Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Традицията разказва:

За Баба Марта и мартениците

Това е празник свързан с пролетта

Баба Марта и закичването с мартеници е един от най - хубавите празници свързани с пролетта. Мартеницата e амулет от усукани конци, червен и бял, най - често вълнени. Тя традиционно се слага на 1 март за здраве. 

Цветовете имат строго определен смисъл: червено - кръв, живот; бяло - чистота, щастие. Белият цвят на мартеницата първоначално е символизирал мъжкото начало, силата. Той е цветът на Христос. Червения цвят е женското начало, здравето. То е знак на кръвта, на зачеването, на раждането. Срещат се и други цветове, които имат своята символика. Синият цвят е свързан с небето и водата. Той е белег на божествена вечност и аристократичност. Зеленият цвят е символ на плодородност, възраждане и празничност. Мартеницата, включва различни елементи и символи -  сини мъниста (против уроки), парички (за благополучие) и др.

Когато се прави мартеница, тя трябва да се усуква винаги наляво, както и че се закичва винаги на лявата част на гърдите. Традицията е на първия ден от март най-старата жена в семейството да закичва на гърдите или да връзва на ръцете на децата пресукания бял и червен конец за здраве, благополучие и късмет, против уроки. 

Мартениците се носят до появата на първото цъфнало дърво или на първата прелетна птица, тоест до настъпването на пролетта. След това се поставят на дърво или под камък. В последния случай по тях може се гадае. Ако след един месец под камъка има мравки, годината ще е плодородна и удачна. Друг обичай е мартениците, носени до първа пролет, да се завържат след това на клончета от цъфнало дърво или храст.  Друг обичай е мартениците да се носят докато се видят първите щъркели и чак тогава да се закичат на дърво. В някои краища на България с мартеници се окичват и домашните животни и плодните дръвчета.

Традицията гласи още, че щастие и късмет носи онази мартеница, която ти е подарена. Затова всички окичват на роднините и приятелите си мартеници. В Шоплука и Мелнишко вместо бял конец в мартеницата се вплита син конец (против уроки), а в Родопите се слагат още няколко цвята.

 Празникът на Баба Марта в българските традиции е символ на пролетта и носи пожелание за здраве и плодородие в началото на новия цикъл в природата. Първи март бележи идването на Баба Марта и наближаването на пролетта. Традицията е свързана с древната езическа история от Балканския полуостров, свързана с всички земеделски култове към природата. 

Този обичай е характерен за Балканския полуостров и се е превърнал в балканска традиция. Присъства в Румъния и Молдова, където мартеницата се нарича мърцишор. С мартеници се закичват и в българските етнически територии, останали в пределите на съседните страни - Западните покрайнини, Република Македония (наричат мартеничката - мартинка), Северна Гърция (марти) и областите Голо Бърдо и Преспа в Албания (моняк).
По публикацията работи: Стефка Бакърджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученичка от Варна е големият победител от 33-ия Национален събор „Фолклорен венец Божура“ (ВИДЕО)

120 участници се надпяваха и надсвирваха в 33-ия Национален Странджанско-Тракийски събор „Фолклорен венец Божура“ в Средец. Вече са ясни и отличените тази година. Приз „Фолклорен венец „Божура“ бе присъден на Стела Петрова, ученичка от 11 клас на Националното училище за изкуства „Добри Христов“, град Варна. Тя е завършен..

публикувано на 18.05.25 в 11:30

Фестивалът „СОЛиСиМи“ отбелязва юбилея на проф. Борислава Танева с концерт

С авторски концерт с детски творби на проф. Борислава Танева ще завърши второто издание на Младежкия музикален фестивал „СОЛиСиМи“ в Бургас. Събитието е от 19:00 часа в залата на Културния дом на нефтохимика и ще обедини талантливи млади изпълнители, професионални музиканти и съмишленици на професор Танева в един пъстър спектакъл. „Музикалното..

обновено на 18.05.25 в 10:51

Символичен протест на музейните работници

Работещите в музеите и галериите в Бургас протестираха символично в Нощта на музеите и в навечерието на Международния ден на музеите -18 май.  С лентички, деклариращи протеста, служителите на  Регионалния исторически музей посрещаха стотиците бургазлии и гости на града, дошли да разгледат експозициите в Нощта на музеите.  Председателят на..

публикувано на 18.05.25 в 08:24

"Старият Бургас" и „Бургазлийката през 30-те и 40-те години на XX век” представят в Историческия музей (СНИМКИ)

За поредна година Регионалният исторически музей в Бургас ще се включи в отбелязването на Европейската нощ на музеите на 17 май (събота). Всички събития в програмата са с вход свободен от 18.00 до 00.00 ч. В четирите експозиции на музея - Археологическа, Етнографска, Историческа и Природонаучна ще бъдат представени 6 изложби и ще се проведат..

обновено на 17.05.25 в 14:35
Община Сливен

Музеите в Сливен отварят безплатно вратите си с богата програма

Европейската нощ на музеите в Сливен ще бъде официално открита от 18.00 часа, със съвместна винилна изложба на Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“ и Музей на текстилната индустрия под мотото „120 години музей в Сливен“. Тя ще бъде разположена в централната пешеходна зона. Всички музеи и галерии в града отварят безплатно вратите си за..

публикувано на 17.05.25 в 12:47

Авиомузеят в Бургас се присъединява към Европейската нощ на музеите

Авиомузей Бургас се присъединява към инициативата Европейска „Нощ на музеите“. От 17:00 до 22:00 часа входът ще бъде свободен за всички посетители, които са любопитни да се запознаят отблизо с историята на българската авиация, чрез колекцията от летателни апарати. Пет самолета могат да бъдат разгледани отвътре - това са товарният Ан-12, също..

обновено на 17.05.25 в 12:22

За 33-и път Средец събира талантливи деца и младежи за фолклорния събор "Божура"

За 33-и път Средец събира талантливи деца и младежи до 18 години,  за да им предостави сцена на Националния Странджанско-Тракийски събор „Фолклорен венец Божура“. Тази година в него ще се включат над 120 индивидуални изпълнители и състави от цялата страна . Конкурсната програма започна в 9,30 часа пред читалището в града. А..

обновено на 17.05.25 в 10:40