Публична лекция „Договорите от XIX в., които орисаха България“ ще представи проф. д-р Петко Ст. Петков от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Събитието се организира от Община Бургас и Регионален исторически музей – Бургас по случай 3 март – Националния празник на Република България.
В настоящата лекция погледът на историка е насочен към проблема за съдбата на османското наследство в земите, признати за български – как т.нар. „Велики сили“ проектират интересите си и чрез сключените между тях двустранни и многостранни споразумения диктуват, променят, орисват бъдещето и на българите. По отношение на някои от най-важните договори и международни споразумения дори и в днешното информирано, но и съзнателно дезинформирано общество, се отчита явен стремеж те да се представят неточно и манипулативно по най-различни причини и от пропагандатори с най-различни цели.
Хронологичният обхват на темата съзнателно е заключен основно в 19 век, когато се случват най-съществените промени във връзка с Освобождението и създаването на самостоятелна българска държава. В конкретния случай той може да се представи като поредица от исторически жалони, маркиращи сложен и противоречив път, който условно следва местата и годините на важните международни споразумения, за които става дума в лекцията: Кючюк Кайнарджа 1774 – Букурещ 1812 – Одрин 1829 – Ункяр-Искелеси 1833 – Париж 1856 – Лондон 1871 – Цариград 1876 – Одрин/Сан Стефано/Берлин 1878 – Топхане 1886 – Мюрцщег 1903 – Цариград 1909 – Лондон 1913 – Букурещ 1913 – Ньой 1919.
Основните акценти са върху договорите и споразуменията, сключени непосредствено преди и скоро след Българското освобождение 1876-1879 г. Целта не е да се предложи и наложи единствено правилно мнение, в свободните общества никой няма такъв монопол, освен в крайно идеологизирани или тоталитарни държави. Това е опит да се представи аргументирано и на основата на отдавна известни, но и непознати или прикривани факти и обстоятелства, отношението на т.нар. „Велики сили“ и да се покаже, че наистина те в значителна степен се явяват орисници на народите, обитаващи Османската империя, формирали свои национални освободителни движения и борещи се за собствена държавност през дългия 19 век.
Публичната лекция ще е на 29 февруари, четвъртък, от 18:00 ч., в Конферентната зала на Регионалната библиотека „П. К. Яворов“.
Проф. д-р Петко Ст. Петков е дългогодишен преподавател в Историческия факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Той е автор на монографии, студии и статии, на учебници и учебни помагала по нова история на България. Научен консултант е на няколко филма с историческа тематика. Член е на Управителния съвет на Съюза на учените в България и председател на великотърновския му клон. Научните му интереси са в областта на българската история от началото на ХVІІІ до средата на ХХ век: развитието на българския национален въпрос и пътищата към Освобождението, историята на българския конституционализъм, на програмите за национално освобождение и идеите за държавно устройство и управление в българското общество, отношенията между Българската православна църква и държавната власт ХІХ-ХХ век, българските политически нрави през ХІХ-ХХ век, официалните празници в България, българското културно-историческо наследство.
Силвия Георгиева е доброволец от „Бъди човек – Ямбол“, сдружението, което този уикенд реализира 26 – тата си благотворителна кампания. Организацията предоставя празнични хранителни пакети на самотни възрастни хора в региона три пъти годишно - на Коледа, за Великден и в Деня на християнското семейство. По образование Силвия е психолог...
Спазвайки обичая, всяка година на Цветница в Камено улиците и залата на Народно читалище „Просвета – 1927“ се огласят от народни песни и танци в изпълнение на лазарски групи. За поредна година Общината, в партньорство с Народно читалище „Просвета – 1927“, проведе конкурс за лазарски песни и танци „Отворете чемшир порти, Лазаре“. В него взеха участие..
Цветница събра в ямболските храмове хиляди миряни. Имен ден празнуват над 3000 жители на южния град. От рано сутринта и четирите ямболски църкви се изпълниха с вярващи, които палеха свещ и отнасяха в домовете си върбови клонки. "Пожелаваме си много здраве, щастие и късмет да имаме!...Светли, благословени празници!...Всички да сме по -..
Бургас празнува Цветница с Парад на цветята, арт базар, творчески работилници, рисуване, музика и танци. Над 800 деца и танцьори се включиха в цветно дефиле в централните градски пространства. Празникът продължава с концерти на открити сцени. 28 фолклорни танцови състави от детски градини и училища, школи по хип-хоп, по акробатика,..
Сдружение „Бъди човек- Айтос" организира благотворителни крос и куиз, който ще се проведат днес. Целта е да се съберат средства за осъществяването на кампанията „Дари Великденска вечеря на пенсионер в нужда“. Тичането с кауза ще се проведе в парк „Славеева река“. Бягането ще е 2 км и ще стартира в 10.30 ч. Всеки, който желае може да се..
Парад на цветята, с участието на артисти на кокили и танцови ансамбли, концерти и пролетен базар са част от събитията в Бургас по повод Цветница. Мероприятията започват в 10 часа на ул. "Алеко Константинов" с арт базар , където над 20 занаятчии ще посрещат бургазлии на своите щандове. Сливенският митрополит Арсений ще служи в катедралния..
В неделя, на Цветница, ще е предимно слънчево, с временни увеличения на облачността. Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югоизток. Ще се затопли. Максималните температури ще са между 15° и 20°, София – около 17°. По Черноморието ще е предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен югоизточен вятър. Максималните температури ще бъдат между 9° и 12°...
В Междинародния ден на авиацията и космонавтиката жители на Южното Черноморие и представители на туристическия бранш протестираха срещу фирмата –..
Парад на цветята, с участието на артисти на кокили и танцови ансамбли, концерти и пролетен базар са част от събитията в Бургас по повод Цветница...
Масов протест, въпреки лошото време, се състоя пред съдебната палата в Ямбол. Недоволството си от състоянието на пътищата в страната и липсата на адекватни..