Лена Динчева е майсторката направила най – дългата мартеница в света. Тя е вписана официално в Книгата на рекордите Гинес през 2003 година. Творението й от бял и червен конец е показано пред Община Стара Загора на 20 февруари 2002 г.
„Аз изработвам мартеници вече повече от 40 години, а идеята за тази се роди след един мой сън. Направих я за близо 5 месеца. Изплетох 1140 метра плат, с който облякох 6200 PVC чашки като камбанки, общо 2480 метра връв е усуква за връзването на камбанките и така общо мартеницата тежи 63,550 кг. Първоначално идеята беше камбанките да са 8000, но успях да направя 6200.“
повече може да чуете в звуковия файл:
За кандидатстването за вписване в Книгата на рекордите Гинес гарантират тогавашните областния управител Мария Нейкова, кметът на града д-р Евгений Желев и председателят на общинския съвет проф. Иван Божков. Те подписват декларации с точните измервания, които са направени на мартеницата. Тя е заснета и на видеокасета. Като доказателства са приложени и всички публикации в печата и излъчвания по електронните медии.
След изпращането на сертификата от Гинес Лена Динчева подарява на Историческия музей в Стара Загора копие от него. То се съхранява в къщата музей „Градски бит от Възраждането“.
А как се ражда идеята за мартеницата и какво е общото й с английската кралица може да чуете тук:
Има ли съкровища в Сливенския край? В миналото много хайдути са бродили в района и много злато и оръжие има заровено. Най-известна е местността Злостен, котелско. За нея се носят какви ли не легенди - за Вълчан войвода и неговото несметно богатство, за монетарници и за хайдушки съкровища. Всичко това поражда и нуждата да бъде намерено. Много иманяри..
Родителите често се изправят пред дилемата как да изберат най-доброто за своите деца, особено когато става въпрос за облекло. Качествените детски дрехи не само изглеждат добре, но и осигуряват комфорт и издръжливост, важни за активния живот на малчуганите. Но как да разпознаем истински качествените стоки сред морето от опции на пазара? Нека..
Извънредният и пълномощен посланик на Унгария в България Миклош Борош през тази седмица специално посети Бургас, за да се включи в инициативата на Регионалния музей "Езикът на кухнята: дипломация, история, култура". Дипломатът е от една година в България. Той сподели, че любимият му сладкиш е с ванилов крем, като тестото му е доста подобно..
Първата коледна инициатива в страната тръгна от Бургас през 2007 година. Близо две десетилетия бургазлии обединиха усилия и настроение в украси на входове, блокове и общи пространства. Едномесечната кампания "Да украсим Бургас" е с краен срок 15 декември. Условието за участие е да се създаде атрактивна коледна украса и да се направи снимка или кратко..
След слабото начало на груповия лов на дива свиня в Странджа отчитат добър отстрел. За последните два излета ловците в ловното сдружение Малко Търново са повалили над 15 животни. В сдружението в граничния град членуват 14 ловни дружини. Както обикновено с откриването на сезона на 5 октомври ловците излизат в планината. Късметът им се..
С изложба и кулинарна демонстрация Унгария представи своята кухня и традиции в Етнографския музей в Бургас. Пълномощният й посланик Миклош Борош откри експозицията „Сладки посланици“. В посещението си той беше придружаван от директора на Институт Лист - Унгарският културен институт в София Сандра Мишкеди. Проявата е част от..
Една бъдеща звезда на модната индустрия представихме в предаването "Ева в неделя". Фатме Хасан е трети курс специалност "Мода" във филиала на НХА в Бургас. Наскоро тя се нареди сред победителите в международния конкурс "CROPS" на Feeric Hub. Тази година конкурсът събра 204 модни илюстрации на 34 студенти от 16 университета и 8 държави...