Отнемането на книжката на водачи, заради висока скорост на пътя или изпит алкохол и сядане зад волана. Това са част от рестрикциите, които ще се прилагат с нова директива в целия Европейски съюз, с период на действие до 2050 година. За да постигнем нулева смъртност на пътя трябва да има нулева толерантност към нарушителите в България. Оттук трябва да започнат да работят институциите у нас, коментира експертът Михаил Попов, от Института за пътна безопасност:
„Специално за отнемането на шофьорските книжки – това, например ние сме го предложили още отпреди 11 години, когато правихме тогава фондация „Безопасни улици от Валя“, защото още тогава казахме, че трябва да се приложат във всички европейски държави и най-вече в България.
Това, което са направили държавите, с най-малко смъртност и най-малко инциденти на пътя постепенно през годините въвеждат рестрикциите, но нашата държава все още е много, много далеч.
Категорично нашите институции отказват да въведат това, което се прави в тези държави по отношение на нулевата смъртност.
Не сме почнали да правим абсолютно нищо конкретно, например срещу системните нарушители. Не се работи с тях, не се е наказват адекватно. Все още нямаме изградена системата „Бонус-малус“, каквато има в почти всички западни държави. Това, което се обеща беше, че от следващата година ще се въведе, но това беше преди 5 години.
От Института за пътна безопасност им предложихме програма специално за инфраструктурата - да вземат и да се обозначат критичните точки в държавата, по всички пътни артерии, но и това нещо не се направи.
Освен това нали по отношение на инфраструктурата в населените места, имаме една много хубава наредба за планиране и проектиране на комуникационно-транспортната система на урбанизираните територии, в която точно и ясно е записано в каква последователност трябва да са приоритетите, когато се прави такава инфраструктурна промяна.
Черната статистика по пътищата на България няма спре, защото всичко, което се предприеме от държавата по отношение на пътната безопасност, въз основа на някакво планиране, а е някакви хаотични решения, които се правят преди всичко от хора, които не разбират от пътна безопасност.
Държавната агенция за пътна безопасност продължава да работи като някакво НПО, но не и като институция, която да ръководи цялата пътна безопасност в страната. Има много други институции в държавата, които имат отговорности по пътната безопасност, не само Пътна полиция, но и здравното министерство и това на образованието. Те също могат да направят промени, но това трябва да се ръководи от една институция в случая, каквато е агенцията. Първото и най-лесно нещо, което може да се направи е да има качествена маркировка. Всеки шофьор вижда каква е разликата, когато тръгне например по АМ„Тракия“ нощно време, защото лесно се кара, когато има хубава маркировка и колко е трудно и натоварващо, когато маркировката не е добре. Дори част от случаите на самокатастрофирали водачи са, че не могат много добре да следят пътя, защото маркировка няма, осветление също и не могат да се ориентират по пътя.“
Според Михаил Попов очаква се българската държава, както прилага всичко нормативни промени, които налага Европейския съюз, да прилага и новите правила към шофьорите – нарушители, за да се намали черната статистика на пътя.
Фиксиране и изземване на дактилоскопни следи от различни повърхности, спецификата на системата за въвеждане и обработка на дактилоскопни следи и отпечатъци "АFIS", както и с технически методи за изследване истинността на различни документи, бяха демонстрирани пред учениците от профил "Обществени науки с изучаване на криминалистика и криминология" към..
За срок до 24 часа е задържан снощи общинският съветник Георги Манев, съобщиха за БНР Бургас от Областната дирекция на полицията. До задържането му се е стигнало след спор и пререкания в бургаски бар с Иван Кичев, кмет на Средец. Срещата между двамата е била случайна, но е възникнало напрежение. Стигнало се е до саморазправа. По случая е..
Бургаският окръжен съд потвърди мярката за отклонение „парична гаранция от 2 000 лева“ на Антон Иванов. Той е обвинен в незаконно притежание на пистолет със заличени номера и боеприпаси. Заради този случай бургаският полицай от „Специализираните сили“ Димитър Николов, участвал в задържането на обвиняемия си подаде оставка, с мотив че има съмнения за..
При закрити врата и засилено полицейско присъствие Бургаският окръжен съд гледа мярката за неотклонение на Антон Иванов. Той е обвинен за незаконно притежание на пистолет със заличени номера. Заради този случай полицаят участвал при задържането му Димитър Николов подаде оставка и обвини ръководството на полицията, че е направен опит за промяна и..
Марихуана с тегло около 40 грама намериха у 17-годишен бургаски ученик. Той е бил спрян за проверка от полицаи снощи малко преди 23 ч. в района до бл.1 в к-с „Славейков“. Младежът е с предишни криминални прояви. По случая е образувано бързо производство.
Над 1.3 кг контрабандни сребърни и златни накити задържаха на Митнически пункт Малко Търново. Бижутата, заедно с 250 кутии цигари са открити при проверка на лек автомобил с румънска регистрация, влизащ у нас от Турция. Недекларираните стоки са били укрити в бельо, в дрехи и чанти на пътуващите в автомобила трима румънски граждани. Шофьорът..
Детски смях и усмивки изпълниха днес сградата на Бургаския Окръжен съд - на посещение бяха учениците от 4-ти "Б" клас от СУ "Св. св. Кирил и Методий". Инициативата бе осъществена в рамките на образователната програма на Висшия съдебен съвет и МОН „Съдебна власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“. Любознателните..
За срок до 24 часа е задържан снощи общинският съветник Георги Манев, съобщиха за БНР Бургас от Областната дирекция на полицията. До задържането му се е..
Бургаският окръжен съд потвърди мярката за отклонение „парична гаранция от 2 000 лева“ на Антон Иванов. Той е обвинен в незаконно притежание на пистолет..
Фиксиране и изземване на дактилоскопни следи от различни повърхности, спецификата на системата за въвеждане и обработка на дактилоскопни следи и отпечатъци..