабът излезе без подобно устройство, се съставя акт, възможно е да се присъдят наказателни точки, които да повлияят и впоследствие при разпределянето на квотата за калкан.
Основният проблем е, че има една фирма, която обслужва тези устройства. „В случая не разполага с достатъчно технически персонал и хора, за да обслужва корабите. Ако днес дефектират няколко такива устройства, не може да стоите няколко дни, защото пасажите с риба идват и си заминават. ИАРА е предприела доста сериозна инициатива. Доставили са резервни варианти, устройства, които могат да бъдат подменени до 24 часа“, допълни Господинов.
Правителството създаде държавно дружество "Магазин за хората". Разпореждането за образуването му беше взето на днешното заседание на кабинета. Дружеството "Магазин за хората" ще осъществява търговия с хранителни и промишлени стоки. Държавните магазини ще предлагат с приоритет продукти от първа необходимост на български производители. Целта на..
В област Сливен и съседните области няма установени огнища на шарка по овцете и козите, но се въвеждат мерки за ограничаване на разпространението на заболяването. Това е решено на заседание на Областна епизоотична комисия. Една от мерките е забрана за изкупуването на мляко от област Пловдив, за което са уведомени сливенските преработвателни..
Министърът на туризма Мирослав Боршош посети археологическия резерват "Деултум " в село Дебелт, който е един от най-значимите обекти в община Средец. По време на срещата с кмета на общината инж. Иван Кичев и местни власти, министър Боршош подчерта важността на развитието на общини с туристически потенциал, които все още не са активно представени на..
Старият Несебър стана домакин на церемонията Summer Bright Awards 2025, която събра представители на българския бизнес, туризъм и култура. Българското национално радио бе основен медиен партньор на събитието, а сред официалните гости присъства генералният директор на БНР Милен Митев. Церемонията се проведе на борда на 85-футова яхта и отличи..
Предложенията за работа във всички сектори през юли намаляват, показва анализът на водещата платформа за онлайн обяви в страната. Според данните от месечния анализ, през юли се отчита спад с 12% или над 5000 работни места по-малко в сравнение с юни. Продължава да се регистрира спад на предложенията за работа и на годишна база, като през юли той е 7%..
Започна прибирането на слънчогледа в Ямболска област. Добивите са ниски, а качеството на много места влошено. Над 473 000 декара са засети със слънчоглед в областта, прибирането му е в начален етап, а добивите са далеч под очакванията на стопаните, коментира председателят на Регионалния съюз на зърнопроизводителите Стоян Александров:..
От Института за пазарна икономика предупреждават, че повишаването на осигурителните вноски носи риск от обедняване на работещите, увеличаване на домакинствата под линията на бедност и ръст на неравенствата. Изводът е от анализ по темата за осигурителната тежест, в който се припомня, че в средносрочната бюджетна прогноза вече е заложено увеличение на..
Правителството създаде държавно дружество "Магазин за хората". Разпореждането за образуването му беше взето на днешното заседание на кабинета. Дружеството..
Министърът на туризма Мирослав Боршош посети археологическия резерват "Деултум " в село Дебелт, който е един от най-значимите обекти в община Средец. По..
В област Сливен и съседните области няма установени огнища на шарка по овцете и козите, но се въвеждат мерки за ограничаване на разпространението на..