Актьорите от театрална формация „Талантино“ и режисьорът Станимир Карагьозов представиха пред жителите и гостите на Българово с постановката „Женско царство“ по Ст. Л. Костов. Представлението постави началото на инициативата „Театър за всички“, подета от общинския съветник от ГЕРБ-Бургас Ясен Проданов.
Преди месец Ясен Проданов, заедно с председателя на Общинския съвет в Бургас Михаил Хаджиянев, внесоха докладна за разширяване обхвата и бюджета на програмата „Достъпна култура“. Финансовата рамка на програмата вече е 20 000 лв. По първите 3 направления средствата са общо 10 000 лева, а по направление 4 още 10 000 лв.
Предвидено е подпомагане на творчески обединения и индивидуални артисти за представяне на готов културен продукт в квартали и съставни селища. Допустими разходи, които се финансират, са: транспорт, техническо обезпечаване и други специфични дейности, свързани с реализацията на културния продукт. Предоставяне на възможност на творчески обединения - детски творчески школи, ателиета, групи, състави и др. за посещение на платени културни прояви – спектакли, концерти, театрални постановки, изложби и други в община Бургас, чрез средства за закупуване на билети. Творческите обединения могат да бъдат подпомагани по направлението не повече от два пъти в рамките на календарната година. Третият вариант е да се кандидатства за средства за транспортна услуга на група граждани, не по-малка от 20 човека от съставни селища на Община Бургас, за посещения на културни събития в общинския център. Четвъртото направление е насочено към подпомагане на творчески обединения и индивидуални артисти за подготовка и участие в национални и международни състезания и прояви. Допустимите разходи са за наем на помещения за тренировки и репетиции, хонорари на преподаватели и лектори и други специфични дейности, свързани с подготовката и участието, с изключение на транспортни разходи.
Очаква се скоро програмата ще бъде отворена за кандидатстване.
Писателят Ваньо Вълчев представи новата си книга „Помниш ли Венеция?“ в регионалната библиотека на Бургас. В книгата той събира разкази, вдъхновени от действителността, в които се преплитат както щастливи, така и тъжни моменти. За едноименния разказ Вълчев каза пред БНР Бургас: „Самата случка, която ми да го напиша, ме впечатли много. Затова..
Бургас представи кандидатурата си за Европейска столица на културата през 2032 г. на Международния панаир на книгата във Франкфурт. „Бургас – град на литературата и културата“ е един от акцентите, презентирани пред аудиторията на най-мащабното и престижно книжно събитие в света. Черноморският международен литературен фестивал и..
В Археологическия музей в Бургас откриха постерната изложба „Тракийската керамика от Равна и Добрина – поглед към богатото археологическо наследство на Провадия“. Експозицията представя красотата и символиката на тракийската керамика, открита при археологически проучвания в двете селища в Провадийско. Може да се запознаете..
Останалите заглавия, които са включени в афиша на кино събитието, са „Три сбогувания“, „Личен живот“, Любовта е лудост“ и “Най-богатата жена на света“, посветен на снователката на Loreal Лилиан Бетанкур и "Празненството" по романа на Панос Карнезис. Повече чуйте в звуковия файл.
В Археологическия музей в Бургас ще бъде открита постерната изложба „Тракийската керамика от Равна и Добрина – поглед към богатото археологическо наследство на Провадия“. Официалното откриване е насрочено за 16 октомври от 15:00 часа в залата на музея на бул. „Алеко Богориди“ 21. Експозицията представя красотата и символиката на тракийската керамика,..
В бургаската галерия „Пролет“ ще бъде открита самостоятелната изложба на художника Ивайло Мирчев, озаглавена „Параклис“. „Параклис е красива, макар и чужда дума. Преведена от гръцки означава утешение“, споделя авторът. Той допълва: „Пътят ми на художник винаги е бил съпътстван от съмнения и вътрешни противоречия — емоционални и занаятчийски. Дори..
Любовната комедия „Трудни за обичане“ от Леополд Герш гостува на сцената на Драматичен театър „Адриана Будевска“ в Бургас днес. Постановката е дело на режисьора и сценограф Светослав Славчев, а в нея ще видим и обичаната актриса Мария Сапунджиева. В спектакъла участват още Адриана Димова, Ангел Калев и Светослав Славчев. Пластиката е на Магдалена..
В Археологическия музей в Бургас ще бъде открита постерната изложба „Тракийската керамика от Равна и Добрина – поглед към богатото археологическо..
С мегапродукцията „ Нестинари“ на Държавен Куклен театър- Бургас ще бъде открито 15-то издание на Фестивала на българския физически и визуален..
Бургаската поетеса Елена Янева събира светлина, любов и много житейска философия в новата си книга "Светлина в ключалката". Тя ще има своето официално..